Deve dikeni nedir, Deve dikeni bitkisinin faydaları nelerdir?

nedir, bitkisinin faydaları nelerdir?: Deve dikeni, sağlık açısından çok faydalı olan bir bitkidir. Aslında papatyagiller familyasından gelmektedir. Genellikle taşlı ve kuru alanlarda kendiliğinden yetişir. Yol kenarlarında, çorak arazilerde deve dikeni görmek gayet doğaldır. İnce ve 30-100 cm arasında olan bu , ağustos ayında mor renkli çiçeklidir ve yaşken güzel kokuludur. İşte, deve dikeninin faydaları;

Deve dikeni her türlü sağlığımıza faydalıdır. Hem kökü, hem tohumu, hem de yaprağı çok faydalıdır. Hatta, deve dikeni yemeklerde bile kullanılabilir. Fakat, deve dikeni kullanırken dozların ayarlanması gerekmektedir.

Karaciğer hastalıkları:

Karaciğerin en önemli görevlerinden biri yağ parçalamasıdır. Bu nedenle de karaciğerde yağ birikmesi olmaz. Karaciğer fonksiyonları bozulduğunda karaciğerde yağ birikimi başlar. Deve dikeni karaciğer yağlanmasına engel olur. Hatta, karaciğer hastalıklarının tamamında deve dikeni çok etkilidir.

Mide ve sindirim sistemi:

Mide ve sindirim sistemi hastalıkları insan hayatını olumsuz etkiler. Deve dikeni bitkisi düzenli olarak kullanıldığında mide hastalıklarında çok etkilidir.

Siroz:

Siroz, karaciğerin su toplamasına neden olan ve zamanla iflas ettiren bir hastalıktır. Fazla alkol almak sirozun başlıca nedenidir. Siroz hastalığında deve dikeni çok etkilidir. Sirozu engelleyebilir.

Ateş düşürücü:

Deve dikeni vücutta olan ateşin düşmesine yardımcıdır.

Romatizma:

Romatizmanın yüzlerce türü vardır. Hatta romatizma nedeni ile oluşan hastalıklar da vardır. Deve dikeni bitkisi, romatizma ve ona bağlı olarak gelişen hastalıkları engeller.

Kanser hücrelerinin gelişimini engeller:

Kanser hücreleri çok hızlı çoğalırlar. Bu nedenle de kanserli kitleler meydana gelir. Günde 1 bardak deve dikeni çayı içildiğinde kanserli hücrelerin gelişimi yavaşlar.

Deve dikeni çayı nasıl hazırlanır?

Deve dikeni çayı ya da kurutulmuş hali kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Ciddi yan etkiler yaratabildiğinden, özellikle kronik hastalığı olanlar doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Kronik bir hastalığınız yoksa deve dikenini 3 ay aralarla kullanabilirsiniz.

Deve dikeni çayı hazırlanırken, 1 çay kaşığı deve dikeni tohumu, 1 çay bardağı su kullanılır. Tohumlar suyun içinde haşlanır ve 20 dakika kadar demlenir. Demlendikten sonra süzülür ve içilir. Ayrıca deve dikeni hapları eczanelerden tedarik edilebilir. Fakat, bu hapları almadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktora danışmadan asla bu haplar alınmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar bu konuda çok daha dikkatli olmalıdır.

Kaynak: milliyet.com.tr

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply