Böbrek sağlığı için yenilmesi gereken besinler

Böbrek sağlığı için yenilmesi gereken besinler: Böbreklerimiz belki de en önemli organlarımızdandır. Vücutta zehirli maddeleri temizleyen ve kemiklerin oluşumunda önemli rolü olan, D vitaminini sağlayan, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında etkili olan önemli bir organımızdır. Böbrek fonksiyonlarında olan çeşitli sorunlar, kronik böbrek yetmezliği oluşmasını sağlamaktadır. Önemli olan böbrek yetmezliği olmadan böbrek sağlığını koruyabilmektir. İşte, böbreklere iyi gelen yiyecekler;

Böbreklere iyi gelen besinler;

Ayrık otu böbreklere iyi gelir;

Ayrık otu hemen hemen her noktada çevremizde olan bir bitkidir. Kanı ve vücutta olan toksinleri temizlemesinden dolayı böbreklere çok faydalıdır. İçeriğinde olan bol miktarda A ve C vitamini sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirir. Böbrek ve mesanede olan taşların vücuttan atılmasını sağlamakta, idrar söktürücü olmasının yanı sıra idrar yolu iltihaplarının da önüne geçmektedir.

Elma böbrekler için çok faydalıdır;

Elma, böbrekler için belki de en faydalı olan meyvelerdendir. Böbreklere bir kalkan olan elma, böbrek hastalıklarının oluşmasını engeller. Böbreklerin süzme işlemini kolaylaştırır, mesena ve idrar sorunlarını çözümlemektedir. Elmanın faydasını almak için, kabuğu ile birlikte tüketmek çok önemlidir.

Adaçayı böbreklerin hasta olmasını önler;

Haftada en az 2-3 defa tüketildiğinde, hazımsızlık ve şişkinlik sorunu yaşanmaz. İçerisinde A,B ve C vitaminleri bol miktarda yer almaktadır. Bu nedenle, böbreklerde hastalık oluşmasının önüne geçilir.

Balkabağı hastalıklarına kalkan;

Kabak, kalsiyum açısından çok zengindir. Böbreklerde olan taşların atılmasını sağlar. Mesane iltihabı ve idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi için bol miktarda balkabağı yenilmelidir. Balkabağı, böbrek hastalıklarının oluşmasını önlemektedir.

Maydanoz böbreklerin çalışmasını sağlar;

C vitamini açısından çok zengindir. Böbrek hastalıklarının oluşmasını engellemek için bol miktarda maydanoz yenilmelidir. Maydanoz bol liflidir. Sabah kahvaltısında tüketildiğinde demir emilimi yapılmasını sağlar. Ayrıca kuvvetli bir idrar söktürücü ve ödem attırıcıdır.

Su, böbrek için olmazsa olmazdır;

Su olmadan sağlıklı bir böbrek sistemine sahip olamadığımız gibi, yaşayamayız da… Böbreklerin iyi çalışması için, günde yaklaşık 2.5 litre kadar suya ihtiyaç vardır. Bu sayede böbrekler günlük çalışma düzenlerini bozmazlar. İdrar ve ödem söktürücü olan su, böbrek sorunlarını da çözmektedir. Tuz tüketimini azaltmak, bol su içmek ve sağlıklı beslenmek böbrek sağlığımız açısından en önemli diyettir.

Böbrek sağlığını korumak için, diyabetiniz varsa düzenli aralıklarla kontrol edin ve dengeli bir kan basıncı oluşturun. Kan basıncında olan artışlar böbrek hastalıklarına neden olur.

Eğer, tansiyonunuz yüksekse böbreklerde hasar oluşur. Tuz tüketimini bırakın, bol su için ve gerekirse mutlaka ilaç kullanın.

Gün içinde mutlaka 2.5-3 litre su için, gereksiz ağrı kesici ve antibiyotik almayın.

Sigarayı bırakın ve düzenli egzersiz yapın.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Hangi bitkiler böbrek taşı düşürür

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/bobreklere-iyi-gelen-yiyecekler-pembenar-galeri-alternatiftip-2544128/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply