Çocuklarda Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi: Saç dökülmesi yalnızca büyüklerde meydana gelen bir olumsuzluk değildir. Saç dökülmesi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilen bir olumsuzluktur. Seyrek saç dökülmesi ciddi bir sorunu teşkil etmezken yoğun saç dökülmeleri ciddi bir durumun habercisi olabilir. Özellikle beş yaş altı çocuklarda çok sık görülen yuvarla ve para şeklindeki bölgesel, yoğun saç dökülmeleri alopesi olarak adlandırılmaktadır.

Çocuklarda saç dökülmesinin genel sebebi tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi psikolojik faktörlerdir. Psikolojik faktörler hem yetişkinlerin hem de çocukların saçının dökülmesine sebep olabilir. Bunun dışında enfeksiyonlar ve mantarlarda saç dökülmesine neden olmaktadır. Bazı deri hastalıkları da ças dökülmesine neden olurken, genetik faktörleri göz ardı etmemek gerekmektedir. Saç dökülmeleri genel olarak genetik etkilere bağlı meydana gelmektedir.

Vitamin ve mineral eksiklikleri saç dökülmesine neden olan basit nedenlerdir. Bunun haricinde tümörler, damar tümörleri ve kan hastalıkları da saç dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca bazı çocuklar saç yolmayı alışkanlık hale getirmiştir. Bunun için de saç koparan ve saçlarını yolan çocuklarda saç dökülmesi görülmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tipleri ve Belirtileri

  • Anne ve babayla arasında duygusal bağı geliştirmeyi başaramamış çocuklarda, baskı ve korku altında büyüyen çocuklarda yoğun stres görülmektedir. Bu durum ise çocuklarda genel anlamda saç yolma ile kendini gösterirken saçlarını yolan çocuklarda saç dökülmesi meydana gelmektedir. Ayrıca çok nadir görülmekle birlikte bazı çocuklarda kaş yolma eğilimi de görülmektedir. Bu durum da ise kaş dökülmesi görülecektir.
  • Saç dökülmeleri birbirinden ayrılmaktadır. Skarlı saç dökülmeleri, skarsız saç dökülmeleri ve lokalize saç dökülmeleri saç dökülme tipleri arasında bulunmaktadır.

Skarlı Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmeleri çeşit çeşittir. Bazı saç dökülmeleri iz bırakmaktadır. Skarlı saç dökülmelerine de iz bırakan saç dökülmeleri denilmektedir.

Skarsız Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmelerinden bazıları iz bırakırken, bazıları da iz bırakmamaktadır. Skarsız saç dökülmeleri iz bırakmayan saç dökülmeleridir.

Lokalize Saç Dökülmeleri Nedir?

Lokalize saç dökülmeleri ise belli bir bölgede oluşan saç dökülmelerine değil, genel saç dökülmelerine verilen isimdir. Saçlarda, kollarda, vücutta ve hatta genital bölgenin dahi kılların dökülmesi durumuna lokalize saç dökülmesi denilmektedir.

Yetişkinlerde görülen saç dökülmeleriyle çocuklarda görülen saç dökülmelerinin sebepleri birbiriyle hemen hemen aynıdır. Mevsimsel saç dökülmeleri ve strese bağlı saç dökülmeleri hem erişkinlerde hem de çocuklarda görülmektedir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi ve Beslenmenin Önemi

Çocuklarda saç dökülmesi birçok sebebe bağlı olduğu gibi vitamin ve mineral eksikliklerinden de çok sık kaynaklanmaktadır. Vitamin ve mineral eksikliklerinden kaynaklanan saç dökülmelerine çok sık rastlandığından çocuklarda beslenmeye bağlı olarak saç dökülmesi görülmektedir. Özellikle çinko ve demir eksiklikleri saç dökülmesine neden olacaktır. Bunun için sağlıklı ve düzenli beslenmek çok büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve düzeli beslenmek vitamin eksikliklerini önemli ölçüde düşürecektir. Ancak vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı saç dökülmesi varsa takviye vitamin alınabilir.

Çinko ve demir eksiklikleri yalnızca çinko ve demir açısından zengin olan besinlerin tüketilememesinden kaynaklanmaz. Çinko ve demirin alınmasından sonra emilimi de önem taşımaktadır. Çinko ve demir alımından sonra emilimi için C vitamini de gerekmektedir. Bu nedenle meyve ve sebze tüketiminin de artırılması gerekmektedir.

Çocuklara diyet yaptırılması da çocukların vitamin ve mineral eksiklikleri gibi birçok eksikliğe sebep olmaktadır. Bu nedenle de diyet yaptırılan çocuklarda saç dökülmesi görülmesi normal bir durumdur. Çocuklara diyet yaptırılacaksa bile bunun doktor tavsiyesi ve doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Demir de saç sağlığı için önem taşımaktadır. Bunun için de özellikle demir açısından zengin olan besinlerin tüketimine dikkat edilmeli ve bu besinlerin tüketimi artırılmalıdır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle tanı ve teşhis gerekmektedir. Tanı ne kadar detaylı olarak biliniyorsa tedavi de o kadar kolay olmaktadır. Çünkü çocuklarda olsun, yetişkinlerde olsun saç dökülmesinin tedavi edilebilmesi için öncelikle saç dökülmesinin nedeni tam olarak bilinmesi gerekmektedir. Çünkü saç dökülmesinin nedenine göre tedavi yolu izlenmektedir.

Eğer ki saç dökülmesi strese bağlı gelişiyorsa bunun için psikolojik tedavi görülmelidir. Ancak saç dökülmesi görülmesinin sebebi vitamin ve mineral eksiklikleriyse vitamin ve mineral takviyesinin alınması gerekir. Eğer ki beslenmeye bağlı saç dökülmesi meydana gelmişse, sağlıklı bir beslenme için doktor tavsiyesi alınmalı ve gerekirse bir program ile beslenme düzene koyulmalıdır. Çocuklara anneler bazı diyetler yaptırır. Ancak doktor kontrolü dışında yaptırılan sağlıksız diyetler saç dökülmesine neden olabilir. Bunun için de diyetlerin doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply