Kekik Yağının Faydaları ve Kullanım Rehberi

Kekik yemeklerde muhteşem kombinasyonlar elde etmeyi sağlamaktadır. Kekik tek başına harika bir baharat olduğu kadar, kekik yağı da oldukça faydalı içerikleresahip bir bitkisel destek olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda, kekik yağının faydaları ve kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Kekik yağı nedir?

Kekik, çok uzun zamandır kullanılmakta olan faydalı bir bitkidir. İlk önce Yunanlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kekik ismi de Latince kökeni olan bir kelime olup, “oreganos, oros” dağ ve “ganos” keyif kelimelerinin birleşmesinden oluşan “dağdaki keyif” anlamına gelmektedir.

Kekiğin dağlarda yetişen bir bitki olduğu ve saldığı koku ile de mutluluk verdiğini düşünürseniz, oldukça anlamlı bir adlandırma olduğunu söyleyebiliriz.

Kekik bitkisinin yaprakları ve çiçekleri, eski zamanlarda da değişik şekillerde değerlendirmek amacıyla kekik yağı elde edilerek de kullanılmaya başlanmıştır. Kekik yağının üretimi ise kekiğin yaprakları ve çiçeklerinin özütünün çıkarılması ile gerçekleştirilmektedir.

Kekik yağının faydaları nelerdir?

Yazımızda sizlere kekik yağının içeriği hakkında kimyasal bileşenlerden oluşan bir ayrıntı vermeyeceğiz. Bunun yerine, kekik yağının faydasına katkı sağlayan bileşenleri ayrıca belirteceğiz. İşte, kekik yağının faydaları;

Kekik yağı önemli bir antibiyotiktir:

Kekik yağının içerisinde karvakrol denen etken bir madde bulunmaktadır. Bu etken maddenin, türlü bakterilerle savaşabilen antimiktobiyal bir etkisi vardır. Antimikrobiyal etkisi o denli güçlüdür ki, eczanelerde satılan pek çok antibiyotiğin etkisiyle karşılaştırılabilecek seviyededir.

Kekik yağı üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; 14 tane fare stafilokokus aureus adındaki bakteri ile enfekte edilmiş ve kekik yağı verilmiştir ve bu farelerin 6 tanesi yaşamıştır. Yine aynı bakteri enfekte edilen başka 14 fareye antibiyotik verilmiş ve bunların da 7 tanesi hayatta kalmıştır. Bu sonuca göre kekik yağı, hemen hemen antibiyotiklerle aynı etkiye sahip denebilir.

Kekik yağı mide enfeksiyonları, üst solunum yolları ve idrar yollarında oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca cerrahi operasyon sonrası dikiş yerlerinde gelişebilecek enfeksiyonların azalmasında da etkilidir. Diğer bir ifadeyle kekik yağı, yalnızca ağız yolu ile alınan antibiyotikler gibi sistemik bir etki yapmamaktadır. Yüzeyel enfeksiyonlarda temas yolu ile de uygulanabilmektedir.

Kekik yağı yalnızca bakterilerde etkilidir diyemeyiz. Pek çok değişik mantar enfeksiyonlarında da oldukça önemli etkileri bulunmaktadır. Ağızda ve vajinada sorun yaratabilen candida gibi mantar enfeksiyonundan tutun da, zorlu ayak mantarlarına kadar pek çok sorunda etkili olmaktadır. Bundan dolayı kekik yağını bakterilerin yanı sıra, mantarlarda da hem ağzı yolu hem de haricen kullanmak mümkündür.

Kekik Yağı Kanser Tedavisinde Yardımcıdır;

Kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurabilecek, onların ölmesini sağlayacak herhangi bir mekanizma bulunmamaktadır. Dolayısıyla kanserli hücreler sürekli olarak çoğalmaya devam etmekte ve vücudu bitirmektedir.

Kanserin tedavisinin mantığı ise aslında çok basittir. Devamlı bir şekilde çoğalan ve hücre ölümlerine dirençli olan bu kanser hücrelerinin çoğalmasını ve ölmesini sağlamaktır. Burada size şaşırtıcı gelecek ama, buradaki etken madde karvakroldur.

Karvakrol ile ilgili yapılan çalışmalarda, bu etken maddenin kanserli hücrelerin çoğalmasının önüne geçtiği ve onları ölmeye zorladığı ortaya çıkarılmıştır. Ancak yapılan araştırmalar henüz emekleme aşamasındadır. Bu nedenle kanser tedavisinde kullanılabilmesi için doktorun bilgisinin olması gerekmektedir. Kekik yağının kullanılabileceği kanserler olarak meme ve akciğer kanseri öne çıkmaktadır.

Kekik Yağı Çok iyi bir antioksidandır;

Serbest oksijen radikalleri, yaşlanma ve hastalıklarla ilişkili olan bir moleküldür. Bu moleküller, metabolizmada oluşmasının yanında haricen de vücuda giren taşıyıcılar vasıtasıyla da gelmektedir. Serbest oksijen radikalleri hücrenin DNA’sına ve zarına zarar vermektedir. Bu nedenle uzun süreçte potansiyel bir hastalık oluşturucu etki taşımaktadır.

İnsan vücudunun bu serbest oksijen radikallerine karşı savunması olsa da, haricen alınabilecek antioksidanlar sağlık için destek verecektir. Bu nedenle, tüketilen gıdaların antioksidan içerikleri sağlık açısından oldukça önemli olmaktadır.

Kekik yağı, bu noktada antioksidan bakımından inanılmaz boyutlarda bir orana sahiptir. Kekik yağının elmadan 42 kat daha fazla antioksidan içerdiğini söylersek, ne denli etkileyici olduğunu anlayabilirsiniz.

Kekik yağının diğer faydaları ise şöyle;

  • İçeriğindeki karvakrol ve timolol bileşenleri, kolesterolü olumlu etkilemektedir
  • Parazit enfeksiyonlarının tedavilerinde pozitif etkisi vardır
  • Pek çok ağrının giderilmesinde ağrı kesici ilaçlarla birlikte alınabilir.

Kekik yağı ne zaman kullanılır?

Kekik yağı;

  • Gargara, buhar ve içecek şeklinde soğuk algınlığı yaşandığında
  • Topikal krem olarak ayak ve vücut mantarı olduğu zaman
  • İçecek şeklinde mide ve bağırsak paraziti olduğu zaman
  • Sinüzit sorununda buhar şeklinde
  • İçecek olarak da idrar yolu enfeksiyonu yaşandığında kullanılabilir.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Öncelikle kekik yağının seçimi önemlidir. Çünkü her kekik yağı maalesef aynı yapıda olmamaktadır. Kekik yağını satın alırken, bitki yağları konusunda çalışan ve doğal üretime sahip sertifikalı firmaların ürünlerini tercih etmelisiniz. Eğer kalitesi bir kekik yağı kullanırsanız, yukarıda sıraladığımız etkilerin hiçbirini elde etme imkanınız olmayacaktır.

Enfeksiyon tedavisinde bir bardak suyun içine 1-2 damla kekik yağı ilave ederek kullanılabilir. Kekik yağının saf haliyle tüketilmesi, sağlayacağı güçlü etkilerinden ötürü pek tavsiye edilmemektedir. Yoğunluğu azaltılan kekik yağı 10 günü aşmayacak bir şekilde rahatlıkla tüketilebilir. Uzun süre bekletilen kekik yağının kullanımı ile ilgili pek çok soru işareti bulunmaktadır ve önerilmez.

Kekik yağı, sinüzit ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında içecek olarak kullanılabilir. Bundan başka bir seçenek daha mevcuttur. O da “inhaler yol”.

Bunun için yapılması gereken; 1 litre suyu kaynatmalı içine de 4 damla kekik yağı ilave edilmeli ve ortaya çıkan su buharının burundan içe çekilmesi yeterlidir.

Yüzeyel enfeksiyonlarda kullanılacaksa, 2 damla kekik yağını 2 çay kaşığı ekstra virgin zeytinyağı ile karışım haline getirerek uygulayabilirsiniz.

Kekik yağı, hamileler ve emzirmekte olan anneler tarafından kullanılmamalıdır. Bu grup dışında kalan herkesin de kullanmadan evvel kesinlikle doktora danışmaları ve buna göre hareket etmeleri gerekmektedir.

Leave a Reply