Dışkının siyah olması olası nedenleri ve tedavisi

Dışkının siyah olması olası nedenleri ve tedavisi 1

Dışkının siyah olması çok dikkate alınması gereken bir durumdur. Çünkü dışkının siyah olması, sindirim sistemin bir bölgesinde kanama olduğunun başlıca belirtisidir. Üstelik bu durum hayatı bile riske atacak kadar tehlikelidir. Bu nedenle, dışkının siyah olduğu durumda hemen bir doktora gitmek gereklidir. İşte, dışkıda siyahlık görülmesi nedenleri ve tedavisi;

Dışkının siyah olması nedenleri:

Sindirim sisteminde oluşan kanamalar;

Sindirim sisteminde olan kanama ağız, yemek borusu, mide ve ince bağırsağın bir kısmında oluşmuş olabilir.

Ağız ve burunda kanama, karın ve yemek borusundan darbe almak, sindirim kanalına kaçan sivri ve sert cisimler, özafagus varis yırtılması, şiddetli reflü, aşırı alkol almak, mide ve ince bağırsak ülseri, mide iltihabı, gastrit, kolit, iltihaplı bağırsak hastalığı, bağırsak iskemisi, radyasyon tedavisi, mide kanseri veya sindirim kanalında oluşan kanserler sindirim sisteminde kanamalara neden olabilmektedir.

Bazı ilaçların yan etkileri;

Bazı ilaçların yan etkileri, kanamaya veya dışkının siyah çıkmasına neden olabilir. Aspirin ve warfarin gibi kan incelticiler, ıbufren gibi iltihap gideren ağrı kesiciler, bitkisel bazı takviyeler kanamaya neden olabilir. Üstelik, bazı ilaçların kanama yapması uzun süre kullanılması kaynaklı oluşabilir.

Renk değişimi;

Kanama olmadan da dışkıda renk değişimi olabilir.

Demir desteği hapları, bizmut içeren ilaçlar, karbon içeren ilaçlar, maalox, kanlı et, pancar ve yaban mersini gıdası tüketmek.

Yenidoğan kakası;

Bebekler yeni doğduklarında 2-4 gün arasında dışkıları siyah renk olur. Bunun nedeni, anne rahminde doğmadan önce içilen amniyon sıvısıdır.

Dışkıda siyah renk nasıl geçer?

Dışkının siyah renk olması durumunda pancar ve yaban mersini gibi gıdalar almadıysanız hemen doktora gitmek gereklidir. Doktor tarafından önlem alınmazsa, kanamanın artması ile birlikte anemi görülebilir. Kan kaybıyla şok geçirebilirsiniz.

Doktor tarafından gerekli tahliller yapılarak kanamanın yeri tespit edilir. Sonrasında kanamanın olduğu bölge kapatılabilir. Anormal şekilde kanamaya neden olan damarlar dondurulabilir, klips takılabilir veya yara mühürlenebilir.

Kanamanın asıl nedeni kullandığınız bir ilacın yan etkisiyse, ilaca muadil başka ilaç kullanmanız sağlanır. Kanama olmadan dışkının renginin siyah olması, çok önemsenecek bir durum kabul edilmez. Fakat bağırsak iskemisi, doku yırtılmaları ve kanser hastalığında kanamayı durdurmak amaçlı cerrahi operasyon hemen yapılmalıdır.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/diskinin-siyah-olmasi-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply