Demir emilimini Azaltan ve Engelleyen Yiyecekler

Demir emilimini azaltan yiyecekler

emilimini Azaltan ve Engelleyen Yiyecekler: İnsan sağlığı bakımından en temel elementlerden biri olan demir, vücutta değişik amaçlara hizmet etmesi için kullanılmaktadır. Hücrelerin büyümesi ve farklılaşması açısından oldukça önemli bir rolü bulunan demir elementi, oksijenin akciğerler vasıtasıyla bütün vücuda taşınmasında rol oynayan hemoglobin üretimi için de gerekli bir elementtir.

Vücudumuzdaki gerekli olan demir ihtiyacı karşılanamadığı zaman demir eksikliği anemisi meydana gelmektedir. Bu durum da kendisini enerjisiz olma ve sürekli olarak yorgunluk semptomları ile göstermektedir. Vücudunuzun ihtiyacı olan günlük demir alımını karşılayabilecek çok besin maddesi bulunsa da, bazı besin maddeleri demir emilimini azaltabilmekte ve ihtiyaç duyulan demir mineraline ulaşmayı güçleştirmektedir. Bu yazımızda da sizlere demir emilimini azaltan yiyecekler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte o yiyeceklerden bazıları;

1- Süt ürünleri çeşitleri:

Süt, yoğurt ve peynir gibi ürünler Thalassemia Society’nin belirttiğine göre vücuttaki sürecine müdahalede bulunmaktadır. Bununla birlikte kalsiyum takviyelerinin alınması da demir emilimini azalttığı belirtilmektedir. İnsan sağlığı açısından oldukça önemli olan bu besinlerin böyle bir etkisinin bulunması da dikkatli tüketim yapılmasının altını çizmek gerektiğini söylememize yeterli olmaktadır.

2- Çay, kahve ve mercan köşk (oregano):

Yemek yendiği esnada çay ve kahve tüketimi yapılması da vücuttaki demir emilimini büyük oranda azaltabilmektedir. Fransız Notre Dame Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar ışığında, çayın demir emilimini %87 oranında, kahvenin de %39 oranında düşürdüğü ortaya çıkarılmıştır. Baharat türlerinden biri olan mercan köşk’ün de demir emilimini önemli oranda azalttığı belirtilmektedir.

3- Soya fasulyesi ve mısır gevreği:

Aslında oldukça iyi birere demir kaynağıdırlar. Ancak mısır gevreği ve soya fasulyesi içeriğinde yer alan fitat ve soya proteini, insan vücudundaki demir emilimini oldukça azaltabilmektedir.

Kısaca, yukarıda sıraladığımız besinler günlük olarak öğünlerimizde sürekli tükettiğimiz gıdalardandır. Ancak her ne kadar beslenmemizde önemli bir yer edinseler de demir emilimini azaltan yiyecekler olarak öne çıkmaktadırlar. Bu besinleri tüketiyorsanız ve genel durumunuzda sürekli yorgunluk ve enerji eksikliği hissediyorsanız bir doktora görünmenizde fayda vardır. Gün içinde sürekli olarak tükettiğiniz kahve ve çayı da makul düzeylere çekmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

One Response

  1. Mehmet AKIN 16 Nisan 2018

Leave a Reply