Bağışıklık sistemini güçlendirmek için 11 tavsiye

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için 11 tavsiye: Stresli bir şehir yaşantısı ve soğuk havalarla mücadele etmek, bir takım hastalıklara zemin hazırlayabilmektedir. Sağlığımızı korumak için, ilk önce günlük hayattaki alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir. Bazı basit önlemler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir, ortaya çıkabilecek hastalıklara dur diyebiliriz. Yazımızda, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 11 öneri vereceğiz. Ama önce bağışıklık sistemi ile ilgili kısa bilgiler verelim. İşte, detaylar;

Aşırı stres bağışıklık sistemini çökertir;

Bağışıklık sisteminiz sadece hastalıklarla alakalı değildir. Bağışıklığın çökmesinde yalnızca virüsler değil, duygular da rol almaktadır. Mesela; Yoğun stres altındayken dudakta ortaya çıkan uçuktan tutun da, uykusuzluk ve aşırı yorgunluk nedeniyle yaşanan solunum yolu rahatsızlıkları da bağışıklığın zayıflaması sebebiyle meydana gelmektedir.

Bağışıklığın zayıflamasında bazı ilaçlar da etkilidir;

Diyabet, karaciğer, kalp damar hastalıkları ve kanserler de bağışıklığın zayıflamasına neden olabilmektedir. Bu tür hastalıklarla birlikte, sürekli alınan ilaçların bazıları da bağışıklığı olumsuz etkileyebilmekte. Özellikle kanser ilaçları ve kortizonlu ilaçlar vücudun zayıf düşmesine yol açarken, sağlıksız ve yetersiz beslenmenin yanı sıra, sigara ve alkol kullanımı da hastalıklar için davetiye çıkarmaktadır.

Sıklıkla hastalanmak ciddiye alınması gereken bir işarettir;

Sık aralıklarla hastalık yaşanıyorsa, bağışıklığın zayıfladığı düşünülmelidir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde en etkili yöntem, sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesidir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra uyku düzeninin korunması, düzenli egzersiz ve stresten uzak kalmak da gereklidir. Beslenmede sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı, kimyasal içerikli gıdalardan sakınılmalı, içinde bulunulan iklime uygun olarak giyinilmelidir. Bunlar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde mutlaka riayet edilmesi gereken noktalardır.

Gereken C vitamini ihtiyacını portakal ve biberden sağlayabilirsiniz;

Bağışıklığın güçlendirilmesi dendiğinde ilk olarak C vitamini alımı gelir akla. Bunun sağlanması için de portakal ve mandalina gibi meyvelerin tüketilmesi gerektiği düşünülür. Tabi ki C vitamini açısından zengin meyvelerin mevsiminde tüketilmesi çok yararlıdır. Bunlar yapılırsa, kişinin multivitamin almasına gerek kalmayacaktır.

Biber de C vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. Meyvelerden C vitamini alımı yeterli görülmezse, doktorun önerisi ile bitkisel takviyeler de alınabilir. Koenzim Q10, selenyum ve omega-3 alınarak kalp damar sağlığına da katkı sağlanabilir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tavsiyeler;

1- Bol su ve sabun ile ellerinizi düzenli olarak yıkayın.

2- Kişisel hijyeninize mutlaka önem verin.

3- Sebze ve meyveleri, musluk altında akan suda iyice yıkadıktan sonra yemelisiniz.

4- Her gün mutlaka 2-3 litre su için.

5- Sağlıklı beslenmek için gıdaları taze olarak tüketin. Gerekmedikçe buzdolabından kullanmayın.

6- Pastörize veya UHT sütleri tüketin. Çiğ süt kullanacaksanız, kaymak tuttuktan sonra karıştırıp 5-7 dakika kadar kaynatın. Mümkün olduğunca kısa zamanda soğutmaya çalışın.

7- Tükettiğiniz etleri ve yumurtaları çok iyi pişirin.

8- Taze olan peynirleri yemeyin.

9- Düzenli egzersizler yapın, ağır sporlardan kaçının.

10- Uykunuzu iyi alın, uyku düzeninizi bozmayın.

11- Hastalıklara karşı koruyucu aşılarınızı mutlaka yaptırın.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bagisiklik-sisteminizi-guclendirecek-11-oneri/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply