Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?: Böbrek taşı aslında sıklıkla görülen bir durumdur. Kanınızda kalsiyum ve fosfor fazlalaştığında birikimler yapmaya başlar. Kristalize olan bu birimler böbrekte birleşerek taşları oluşturur. Böbrek taşını bazen vücudunuz kendisi atarken, bazen doktor desteği gereklidir. Özellikle büyük olan taşlarda, hem şiddetli ağrı hem de taşın oluşturduğu sorunlar vardır. Bu nedenle böbrek taşı ciddiye alınmalı ve hemen doktora gidilmelidir. Peki, böbrek taşı nasıl düşer? İşte detaylar;

Böbrek taşı düşürmeye yardımcı besinler:

Böbrek taşları çok önemlidir. Fazla büyüdüklerinde ciddi sorunlara neden olurlar. Örneğin; İdrar kanalını kapatıp şiddetli kanamalara neden olabilirler. Aslında böbrek taşları direkt olarak beslenmeye bağlı oluşmaktadır. Yemeklerde fazla tuzlu yemek, hayvansal gıdaya çok ağırlık vermek, gereğinden fazla kalsiyum almak böbrek taşı oluşumunu hızlandırır.

Bol su içmek böbrek taşını düşürmeye yardımcıdır;

Böbrek taşının rahat bir şekilde düşmesini istiyorsanız, bol miktarda su içmeniz gerekmektedir. Günde 2.5-3 litre kadar su içmek böbrek taşınızı çok daha rahat düşürmenizi sağlamaktadır. Yeterince su içip içmediğinizi anlamanın en kolay yolu ise idrar renginize bakmaktır. Çünkü, her insanın su içme litresi farklıdır. Koyu idrar renginiz varsa yeterince su içememişsinizdir. Yeterince su alsaydınız idrar renginiz berrak ve açık renk olacaktır.

Sirke böbrek taşı düşürmede yardımcı;

Sirkenin böbrek taşı düşürmeye faydası olduğu, çok eski zamanlardan bu yana bilinmektedir. Kanın ve idrarın alkalize olmasını sağlayan sirke, böbrek taşlarının kolayca kırılmasını sağlamaktadır. Fakat, yapılan araştırmalarda sirkenin her bünyede etkili olmadığı da ortaya çıkmıştır. Yarım limon suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı sirleyi karıştırın. 1 bardak su ile bu karışımı için.

Karahindiba;

Karahindiba kökü böbreklere dosttur. Bu bitki kökü, safra üretimini arttırır, sindirime yardımcıdır. Böbrek taşı düşürmek için, karahindiba çayı rahatlıkla içilebilir. Fakat, karahindiba kapsülü kullanacaksanız kesinlikle doktora danışılmalıdır. Çünkü, yan etkileri fazla olan bir bitkidir.

Böbrek taşı riskini düşürmek için kullanılacaklar:

Su içmek;

Gün içinde ihtiyacınız kadar olan suyu içerseniz, böbrek taşı oluşumunu engellersiniz. Çünkü, su zararlı olan herşeyin vücuttan kolayca atılmasını sağlamaktadır. Pek çok insan çay, kola ve kahve gibi gıdalarla günlük sıvı alımını yaptığını düşünür. Oysa bu içecekleri, daha fazla su ihtiyacı sağlamaktadır.

Oksalat tüketimi;

Oksalat, böbreklerde taş oluşumunu hızlandıran bir bileşiktir. Daha önce böbreklerinizde taş oluştuysa, içinde oksalat olan gıdalar kullanılmamalıdır. Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, çilek, kuş üzümü, kivi, mor üzüm, incir ve mandalina bol miktarda oksalat içerdiğinden az yenilmelidir.

C vitamini;

Günlük ihtiyacınız olandan çok daha fazla C vitamini tüketiyorsanız ve bunu uzun süre yaptıysanız böbreklerde taş oluşması kaçınılmazdır. Vücuda fazla alınan C vitamini, bir süre sonra oksalata dönüşür. Oksalat da böbreklerde taş oluşumuna neden olur.

Et ve balık;

Hayvansal gıdaları çok fazla tüketen kişilerde ürik asit taşları oluşur. Vücudunuz böbrek taşı yapmaya müsaitse, daha az hayvansal protein alınmalıdır.

İlaçlar;

Kullandığınız ilaçlar bol miktarda kalsiyum içeriyor olabilir. Daha önce böbrek taşı düşürdüyseniz mutlaka bunu doktorunuza söyleyin ve ilaçlarınızı değiştirin.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Bu yazı onikibilgi.com kaynak alınarak özgün olarak yazılmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply