Yapay tatlandırıcılar kanser yapıyor mu?

Yapay tatlandırıcılar kanser yapıyor mu? 1

Yapay tatlandırıcılar (aspartam vs.) ve kanser. Yapay tatlandırıcılar kanser yapıyor mu:  Yağ ve şeker oranını azaltmak, kilo vermek için önemlidir. Ayrıca, şeker hastalarında ya da kronik hastalıkları olanlarda yağ ve şeker kullanılmaması gerekir. Aslında belki de en tehlikeli olan şey, şeker bağımlılığıdır. Küçük yaşlardan bu yana şeker yediğimizden beynimizin bir şeker bağımlılığı vardır. İşte, yapay tatlandırıcılar ve kanser hakkında detaylar.

Beynimiz, sinir sistemi ve alyuvarlar enerji ihtiyacını karbonhidratlardan karşılar. Karbonhidratlar besinlerde bulunur. Bazıları ise sonradan ilave edilirler. Kaynağı ne olursa olsun vücut şeker türleri arasındaki olan farkı anlamaz. Onun için hepsi şekerdir. Karbonhidratlar direk olarak vücutta şekere dönüşür. Fazla tüketildiğinde kan şekeri yükselir.

Metabolizmamız kan şekerinin tamamını enerjiye çevirmez. Kan şekeri yükseldiğinde pankreastan insülin salgısı yapılır ve fazla olan şeker için pankreas, karaciğer ve kaslar uyarılır. Şekerin bir kısmı buralarda depolanır. İhtiyaç fazlası kaldığında bunlar yağa dönüşür ve depolanır. Bu şekilde obezite ve karın bölgesinden yağlanma meydana gelir. Bu sayede kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve kanser oluşur. Bu noktada önemli olan soru; vücudun şekere ihtiyacı olup olmadığıdır. Vücudumuz şeker ihtiyacını karşılamak için bir miktar şeker üretmektedir. Bundan fazlasına gerek yoktur. Fakat az miktarda tatlı yenilebilmektedir. Baklava gibi ağır şekerli tatlılar yerine, sütlaç, muhallebi, puding veya hoşaf gibi hafif tatlıları tercih etmekte fayda vardır.

Diyabet hastalarının şeker yemekten kendilerini alıkoymaları çok önemlidir. Bu nedenle yapay tatlandırıcılar ortaya çıkmıştır. İçecekler dahil olmak üzere, tatlı yapımında kullanılmak için yapay tatlandırıcıların pek çok formu vardır.

Tatlandırıcı Zararlı mı? Faydalı mı?

Yapay tatlandırıcılar kanser yapar mı?

1900’lü yılların başında yapay tatlandırıcılar ortaya çıkmıştır. Hem şeker hastaları hem de sağlığına önem gösterenler, bu ürünleri bol miktarda kullanmaktadır. En fazla kullanılan ürün aspartamdır. Bu ürün için yüzlerce araştırma yapılmış ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onay almıştır.

Yapılan araştırmalarda, farelerde yapay tatlandırıcıların mesane kanseri yaptığı ortaya çıkmıştır. Fakat daha sonra yapılan araştırmalarda ise, bunu destekleyen başka bir bulgu olmamıştır. İşte bu nedenle, yapay tatlandırıcılar kanser yapar diye kesin bir tanı yoktur. Aspartam piyasaya çıktığında sakarinin önüne geçmiştir. Daha sonra, sakarinin üreticisinin yaptığı basın açıklamalarında aspartamın tehlikeli olduğu açıkladığından, akıllarda aspartamın kanser yaptığı uyarısı kalmıştır. Bu nedenle, kansere neden olduğu konusunda herhangi bir bulgu olmadığı için diyabetliler rahatlıkla kullanabilirler.

Leave a Reply