Vazelin Krem Nedir? Faydaları Nelerdir?

Vazelin Krem Nedir? Faydaları Nelerdir? 1

Vazelin uzun yıllardır hayatımızda yer alan vazgeçilmezlerdendir, soğuk algınlığındaki bir çatlak ya da kuruyan ciltlerimiz için nemlendirici çocuklar için de çeşitli amaçlarda kullandığımız vazelin, ilk defa petrol madeninde bulunan işçiler tarafından, yaraların ve kuruyan derilerinin üzerine sürmesiyle bulunmuştur. Bu işlemin işe yaradığını gören Robert Chesebrough, dünya genelinde seri vazelin üretimine başlamıştır. Chesebrough’un günde bir kaşık vazelin yediği ve 96 yaşın kadar yaşadığı bilinir. Ancak vazelinin ham maddesi petrol olduğundan dolayı bu durum doktorlar tarafından kesinlikle yasaklanmış ve zararlı olduğu ispatlanmıştır.Ayrıca vazelin, kozmetikten ayakkabı bakımına kadar farklı alanlarda kullanılan bir maddedir.

İlk bulunduğu zamanlar petrol kaynaklı olduğundan dolayı insanlar vazeline mesafeli durmuştur. Ancak yapılan araştırmalarda vazelinin zararlı olmadığı kanıtlanmıştır. Günümüzdeyse hemen her yerde bulunan bir ürün haline gelmiştir.

Vazelinin Faydaları

1. Küçük Yara ve Yanıkların Tedavisinde

Vazelin cildi esnek ve nemli tutma özelliklerine sahip bir madde olduğundan dolayı, küçük yaralara ve yanık yerlere sürülebilir. Bu uygulama, ciltteki kanamayı durduracaktır. Ancak yaralı ve yanık deri, mikrop girişine müsait bir yer olduğundan dolayı vazelinin tamamen temiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde yara enfeksiyon kapabilir.

2. Cildinizi Nemlendirir

Vazelinin cildi nemi tutma özelliği vardır. Duştan çıktıktan sonra yüz ve vücutta losyon şeklinde sürülebilir ve cildi nemlendirerek rahatlık sağlar. Gribe yakalandıysanız ve burnunuzda kuruluk varsa bir miktar vazelini burnunuzun iç kısımlarına sürerek rahatlama sağlayabilirsiniz.

Ayrıca nasır ve çatlama gibi durumlardan dolayı sertleşen vücut bölgelerinizi sıcak suda yumuşattıktan sonra vazelin uygulayarak bu sert bölgelerde yumuşaklık sağlayabilirsiniz. Vazelin sürdükten sonra çorap ve eldiven takarak bir süre bekleyiniz. Çorap ve eldiveni çıkardığınız zaman rahatlama olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca vazelin kurumuş dudaklara sürüldüğü zaman, dudakları yumuşatarak rahatlamak sağlamaktadır.

3. Kedi ve Köpek Patilerinde Kullanımı

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da cilt zaman zaman sertleşerek çatlayabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelindiği zaman patiler nemli bez ile temizlenir ve temizlenen bölgeye vazelin sürülerek bozulan deride iyileşme sağlanabilir. Ancak hayvanın bu vazelini yalamamasına dikkat edilmelidir.

4. Pişik Tedavisinde

Bebekler, sürekli olarak bez bağlanması sonucu nemden dolayı pişik olabilmektedir. Bu durumu önlemek için vazelin kullanabilirsiniz. Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra iyice kurulayınız. Ardından pişik olan bölgelere vazelin sürerek bezi bağlayınız. Bu uygulama ile vazelin cildi nemde koruyarak pişik oluşumunu önler. Ancak buna rağmen pişik durumu devam ediyorsa doktorunuza danışınız.

5. Göz Makyajının Temizliğinde Vazelin

Yağ içerikli vücut temizlik ürünleri göz makyajını silmede kullanılmaktadır. Vazelinde yağ içerikli bir nemlendirici olduğundan dolayı göz makyajının temizlenmesinde kullanılan bir üründür. Gözün içine kaçırmadan kullanılması gerekir.

Ayrıca gözün çevresinde görülen kaz ayağı kırışıklıklarını geçirme özelliği olduğu söylenir. Jennifer Aniston gibi bazı ünlü isimlerin kırışıklıkları gidermek için vazelin kullandığı bilinmektedir.

6. Saç Kırıklarının Onarılmasında

Vazelin nemlendirici özelliği sayesinde saçlarda besleyici etki yapmaktadır. Denize girdikten sonra saçlarınızın kurumaktadır. Bu durumda saçlarınızın uç kısımlarına bir miktar vazelin sürerek kırıkları düzeltebilirsiniz.

7. Saç Boyası ve Oje Sürerken Kullanımı

Saç boyamadan önce cildiniz ile saçlarınızın kesiştiği bölgeye vazelin uygularsanız, boyanın cildinize temas etmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Vazelin Krem Nedir? Faydaları Nelerdir? 2

Oje sürerken çoğu kişinin yaşadığı bir durum olan tırnaklardan kenara oje taşmasını önlemek için, oje tırnağın dışındaki deriye uygulanabilir. Böylece oje tırnak çevresindeki derinize bulaşmaz. İşleminiz bittikten sonra saçınızdan ve tırnak derinizden vazelini kolayca silebilirsiniz.

8. Parfümün Kalıcılığını Artırır

Parfüm sıkacağınız bölgeye önce bir miktar vazelin sürerek ardından parfüm sıkarsanız, kokunun kalıcılığını ve yoğunluğunu artırabilirsiniz.

9. Sıkışan Nesneleri Kolayca Çıkarır

Yüzük gibi bazı nesneler parmağımızda sıkışıp kalabilmektedir. Yüzük bulunan bölgeye vazelin sürerek kayganlaştırılır ve ardından yüzük kolayca çıkarılır.

Sıkışan kavanoz kapakları, fermuarlar, kapı menteşeleri de vazelin sürülerek kolayca açılabilir.

10. Bitlerden Kurtulmak İçin Vazelin Kullanın

Saçlarınızda bit varsa vazelin ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Saç diplerinize vazelin sürerek saçlarınızı dipten dışa doğru tarayınız. Ardından saçlarınızı yıkayınız ve bitlerin saçlarınızdan gittiğini göreceksiniz. Tek seferde başarı sağlayamadığınız durumlarda birden fazla kez bu uygulamayı yaparak saçınızdaki bitlerden kurtulabilirsiniz.

Vazelin Krem Nedir? Faydaları Nelerdir? 3

11. Ayakkabı ve Deri Ürün Bakımında

Deri ceket vb. ürünlere vazelin sürerek parlaklık sağlayabilirsiniz. Böylece deri ürününüz hiç kullanılmamış gibi bir görüntüye kavuşur.

Ayrıca ayakkabınızda bulunan çiziklere vazelin sürerek bu çiziklerin yok olduğunu göreceksiniz.

Vazelinin Kullanım Alanları

Vazelin, gerek performansı gerek uygun fiyatından dolayı oldukça sık kullanılan pratik bir üründür. Yukarıda saydığımız durumlarda oldukça olumlu sonuçlar veren vazelinin içeriğinde herhangi bir vitamin veya iyileştirme sağlayan madde bulunmamaktadır. Kısa süreçte rahatlama sağlamaktadır. Ciddi bir durumda doktorunuza başvurarak reçete edilen nemlendiricileri kullanmanız gerekmektedir.

Leave a Reply