Daha az hasta olmak için 5 yöntem


hastalanmamak için öneriler

Daha az olmak için 5 yöntem

için 5 öneri: Bazı insanlar o kadar az hastalanırlar ki hiç hastalanmıyorlar bile diyebiliriz. Özellikle kış aylarında hastalıklar artış gösterir. Grip veya mide bağırsak hastalıklarını çok rahat bir biçimde, kırıklıktan daha fazla bir etkisini görmeden atlatan kişilerin bunu nasıl başardıklarını biliyor musunuz?

Bu insanlar hastalanmamak için neler yapıyorlar? Bağışıklık sistemlerini nasıl koruyorlar? Bu soruların cevaplarını ve basit bazı önlemlerle ilgili öneriler vermeye çalışacağız. İşte, hastalanmamak için öneriler;


1- Masaj yaptırın:

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki masaj yaptırmak kan basıncını ve kalp atışlarını düzenlemekte, kişiyi endişe ve stresten uzaklaştırmaktadır. Bunları sağlamak kişinin moral motivasyonunu da oldukça yükseltmekte, enerjisini arttırmaktadır. Masaj, iskelet sistemi için gerekli olan oksijen ve kan dolaşımını iyileştirir. Kas sistemi için de oldukça önemlidir, çünkü masajda uygulanan bazı hareketler kasların gerginliğini almakta krampları önlemektedir. Ayrıca kasların çok daha esnek olmasına yardımcıdır. Masaj yaptırmak solunum sistemi üzerinde de olumlu etkiler yapmaktadır. Masaj sayesinde kişilerde solunum yavaş ve derinden yapılır, diyafram kullanılarak solunum yapıldığında da çok daha az enerji harcanır.


2- Ellerinizi yıkayın:

Ellerin sıklıkla yıkanması birçok grip virüsünü önler ve dolayısıyla da grip sorunu yaşanmaz. İnsanın elleri vücuttaki en çok bakteri olan organlarıdır. Farkında olmadan eller nedeniyle basit soğuk algınlıklarından, Hepatit A gibi ölümcül pek çok hastalığın oluşumu söz konusudur. Buradan da anlaşılacağı gibi el yıkamak ya da el temizliği sağlığın korunması ve hastalanmamak için en önemli konulardan biridir.

3- Sıcak suyla değil, Ilık suyla duş alın:

Konunun uzmanlarının söylediğine göre ılık suyla bile değil, soğuk suyla duş almak dolaşım sistemine katkı sağlar, ağrıların ve migrenin hafiflemesine iyi gelir. Soğuk duş yapmanın, grip ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarında koruyucu etkiye sahip olduğu söylenmektedir. Soğuk duş sonrası vücut kendini ısıtmak için metabolizma hızını arttırmakta, dolayısıyla da bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir. Buna bağlı olarak da soğuk duş yapan kişilerin grip ve nezle gibi hastalıklara daha az yakalandıkları, ayrıca bazı kanser türlerine yakalanma riskinin de azaldığı belirtilmektedir.

4- C Vitamini ve çinko alın:

Vücudun ihtiyacı olan C vitamini ve çinko minerali soğuk algınlığının önlenmesinde fayda sağlamaktadır. Bu halen tartışma konusu olsa da C vitamini ve çinko alımının virüslerin çoğalmasını engellediği belirtilmektedir. Ağız yoluyla alınan çinko pastilleri grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde oldukça faydalıdır ve hastalık süresini de kısaltmaktadır.

5- Sarımsak yiyin:

Antioksidan yönünde çok zengin olan sarımsak tüketimi, infalamasyonla mücadele etmekte ve bağışıklığı güçlendirmektedir. Sarımsakta bol miktarda A,B ve C vitaminleri vardır. Sarımsak, hastalıklara karşı savunmayı güçlendirmekte ve büyük olasılıkla da kanseri geciktirmeye katkı sağladığı gibi, kişinin kalp sağlığına da iyi gelmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor