Bebeklerde hıçkırık nedenleri ve nasıl geçer


Bebeklerde hıçkırık neden olur ve nasıl geçer

Bebeklerde hıçkırık nedenleri ve nasıl geçer: Bebeklerde hıçkırık çok doğal bir durumdur. Hatta bebek ana rahminde bile hıçkırmaktadır. Bebeklerde hıçkırık kendiliğinden geçer. Diyaframda olan ani kasılmalar hıçkırığa neden olur. Bazen yemek yedirme şekli hıçkırığa neden olabilir. İşte, bebeklerde hıçkırık neden olur ve nasıl geçer?

Bebeklerde hıçkırık normal midir?

1 yaş altı bebeklerde sıklıkla oluşan hıçkırık normaldir. Fakat, bazı hıçkırıklar da tehlikelidir. Bu durumda tehlikeli hıçkırığı anlamak çok önemlidir. Genelde mama yedirirken bebeklerde hıçkırık oluşur. Bazen, bebeğin soğuk alması hıçkırığa neden olabilir. Hıçkırık bebeğin uykusunda ve yemek yerken olmazsa hiçbir tehlikesi yoktur. Eğer, bebek çok sık hıçkırıyor ve sürekli yediklerini çıkarıyor ve huysuzsa reflüden şüphelenilir.

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?

Bebeği sık beslemek:


Bebeklerde hıçkırık bazen, sütün hızlı bir şekilde göğüsten ağza ve mideye inmesi ile oluşur. Bu durumda mide şişer ve hıçkırık başlar. Bebeği sürekli tek seferde beslemek yerine, sık beslemek faydalı olacaktır. Böylece hıçkırık azalır.

Bebeği geğirtmek:


Bebeğin süt emerken bir memeden diğerine geçme sırasında geğirtmek hıçkırığı azaltmakta faydalıdır. Böylece midenin fazla dolması engellenir, hıçkırıklar azalır.

Beslenme pozisyonunu değiştirmek:

Bebeğin beslenirken dik durumda olması, hava yutmasını engeller. Bu durumda hıçkırık azalır. Bebeği beslerken biberonu 45 derece açı ile tutmak havanın biberonun alt kısmında birikmesini sağlar. Hıçkırık azalır.

Bebeklerde reflü:

Bebeklerde reflü hıçkırık oluşmasını sağlar. Reflüde bebek beslendikten sonra yedikleri yemek borusuna geri döner. Bu durumda karında ağrı ve hıçkırık oluşur. bebeğin tükürmesi, bebeğin karın ağrısı çekmesi başlıca belirtilerdir. Bu durumda bebeği bir pediatristte götürmek gerekir.

Bebeğin dikkatinin dağılması:

Bebeğin hıçkırmaya başlaması ile dikkatini oyuncaklar ve oyunlarla dikkatini,n dağılması hıçkırığı keser. Bebeğin dilinin altına çok az şeker koymak hıçkırığı azaltmaktadır.

Bebeğe masaj yapmak:

Bebeğin sırtına yavaş hareketlerle okşamak ve masaj yapmak kasları ve diyaframı gevşetir ve hıçkırığı keser. Masajda, sırtın alt kısmından başlayarak, yukarıya doğru olarak hareket edilmelidir.

Bebek gaz sancısını azaltmak:

Bebeklerde hıçkırığın azalması için kullanılan gaz sancısı karışımları çok etkilidir. Bağırsaklarda oluşan sancılar ve ağrılar ile hıçkırık kesilir. Fakat, doktora danışmadan kullanmamak gereklidir. Çünkü bu karışımlarda rezene, alkol, dereotu, zencefil vardır. Bu bitkiler bebekte alerjiye neden olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor