Böbrek küçülmesi nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Böbrek küçülmesi nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir?: Böbrek küçülmesi hemen hemen her yaşta oluşabilen bir hastalıktır. Genelde, böbrek yetmezliğinden ya da böbrek ile ilgili yapılan operasyonlar sonrası çok daha fazla rastlanır. Böbrek küçülmesinde erken tanı koyulması çok önemlidir. Genelde bir böbrekte oluşursa anlaşılması çok zor olur. Çünkü çalışan sağlıklı olan böbrek, normal fonksiyonlarını yerine getirir, böylece böbrekte küçülme veya anormal bir durum olup olmadığını geç anlarız. İşte, böbrek küçülmesi belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi;

Böbrek küçülmesi belirtileri nelerdir?

Sık idrara çıkma veya az idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve yanma, bulantı ve kusma, yorgun hissetme, kansızlık, bel ağrısı, ciltte kaşıntı, yüksek tansiyon, üre artması ve çok sinirli olma hali başlıca belirtilerdir.

Böbrek küçülmesi neden olmaktadır?

Bazen bebekler anne rahmindeyken, böbrek dokusunda kan dolaşımı yeterince olmaz. Bu nedenle, böbreğin boyutu normal böbreğin yarısı kadar kalır. Buna, böbrek displazisi denilir.

Böbrek hastalığı olan kişilerde, bazen son aşamalarda kreatinin ve üre seviyesi çok fazla artar. Böbrek dokuları bu durumdan ciddi manada hasar alır. Böylece böbrek küçülmesi oluşur. Nefropati, diyabetik nöfropati, kronik glomerülonefrit ve alport hastalığı buna neden olan başlıca böbrek hastalıklarıdır.

Bir tür idrar yolu enfeksiyonu olan kronik piyelonefrit, böbrek damarlarına baskı yapar ve zamanla böbreklerde küçülmeler oluşur.

Böbrek küçülmesi, alkollü içecekler ve sigara kullanılması ile de oluşmaktadır. Bu tür zararlı alışkanlıklar uzun süre kullanıldığında böbreklerde küçülme oluşur.

Yapılan böbrek üstü bezi ameliyatları sonrasında böbrek küçülmesi oluşabilir. Bu nedenle, her türlü böbrek ameliyatı sonrası hasta bir süre düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Kilo problemine dayalı olarak oluşan yüksek tansiyon hastalarında böbrek küçülmesine sık rastlanır. Bu nedenle, kilolu olanlar ve yüksek tansiyon hastaları düzenli olarak böbrek kontrolüne girmelidir.

Böbrek küçülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Böbrek küçülmesi tedavisinde böbreğin hasarlı hücreleri, kök hücrelerle değiştirilir. Bu sayede böbrek kendini yeniden tedavi etmeye başlar.

Mikro-çin tıbbı ozmoterapisi uygulamasında, ilaçların böbrek dokularına ozmos cihazları ile yedirilmesi işlemi uygulanır. Bu tedavi, böbrek dokularının çok besin ve oksijen almasını sağlamaktadır. Böylece, böbrek küçülmesinin önüne geçilir.

Böbrek küçülmesinde beslenme uygulaması:

Hastaların protein tüketimini azaltması gerekmektedir.

Hayvansal yağ tüketilmemelidir, az kalorili yiyecekler yenilmelidir.

Mineral eksikliği hemen tamamlanmalıdır. Pürin ve sodyum içeren gıdalar alınmamalıdır.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/bobrek-kuculmesi-belirtileri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply