İdrar kanalı (Üretra) darlığı soru ve cevaplar

idrar-kanali-darligi

Üretra, mesanede olan idrarın dışarıya atılmasını sağlayan tüp şeklinde olan bir kanaldır. Erkeklerde meni ve prostat bezi salgıları da bu kanaldan dışarıya atılır. Üretra darlığı, erkeklerde çok daha fazla rastlanan bir durumdur. Kadınlarda darlık nedeni sıklıkla hormonaldir. Erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfeksiyon, kaza ve travmalar, yanlış takılan sondalar ve prostat ameliyatları sonrası oluşurlar. İşte, sorularla üretra yani idrar kanalı darlığı hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları.

Üretra darlığı nedir?

Mesanede biriken idrarın atılmasını sağlayan tüp şeklinde olan kanalın daralması ile oluşan bir hastalıktır. Bu durum, kanalın idrarın geçmesine engel olacak kadar darlaşması ile ortaya çıkar.

Üretra darlığı neden olur?

Üretra darlığının pek çok nedeni olabilir. Kadınlarda genelde hormonsal problemler ile oluşur. Erkeklerde, kasıklara alınan darbeler, iltihaplar, yanlış sonda takılması, prostat ameliyatları ve doğumsal anormallikler kaynaklı olarak oluşur.

İdrar kanalı darlığında ortaya çıkan belirtiler nelerdir?

İdrar yaparken yanma, idrar yaptıktan sonra idrarın tam boşalmama hissi, idrar kaçırma, idrar ve menide kan olması, çatallı idrar yapma, idrar sonrası damlama olması ve idrarın ince gelmesi başlıca belirtilerdir.

Hastalarda ne tür incelemeler yapılır?

Muayenede doktor, idrar akımında olan zayıflık, iltihabı akıntılı idrar yapma, hassas ve kızarık penise dikkat çeker. Bilgisayarlı işeme ölçümlerinde idrar yapma sonrası idrar torbasında kalan idrar ölçümü yapılır. Tam idrar analizi, idrar kültürü, cinsel yolla bulaşan hastalık testleri yapılır. Darlık bazı aletlerle incelenir ve ilaçlı idrar kanalı röntgenlerine bakılarak darlık tespiti yapılır. Bu şekilde hastalara tanı koyulur.

İdrar kanalı darlığında tedavi nasıl planlanır?

Endoskopik olarak darlık olan bölge anestezi ile kesilerek darlığın genişletilmesi başlıca tedavi uygulamasıdır. Tümü kapalı olan idrar yolu darlığında, açık ameliyat uygulaması yapılır. Tedaviye hızla başlamak çok önemlidir. Çünkü idrar içeride bekleyerek böbreklerde bozulmalara neden olur. Tedavide amaç, böbrekler hasar almadan hastanın idrar yolunun düzenlenmesidir.

Üretra darlıkları asla ilaçla düzelmez. Uygulamalar, Buji ile düzeltme, endoskopik olarak kesilme, soğuk bıçakla kesme, plazma enerji ile kesme gibi çeşitli uygulamalar vardır.

Üretra darlığından korunma nasıl olmalıdır?

İdrar sorunları olduğunda mutlaka doktora gidilmelidir. Özellikle kadınlarda, idrar yapma güçlüğü ciddiye alınmaz.  Ancak bu durum asla hafife alınmamalıdır. Şüpheli cinsel ilişkiden uzak kalmak ve korunmak gereklidir. Normal bir idrar akımı, en az yarım metre ileriye olmalı ve idrar tam boşaltılmalıdır.

One Response

  1. Merve 4 Aralık 2017

Leave a Reply