Diyabet hastalarında böbrek sağlığı için 5 öneri

diyabetlilerde böbrek sağlığı için öneriler

hastalarında böbrek sağlığı için 5 öneri: Şekerin kontrol altına alınmaması sağlık açısından önemli ve büyük problemler yaratabilmektedir. Şeker seviyesinin kanda yüksek olduğu kronik bir hastalık olan diyabet, vücuttaki bütün organların fonksiyonlarında hasara neden olmaktadır.

Böbrek yetmezliği vakalarının yaklaşık yarısı diyabetten meydana gelmektedir ve diyabet kaynaklı olan böbrek yetmezliğine “diyabetik nefropati” adı verilmektedir. Diyabet kaynaklı oluşan böbrek yetmezliğinde en erken tanılama idrar testi ile yapılmaktadır. Erken tanılama sayesinde böbrek yetmezliğinin ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir. Yazımızda, diyabetlilerde böbrek sağlığı için 5 öneri vereceğiz.

1- Yaşam biçiminizi değiştirin:

Düzensiz ve sağlıksız beslenme kilo alımının en büyük nedenlerinde biridir. Olması gereken ve izin için en ideal vücut ağırlığınızın belirlenmesi, hayvansal besinlerin yerine daha çok posa değeri yüksek bitkisel besinlerin tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca tuz alımının da azaltılması ve günlük aktivitelerde artışa gidilmesi de diyabetliler için böbreklerini korumada oldukça önemlidir.

2- Bol sıvı tüketin:

Herhangi bir engel yoksa günde 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi, özellikle bolca su tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır. Bu sıvı tüketimini sudan başka ayran ve kefir gibi sağlıklı sıvılardan yapabilirsiniz. Özellikle gazlı içecekler ve meyve sularını tüketmemeniz önerilmektedir.

3- Kafanıza göre ilaç kullanmayın:

Doktorunuzun vermediği ve bilgisi olmadığı ilaçları, özellikle ağrı kesicileri ve antibiyotikleri kullanmayın. Bunun yanı sıra radyolojik işlemler sırasında kontrast madde verilmesi de böbrek fonksiyonlarında hasara neden olmaktadır. Bütün bunlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

4- Kan şekerini periyodik olarak kontrol edin:

Periyodik olarak yapılan ve aksatılmayan kan şekeri kontrolü sayesinde, diyabet nedeniyle oluşabilecek böbrek sorunlarının önüne geçebilir ve geciktirebilirsiniz.

5- Tansiyonu her zaman dengeli tutun:

Böbrek yetmezliklerinde en başta gelen risk faktörlerinden biri olan yüksek tansiyonunuzu dengelemelisiniz. Besinlerle birlikte aldığınız tuzun azaltılmasını güden diyetler ve tedavilerle böbrek yetmezliğinin gelişimi ertelenebilmekte, daha önemlisi önlenebilmektedir.

En önemli sağlık sorunlarından biri olan ve hayatınızın geri kalanını büyük ölçüde cehenneme çevirebilecek olan böbrek yetmezliği yaşamamak ya da bu sorunları önlemek diyabetli kişiler için ayrı bir önem taşımaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply