Çörek otunun az bilinen 10 mucizevi faydası


çörek otunun faydaları

Çörek otu nedir, faydaları nelerdir?

Çörek otu hangi hastalıklara iyi gelir, çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor, işte çörek otu ve az bilinen mucize faydaları. Kansere karşı koruma ve kanserli hücreleri temizleme gibi etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla belirlenen çörek otunun bilinen faydaları arasında ağrıları hafifletmesi, bağışıklığı güçlendirmesi, saçlara fayda sağlaması ve astımlıların tedavisine katkı sağlaması da sayılabilir.

Çörek otunun faydaları nelerdir?

1- Beyin kanseri tedavisinde faydalı:

Thymoquinone adı verilen ve çörek otunda bulunan bileşen, Glioblastoma denen ölümcül beyin kanserinin yol açtığı beyin hücre ölümlerini yavaşlatmaktadır. Ayrıca kurşun zehirlenmesi sonucu oluşan beyin hasarlarını azaltmakta ve geri döndürülmesini sağlamaktadır.


2- Pankreas kanserine iyi gelmektedir:

Çörek otu yağındaki Thymoquinone bileşeni, pankreas kanseri hücrelerinin gelişimini durdurmakta, kanserli hücreleri yok ederek azalmasını sağlamaktadır.


3- Meme kanseri tedavisinde etkili:

Amerika’daki Jackson State Üniversitesinin 2003’te gerçekleştirdiği bir çalışmada çörek otu yağının meme kanserindeki kanserli hücrelerin ciddi oranda tedavi edildiği görülmüştür.

4- Kolon kanserine karşı faydalı:

Laboratuar ortamında deney hayvanları üzerinde yapılan çalışmalarda çörek otunun kanserli hücreleri büyük oranda azalttığı belirlenmiştir.

5- Yüksek tansiyona iyi gelir:

Yapılan araştırmalarda çörek otunun kan basıncını normal düzeyine çeviren doğal ürünlerden biri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Düzenli çörek otu alımı kötü kolesterolü düşürmekte, damarları temizleyerek iyi kolesterolü yükseltmektedir. Bu çalışmalar hafif ve orta düzey yüksek tansiyon hastaları üzerinde yapılmış olup, ağır yüksek tansiyon hastaları üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir.

6- Antioksidan özelliklidir:

Kansere karşı önerilmesinin nedeni antioksidan özelliğidir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki oksidatif stresi azaltmakta ve kanser oluşumunu önlemektedir. Kanser tedavisi görenlerin radyasyonun etkilerini azaltmaları için önerilen doğal bir üründür.

7- Vitamin ve mineral bakımından zengindir:

İçeriğinde Thymoquinone, beta-sitosterol, palmitik ve miristik asit, oleik ve steraik asit, arakidonik ve linoleik asit, B1, B2 ve B3 vitaminleri, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, çinko, folik asit ve 100 adetten fazla kimyasal bileşen bulunmaktadır.

Çörek otunun diğer bazı faydaları:

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Yapılan laboratuar çalışmalarında çörek otunun radyasyona maruz kalmış olan canlılar üzerinde bağışıklığı güçlendirerek olumsuz etkileri azaltmaktadır. Radyoterapi gören hastalarda ışınların neden olduğu yan etkileri gidermek için tavsiye edilmektedir.

2- Romatizmaya karşı etkilidir:

İçeriğindeki timol, dithymoquinone ve thymoquinone bileşenlerin antioksidan özellikleri itibariyle iltihap önleyicidir. Düzenli olarak çörek otu tüketimi yapıldığında romatizmaya bağlı iltihaplanmayı azaltarak hastalığın hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

3- Alerjiye iyi gelir:

İçeriğindeki Omega3 yağ asitleri sayesinde alerji ilaçlarının etkisini arttırmakta ve alerji belirtilerini hafifletmektedir.

4- Astıma karşı etkili:

İltihap önleyici olması nedeniyle başka hastalıklara da iyi gelmektedir. Astım bunlardan biridir. Hava kanallarının iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan astımda, hava kanallarındaki iltihabın azalmasına yardımcı olmaktadır.

5- Diyabet:

Çörek otunun tip 2 diyabette kan şekerini dengelediği belirlenmiştir.

6- Migren:

Geleneksel olarak migren karşı kullanılan çörek otu yağını, migrenin ilk belirtileri görüldüğünde enseye, alına ve gözlerin üst kısmına sürerseniz migren ağrısına iyi geldiğini göreceksiniz.

7- Epilepsi:

Çörek otunun çocuklardaki epilepsi nöbetlerinin daha az yaşanmasına olanak sağladığı bilinmektedir. Bu konuyla ilgili birçok araştırma ve çalışmalar bu etkiyi ortaya koymuştur.

8- Diş ağrısına iyi gelir:

Diş ağrısına karşı ilaç almak istemeyenler için çörek otu yağı iyi bir alternatiftir. Yapılması gereken şey ağrıyan bölgeye ve etrafına çörek otu yağını sürmektir.

9- Ameliyat izlerine iyi gelir:

Çörek otu yağının, ameliyatlı bölgeye periyodik olarak sürülmesi durumunda ameliyat izlerini önemli ölçüde giderdiği ve iyileştirdiği görülmüştür.

10- Enerji verir:

Çörek otunun düzenli olarak tüketilmesi, özellikle mevsim değişikliklerinde yaşanan halsizlik, bitkinlik ve yorgunluğa iyi geldiği, enerji verdiği bilinmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...3 Yorum

  1. N.Gürbüz Köse 31 Ocak 2017
    • N.Gürbüz Köse 31 Ocak 2017
  2. mehmet 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor