Ceviz yaprağının faydaları nelerdir?


ceviz yaprağının faydaları

yaprağı neye iyi gelir faydası var mı Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır işte detaylar. Cevizin sağlığa olan faydalarını bilmeyen yoktur. Peki, ceviz yaprağının faydalarını biliyor musunuz? Ceviz ağacının yaprakları Haziran ayında toplanabilir duruma gelmektedir. 25-30 metreye kadar uzayabilen ceviz ağaçları kış aylarında yapraklarını dökmektedir. Ceviz ağacının yaprakları toplandıktan sonra serin, gölgeli ve havadar bir alanda serilerek kurutulması gerekmektedir. Kurutulan yapraklar ince şekilde kıyılarak hava almayacak biçimde saklanmalıdır.

Ceviz yaprağının etkileri nelerdir?

Bağırsak solucanlarını ve kurtlarını dökücü


Kan durdurma ve sıkıştırma

Kuvvetlendirici etkileri bulunmaktadır.


Ceviz yaprağının faydaları:

Ceviz yaprağından yapılan çay sindirim sistemi üzerinde oldukça fayda sağlamaktadır. Kabızlık, sindirim bozuklukları, iştahsızlık gibi konulardaki faydalarına ek olarak kan temizlenmesinde de faydalıdır. Bunlara ek olarak sarılık tedavisinde de kullanılmaktadır. İştah açıcı özelliği bulunan ceviz yaprağı çayının kan şekerini düşürme potansiyeli de bulunmaktadır. Ayrıca deri hastalıklarında antiseptik olarak da kullanılmaktadır.

Ceviz yaprağı kaynatılıp banyo suyu katkısı olarak kullanıldığında egzama, uçuk, frengi ve raşitik hastalıklara karşı etkilidir. Kemik deformasyonu ve çürümesine, iltihaplı el ve ayak tırnaklarının tedavisinde de faydalıdır. Uyuz ve favus hastalıklarında banyo suyu olarak kullanılması iyileşme sağlamaktadır. Banyo suyu olarak ergenlik sivilceleri ve aknelere, ayak terlemesine, kadınlardaki vajinal akıntılara da iyi gelmektedir. Kaynatılmış ceviz yaprağı suyu ağız ve dişeti iltihaplarında, boğaz ve gırtlak rahatsızlıklarında gargara olarak da kullanılabilmektedir.

Ceviz yaprağı suyu saç dökülmelerine karşı da etkilidir. Aynı zamanda kafa bitine karşı da temizlik amacıyla kullanılmaktadır. Ceviz yaprağı suyunun birçok faydası olsa da farklı bünyelerde bazı yan etkileri olabilmektedir. Ceviz yaprağında bulunan tanen maddesi, duyarlı kişilerde mide bulantısı ve kusmaya sebebiyet vermektedir. Bu yan etkinin dışında bilinen başkaca bir yan etkisi bilinmemektedir.

Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır?

Ceviz yaprağı çayının iki farklı hazırlanış şekli vardır.

1- Bir tatlı kaşığı ya da yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ceviz yaprağı ile bir su bardağı su kaynatılarak haşlanır. Yaklaşık 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır ve sonrasında süzülür. Günlük 2 bardak kadar içilebilir.

2- Bir tatlı kaşığı ya da yarım tatlı kaşığı ceviz yaprağı bir bardak soğuk suya katılır. Bu su kaynama derecesine gelene kadar ısıtılır.Su sonrasında süzülür ve içilmeye hazırlanmış olur. Günde 2-3 bardak kadar içilebilir.

Banyo suyu olarak hazırlanışı:

Öncelikle 1 avuç kadar ceviz yaprağı akşamdan 2-3 litrelik suyun içine bırakılır. Sabah kısık ateş üzerinde 4-5 dakika kadar kaynatılarak süzülür. Elde edilen su banyo suyuna ilave edilerek kullanılabilir.

Ceviz yaprağı neye iyi gelir ceviz yaprağının faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor