Çok sık yapılan ve saç dökülmesine neden olan 10 şey

her-zaman-yaptigimiz-ve-sac-dokulmesine-neden-olan-10-sey

Her zaman yaptığımız ve saç dökülmesine neden olan 10 maddeyi bir araya getirdik, iştede taylar. Günlük yaşantımızda saçlarımızın dökülmesine neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Saç dökülmesi yalnızca yaşlılık nedeniyle dökülmez. Saç dökülmesinin nedeni her gün yapılan rutin şeyler de olabilmektedir. Bu tür saç dökülmeleri geçici olsa da insanın canını sıkabilmektedir.

doğum kontrol hapı-300

1- Doğum kontrol hapı kullanımı:

Bazı doğum kontrol hapları ilacın türüne ve vücudun verdiği tepkiye göre saç dökülmesini çoğaltabilir. Bu tür saç dökülmeleri daha çok geçici olsa da, aileden genetiklik var ise bir kısım saçlar kalıcı bir şekilde kaybedilebilir.

2- Juice cleanse ( sıvı beslenme ile arınma uygulaması ):

Saç dökülmesi problemi yaşayan bazı kişilerin, bu sorunu yaşamaya başlamadan birkaç ay önce sıvı beslenme ile arınma ve detoks uyguladıkları sıkça görülmüştür. Bu tür bir beslenme sırasında saçlar dökülmez, ancak beslenme süresi tamamlandıktan birkaç hafta sonrasında saç dökülmesi görülebilmektedir. Sıvı beslenme ile arınma uygulamasında kalori kısıtlaması yapılması besinlerin çeşitliliğini azaltmaktadır. Vücut sisteminin bu duruma olan tepkisi, saçların temel doku olarak algılanmaması, dolayısıyla saçlara enerji tedarikinin azaltılması ya da kesilmesi şeklinde olmaktadır. Besinlerin eksikliği saç dökülmesine yol açsa da geçicidir ve saç foliküllerine zarar vermez.

3- Saçların yeterli bir şekilde yıkanmaması:

Birçok kadın saçların sıkça yıkanmasından dolayı saç dökülmesi yaşayacaklarını düşünürler. Ancak her gün düzenli olarak bir defa saçların yıkanması hiçbir sorun meydana getirmez. Saç dökülmelerinde en sık görülen durum kafa derilerinin az temizleniyor olmasıdır. Her insanın saç dokusuna ve türüne bağlı olarak gereksinimleri değişiklik gösterir, ancak kafa derisinde enflamasyon varsa, pullanma, hassasiyet ve kaşıntı varsa saç dökülmesi çoğalabilir. Özellikle spor sonrasında terleyen kafa derisinin mutlaka temizlenmesi gerekmektedir.

saç modeli-3399

4- Sıkı saç modellerini sıkça kullanmak:

Şayet baş ağrısı varsa saçlar sıkı yapılmış demektir. Özellikle balerinlerin kafa derilerinin etrafında meydana gelen saç dökülmeleri saçların at kuyruğu ya da topuz yapılmasından meydana gelmektedir. Hatta saçların çok sıkı bir şekilde örülmesi de zamanla foliküllerde travma meydana getirmekte ve saç dökülmesine yol açmaktadır.

stress-883

5- Yoğun ve uzun süreli stres:

Çok yoğun geçen bir hafta ya da kötü geçen bir gün sonrası değil de, daha çok travmaya yol açan işten ayrılma veya kariyer değişikliği gibi daha uzun süreli strese yol açan olaylardan bahsediyoruz. Alınan kortizol saç dökülmesine yol açabilir, ancak yoğun ve uzun süreli stres yaşandığında yeterli bir şekilde beslenemiyor ve alınan besinleri de iyi absorbe edemiyoruz.

6- Ağır periyodlardan / dönemlerden geçmek:

Periyodların kendisi saç dökülmelerine yol açmaz. Ancak zamanla meydana gelen demir eksikliği takviye edilmediği taktirde saç dökülmesine yol açabilir. Bu periyodlarda ister 25 isterseniz 50 yaşında olun demir eksikliği oldukça önemli bir konudur.

hap-399

7- Reçeteli ilaçlar:

Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki reflü ilaçlarının saç dökülmesi ile bağlantılı olabilmektedir. Fakat bütün reflü ilaçlarının saç dökülmesine yol açtığı da söylenemez. Reçetli ilaçları kesme olasılığınız var, fakat herkes için bir tek doğru yoktur. Hormonal reseptörlere karşı kişisel hassasiyetler önem arz etmektedir. İyi anlaşılması gereken, zamanla etki göstermesi halinde başkaca bir değişken de yok ise problem bundan kaynaklanmıştır veya suçlu ilaçtaki bu maddedir. Bunun netleştirilmesi için doktorunuza görünmeli ve ilaç dolayısıyla saçlarınızın döküldüğünü düşündüğünüzü belirtmelisiniz.

saç düzleştirici

8- Saç şekillendiricilerin aşırı kullanımı:

Kadınların sıklıkla kullandığı saç maşası, saç kurutma makinesi ve düzleştirici gibi elektrikli sıcak cihazların ısılarının düşükte olmasına dikkat edilmelidir. Bu tür cihazları kullanmadan önce elinizin tersine tutun eğer yakıyorsa saçlarınızı da yakıyor anlamına gelir. Saçlarınız belirli bir ısıya kadar dayanıklıdır, ancak sürekli saçlara ısı uygulamak kırılmalarına yol açmaktadır. Şayet bu tür aletleri kullanmaktan geri duramıyorsanız saçlarınızı nemlendirmeyi unutmayın.

ıslak saç kurutma

9- Islak saçların ısıyla şekillendirilmesi:

Saçlarınız ıslak durumdayken saç kurutma makinesi gibi sıcak bir cihaz kullanırsanız, saç gövdesinde baloncuklar meydana gelerek hava girişi olabilir. Bu durum baloncuk etkisi oluşturarak saçlarınızın kuru olmasına ve saç derisinde dengesizliklere yol açabilir.

mavi saç boyası-3

10- Saça kimyasal işlem uygulamak:

Saçları düzleştiren ya da kıvırcık yapan işlemler kırılmaya yol açabilmektedir. Bu da saç dökülmesindeki en yaygın olarak görülen nedenlerden biridir. Bu işlemleri yapacaksanız da doğru ve yerinde bir uygulama yaptığınızdan kesinlikle emin olmalısınız. Özellikle de önerilen sürelerden daha uzun sürelerde kesinlikle kullanmayın.

Saçlarınızın dökülmesinin normalden daha çok olduğunu düşünüyorsanız, vakit geçirmeden bir doktora görünmenizde fayda var. Saç dökülmesinin sebebi demir eksikliği ya da tiroid ile ilgili bir sorunun işareti de olabilir.

Leave a Reply