Kalsiyum içeren yiyecekler nelerdir?

kalsiyum içeren gıdalar

Hangi yiyecekler kalsiyum içerir, en çok kalsiyum barındıran yiyecekler ve içekler, kalsiyumun faydaları nelerdir. Kalsiyum daha anne karnında gereksinim duyduğumuz bir mineraldir. Kalsiyum sayesinde, kemik, diş, kalp, kas ve sinirlerinin çalışması, tansiyonun düşmesi, kolon kanseri riskinin düşmesi için gereklidir. Kalsiyum çocukluk çağında büyümeyi, yetişkinlerde kemik erimesine engel olan bir mineraldir. İşte, kalsiyum içeren yiyecekler;

Kalsiyum zengini yiyecekler

Bitki ve baharatlar

Bazı bitki ve baharatlar süt kadar kalsiyum içerir. 1 adet sap kereviz, 1 yemek kaşığı kereviz, 100 gr. dereotu, 1 yemek kaşığı kurutulmuş mercanköşk, 1 yemek kaşığı kurutulmuş biberiye günlük kalsiyum ihtiyacının bir kısmını karşılar.

Peynir

100 gr kadar peynir, günlük kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılar. B12 vitamini, fosfor, protein bakımından zengin olan beyaz peynir dikkatli yenilmelidir. Çünkü, damar tıkanıklığı ve kalp hastalığı bulunanlarda sodyum içerdiğinden tehlikeli olabilir.

Susam

Kavrulmuş ya da kurutulmuş 100 gr. susam, günlük alınması gereken kalsiyumun tamamını karşılar. Fakat, çok kalorili olduğundan dikkat edilmelidir.

Badem

Kavrulmuş 100 gr. badem, kalsiyumun yaklaşık %30’unu karşılar.

Keten tohumu

Yağ asidi olan omega 3 açısından zengin olan keten tohumu, kalsiyum açısından çok zengindir. Kalsiyumun keten tohumundan alınması için, öğütülmemiş olanlar kullanılmalıdır.

Yeşil yapraklı sebzeler

Çiğ olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum açısından zengindir.

Pişmiş ıspanak, çiğ brokoli, yakıotu yaprakları, asma yaprağı, roka, tam buğday ekmeği, toz acı biber diğer kalsiyum içeren besinlerdir.

Fazla kalsiyum zararları

Az su ve çok kalsiyum tüketen kişilerde böbrek taşı oluşumunun hızlandığı düşünülmektedir.

Çok yüksek miktarda kalsiyum hiperparatiroidizm ile ilişkilendirir. Demir, çinko, fosfor ve magnezyum temel minerallerin vücut tarafından emilimi azalabilir.

Yüksek miktarda kalsiyum, böbrek hasarlarına yol açabilir.

Fazla kalsiyum, antibiyotik kullanımı ve tiroid ilaçları ile birlikte kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

Günlük alınması gereken kalsiyum oranları

1-3 yaş arası 700 mg,

4-8 yaş arası 1000 mg,

9-13 yaş arası 1.300 mg.

14-18 yaş arası  1.300 mg.

19-50 yaş, 1.000 mg.,

70 yaş üzeri 1.200 mg. olarak alınmalıdır.

Leave a Reply