Bol miktarda kalsiyum içeren 5 yiyecek

Bol miktarda kalsiyum içeren 5 yiyecek 1

Bu günkü yazımızda bünyesinde bol miktarda kalsiyum içeren yiyecekler nelerdir bunlardan bahsedeceğiz, aynı zamanda kalsiyum neye yarar, vücudumuz için önemi nedir gibi konulara da kısa kısa göz atacağız. Çok daha güçlü kemiklerin sahibi olabilmek için pek çok kişi kalsiyum alımına önem vermektedir. Çocukluktan başlayarak yatmadan önce süt içiyor ve kahvaltıda sütü eksik etmiyoruz. Bu yazımızda kalsiyum eksikliği belirtileri, faydaları ve kalsiyum bakımından zengin besinleri incelemeye çalıştık. İşte, detaylar;

Süt kullanışlı bir besin mi?

Sağlıklı ve doğal süt bulup içmek günümüzde oldukça zor ve pahalı bir seçenek haline geldi. İçeriğindeki yüksek laktoz ve yağ oranları diyetleriniz açısından uygun olmamakla birlikte, sindirim konusunda da zorluk yaşatabilir.

Kalsiyumdan zengin 5 besin incelemesine geçmeden evvel, kalsiyumun vücut açısından önemine değinelim.

Neden kalsiyum ihtiyacı duyulur?

İnsan vücudunda işleyiş açısından büyük öneme sahip olan kalsiyum;

  • Kemiklerin ve dişlerin %99’luk kısmını oluşturmaktadır.
  • Kasların kasılma ve onarılmasında görev almaktadır.
  • Sinir sistemindeki iletilerin taşınmasına yardım eder.

Bunlara ek olarak dokuların kalsiyumu kullanabilmeleri için C ve D vitaminlerinin de olması gerekir. Ayrıca hamilelikte, süt verme ve çocukluk dönemlerinde de kalsiyum ihtiyacında artış meydana gelmektedir.

Kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir?

  • Kas krampları ve seğirmeler olması,
  • Duyu bozukluğu yaşanması,
  • Yüksek kolesterol seviyesi,
  • Kemik, diş ve diş eti bozuklukları yaşanması,
  • Saçlarda zayıflık ve tırnak kırılmaları,
  • Çarpıntı ve tansiyonda düzensizlikler gibi belirtiler kalsiyum eksikliği semptomları olarak sayılabilir.

Kalsiyum zengini 5 besin;

Şimdi sizlere kalsiyum bakımından zengin, çok sağlıklı 5 besin maddesi ile ekstra bir tavsiyemiz olacak. Yapılacak doğru bir tüketim sayesinde, kısa zaman içinde kalsiyum alımını rayına oturtabilirsiniz.

Ispanak:

Bu besin maddesi her zaman en sağlıklı ve lezzetli tercihleriniz arasında yer almalıdır. Ispanağı salata olarak, haşlayarak ya da blenderdan geçirip sıvı halinde tüketebilirsiniz. İçeriğinde oldukça zengin miktarda A ve K vitamini bulunduran ıspanak, çok iyi bir antioksidan deposu olarak da tanımlanmakta ve özellikle kalsiyum bakımından da çok zengin bir besindir.

Lahana:

En besleyici özelliklere sahip sebzelerden biri olan lahana, vitamin ve mineral deposudur. Bunun yanı sıra çok yüksek miktarda lif içermekte ve özellikle diyetlerde hayati önem taşımaktadır. Lahananın kolon, meme, yumurtalık, prostat ve mesane kanseri gibi kanser türlerini önlediği ile ilgili yapılmış birçok araştırma bulunmaktadır.

Susam:

Antik dönemlerden bu yana kullanılan susam, yalnızca bu denli bir geçmişe sahip olmakla bile önemini ortaya koymaktadır. İçeriğinde oldukça zengin çinko, demir, magnezyum ve kalsiyum barındıran susam, solunum sistemini destekleyen etkiye de sahiptir. Ayrıca kolesterolün düzenlenmesi ve kemik sağlığının korunması açısından her gün 1 tutam susam tüketilmesi önerilmektedir.

Şalgam yaprağı:

Çok iyi bir detoks ajanı olan şalgam yaprağının antioksidan ve antienflamatuar etkileriyle birlikte, meme kanserinin önlenmesinde de etki gösterdiği belirtilmektedir. Şalgam yaprağının besin değerlerinden en maksimum faydayı sağlayabilmek için, yaprakları buğulama şeklinde pişirip tüketmeniz önerilmektedir.

Keçiboynuzu:

Bu besin maddesi sütün tam 3 katı oranında kalsiyum içermektedir. Çinko, fosfor, A, D ve E vitaminleri yönünden oldukça zengin olan keçiboynuzu testosteron seviyesinin artmasını da sağlamaktadır. Sıraladığımız bu özellikleri sayesinde kemik gelişiminde ve kolesterolü düşürmek için birebirdir.

Ekstra ürün; Kemik suyu:

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ekstra bir besin daha vereceğimizi aktarmıştık. Kemik suyu da kalsiyum ve bazı mineraller bakımından mükemmel bir besin maddesi olarak öne çıkmaktadır. Bir daha söylemeye gerek olmasa da, kemik suyu tüketimine önem vermeniz çok faydalı olacaktır.

Kalsiyum içeren yiyecekler nelerdir?

Kaynak: Bu yazı, fitekran.com/kalsiyumdan-zengin-5-besin/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply