Ceviz yaprağı neye iyi gelir ceviz yaprağının faydaları

Ceviz yaprağı neye iyi gelir ceviz yaprağının faydaları 1

Cevizin çok sağlıklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Cevizin suyu, yaprağı ve meyvesi çok sağlıklıdır. Yapılan araştırmalarda her gün yeni bilgilere erişilmektedir. Fakat bilinen şey, cevizin sağlığa olan faydalarının saymakla bitmediğidir. Ceviz yaprağı çok eski zamanlardan bu yana sağlık için kullanılmaktadır.

Ceviz yaprağının faydaları

Ceviz ağacı, haziranın ortalarına doğru yapraklanır. Mayıs ayında çiçeklenen ceviz ağacının meyvesi, eylül ekim gibi toplanır. Ceviz yaprakları pek çok hastalıkta kullanılır.

Ceviz yaprağının başlıca özelliği vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamasıdır. Ceviz yaprağı çayı düzenli olarak içildiğinde, vücutta oluşan bakteri ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Bağırsaklarda bulunan kurtlar ceviz yaprağı sayesinde vücuttan atılır.

Kanserlerin her çeşidinde ceviz yaprağı kullanılır. Kanserli hücrelerin yok edilmesi için ceviz yaprağı kullanılır. Yapılan araştırmalar kansere karşı çok faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

Ceviz yaprağı ile yapılan merhemler, yaraların ve yanıkların kolay iyileşmesini sağlamaktadır.

Ceviz yaprağı saç rengini parlaklaştırır ve saça hacim kazandırır. Ceviz yapraklarından elde edilen püre şampuana katıldığında saç çok daha sağlıklı olur.

Sivilce ve izleri için ceviz yaprağı merhemi:

Cildin sivilcelenmesini ve sivilce izlerini yok eder. Bu nedenle akne sorunu olanlara önerilir. Yarım litre su ve 20 gr. kurutulmuş ceviz yaprağı, deri merhemi hazırlamak için kullanılır. Su kaynar olmayacak şekilde olmalıdır. Ceviz yaprakları ufalanarak içine atılır ve ağzı kapatılarak  1 saat kadar bekletilir. Sabah akşam bu karışım yüze bir pamuk yardımıyla kompres yapılır. Gün içinde 2-3 defa kullanılabilir.

Ceviz yaprağı çayı:

Ceviz yaprağı çayı bağırsak parazitlerinde, romatizma tedavisinde, gut hastalığında, kan şekerini düşürmek için ve C vitamini eksikliği çekenlere önerilir. 1 tatlı kaşığı ceviz yaprağı, 1 su bardağı kaynar suda haşlanır ve 5 dakika kadar demlenir. Bu çay, günde 1-2 bardak kadar tüketilir.

Ceviz yaprağının kaynatılması ile hazırlanan banyo suyu frengi, egzama ve uçuk için kullanılır. Kemiklerde oluşan deformasyona, iltihaplı el ve ayak tırnaklarına kullanılır. Kaynatılmış ceviz yaprağı suyu ile yıkama, ergenlik sivilcelerine, iltihaplı egzamaya, ayaklarda terlemeye ve kadınlarda akıntıya iyi gelmektedir. Ceviz yaparağı suyu hızlı saç dökülmelerine etkilidir.

Bu yazı milliyet.com.tr kaynak alınarak özgün olarak derlenmiştir.

Leave a Reply