Kudret narının faydaları nelerdir, kudret narı nasıl hazırlanır?

Kudret narının faydaları nelerdir, kudret narı nasıl hazırlanır? 1

Sağlık açısından çok fazla faydası olan kudret narı, tropik iklimlerde yetişmektedir. Hatta kendiliğinden yetiştiğinden ilaç endüstrisi tarafından çokrevaçtadır. Ülkemizde Bursa, Yalova ve Antalya bölgesinde yetişmektedir. Ham olduğu zaman yeşil, olgunlaşınca sarı ve turuncu renklerdedir. Kudret narı denilmesinin nedeni, aynı nar gibi pek çok tanesinin olmasıdır. Çok acı tadı olan bu bitki direk olarak yenilmiyor. 

Kudret narının faydaları

Mide hastalıkları

Özellikle Hindistan’da yüzyıllardır mide hastalıkları için ilaç olarak kullanılmaktadır. Mide hastalığı olan kişilerin, zeytinyağı ile birlikte günde 1 kaşık tüketmesinin hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Kabızlık

Kudret narının zeytinyağı ile birlikte günde 1 kaşık aç karna tüketmek kabızlığa çözümdür. Kabızlık ve sindirim sistemi ile ilgili tüm hastalıklarda kudret narı önerilir. Bağırsak tembelliğinde çok etkilidir.

Kanser hücrelerinin yayılmasını engeller

Kudret narı sağlıklı hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kanserli hücrelerin hızla yayılmasını ve çoğalmasını engeller. Özellikle aç karna tüketilen kudret narı, meme ve gırtlak kanserine karşı çok etkilidir. Kudret narı, içerisinde bulunan lutein ve likopen nedeni ile vücutta var olan tümörlerin daha da yayılmasını engeller.

Yanıklar ve deri hastalıkları

Oluşan yanıkların ve ufak yaralanmaların tedavisinde kudret narı çok etkilidir. Yanıklarda kudret narı kullanmak için hazırlık yapılmalıdır. 1 kudret narının çekirdekleri çıkarılır ve ezilir. Lapa haline getirilen kudret narı, cam kavanoza alınır ve zeytinyağı ile karıştırılır. Bu şekilde karanlık ve serin bir yerde saklanırsa, yaklaşık 1 yıl kadar rahatlıkla kullanılır. Ayrıca egzama ve sedef hastalığında çok etkilidir. Rahim içinde oluşan yaraların tedavisinde de çok etkilidir.

Grip

Antibiyotik kadar etkili olan kudret narı, soğuk algınlığı ve gripte rahatlıkla kullanılır.

Diğer faydaları:

Kan şekerini dengede tutar, E vitamini açısından zengin olduğundan bağışıklığı kuvvetlendirir, hastalıklara karşı direnç sağlar, karaciğeri kuvvetlendirir, romatizma ve hastalıklarına iyi gelir, varisleri engeller ve tedavi eder.

Kudret narı özellikle kanserde çok etkilidir. Amerika’da kanser araştırmaları derneği kudret narı hakkında yapılan araştırmaları açıklamıştır. Buna göre; kudret narı kanser hücrelerinin büyümesini engellemede çok başarılıdır.

Kudret narı nasıl hazırlanır?

Bal ile hazırlama

1 adet kudret narı, yarım kavanoz gerçek bal hazırlanır. Kudret narı lapa haline getirilir. Cam bir kavanozda bal ile karıştırılır ve yemeklerden 1 saat önce aç karna 1 kaşık alınır.

Zeytinyağı ile hazırlama

1 adet kudret narı çekirdeklerinden ayrılır. Cam kavanozun yarısına kadar zeytinyağı koyulur. Daha sonra kudret narı içine koyulur. Yemeklerden önce aç karna tüketilir. Bu karışım yanık tedavisinde de kullanılır.

Bu yazı milliyet.com.tr kaynak alınarak özgün olarak derlenmiştir.

One Response

  1. Nuran Varoğlu 11 Ekim 2017

Leave a Reply