Havucun faydaları ve besin değerleri


havuç

Havuç mucize bir sebzedir, sağlamış olduğu besin değerleri sayesinde Faydaları saymakla bitmeyen havucun bilinen en büyük faydası gözlerimizedir. İçerisinde bulunan bol miktarda olan A vitamini sayesinde gözün retina tabakasını onarır. Böylece görme çok daha iyi sağlanmış olur. Yaz ve sonbaharda toplanan havuç, en taze havuç olarak kabul edilir. İşte, havucun faydaları ve besin değeri;

Havucun besin değeri

Orta boy bir havuç, yaklaşık olarak 25 kaloridir. İçerisinde lif, A vitamini, K vitamini, C vitamini, B6 vitamini, potasyum, folik asit, niasin ve tiamin vardır. 1 orta boy havuç, A vitamini ihtiyacımızın %200’nü karşılar.


Havucun faydaları

Havucun Göz sağlığı üzerindeki etkisi

Görmemizi sağlayan gözün retina tabakasıdır. Bu tabakada, ışığa ve renklere karşı duyarlı hücreler vardır. Bu bölge A vitamini ile kendini besler ve yeniler. A vitamini eksikliğinde gece körlüğü oluşur. havuçta bulunan beta karoten, karaciğerde A vitaminine dönüşür. Göz retinesında A vitamini mor bir pigment olan, rodopsine dönüşür. Katarakta, makula hasarına A vitamini sayesinde engel olunur.


Havuç Kanser riskini azaltmaya yardımcıdır

Düzenli olarak havuç tüketildiğinde akciğer ve kolon kanseri riski düşer. Havuç içinde bulunan falkarinol anti kanser etkisi yaratır. Aslında bu madde, havucun köklerini mantardan korumaktadır.

Havuç ve Kalp hastalıkları

Düzenli havuç tüketen insanlarda, kalp hastalığı, kötü kolesterol düşük seviyelerdedir. Havuçta bulunan lif nedeni ile kötü kolesterolün düştüğü düşünülür.

Felç

Günde 5-6 defa havuç yenildiğinde felç riski düşer.

Cilt güzelliği

Karaciğeri toksinlerden temizleyen havuç, aknelerle de savaşır. Ciltte oluşan renk tonlarının tedavi edilmesinde etkilidir. Havuçta olan A vitamini, cildi güzelleştirir, kuru ciltleri nemlendirir.

Yaşlanma

Havuç içinde bulunan beta karoten, vücutta yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşır. Hücrelerin yaşlanmasına karşı etkilidir.

Diş sağlığı

Havucu yemeklerden sonra ısırarak yerseniz dişleri ve plakları temizler.

Havucun diğer faydaları

Kanı temizler, vücutta asit ve baz dengesi sağlar, havuç tüketen annelerde süt artar, çiğ ve rendelenmiş havuç yaraları, kesikleri ve iltihapları iyileştirir, düzenli havuç tüketenlerde ülser ve sindirim bozukluğu engellenir, sigaranın verdiği zarar engellenir, havuç suyu di-üretiktir ve vücuttan ödem attırır, kan yapar ve karaciğeri güçlendirir. Tüm bu nimetler çiğ olarak tüketildiğinde daha çok etkisi hissedilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor