Birlikte tüketilmesi gereken gıdalar

Birlikte tüketilmesi gereken gıdalar 1

İnsan sağlığı açısından düzenli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Siz de, ne yemeliyim? hangi besinleri tüketmeliyim? Hatta hangi besinleri hangi besinlerle birlikte tüketmeliyim? bigibi soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız, yazımızı mutlaka okuyun. İşte, birlikte tüketildiğinde daha etkili olan 18 gıda;

Elma ve bitter çikolata:

Bu ikili pek de alışılmış bir kombinasyon olmasa da denemekten zarar gelmez. Elmanın içeriğinde bulunan kateşin enzimi ile çikolatada yer alan antioksidan kesretin enzimi, birlikte tüketilirse bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kalp ve damarlara iyi gelmekte, kanser riskini azaltmakta ve zihni açmaktadır.

Taze portakal suyu ve yulaf:

Portakal ve yulaf çok zengin birer fenol kaynakları olup, sindirim sistemini iyileştirmekte ve toksinlerden çok daha etkin arınmanızı sağlamaktadır. Bunun için yulafı taze sıkılmış portakal suyu ile birlikte tüketmenizi tavsiye ederiz.

Ciğer ve domates:

Vücuttaki demir eksikliği kişide metabolizmanın düşük olmasına, kronik yorgunluğa ve kalp damar yollarında sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Karaciğerde bulunan demir C vitamini olmaksızın kolayca sindirilememektedir. İçeriğinde askorbik asit bulunan domates, demirin kolay sindirilebilmesi için birebirdir.

Limon ve maydanoz:

Maydanozdaki demir minerali, C vitamininin kana karışmasına katkıda bulunmaktadır. Herkesin bildiği gibi C vitamini, bağışıklık sistemi ile metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlayan en gerekli vitaminlerin başında gelmektedir. Ayrıca, maydanoz turunçgillerle birlikte her zaman tüketilebilen bir sebzedir.

Yoğurt ve sebze:

Yoğurt doğal, şekersiz ve katkı maddesiz bir şekilde tüketilmelidir. Bu özelliklere sahip olan yoğurt türleri kalsiyum yüklüdürler. Tüketildiğinde mide fonksiyonlarını iyileştirdiği gibi, kolonda bulunan mikroflorayı da dengelemektedir. Yoğurdu kereviz ya da havuç gibi sebzeler ile tüketirseniz, çok zengin bir vitamin kaynağı haline gelmektedir. Sebzelerdeki lifler de kalsiyumun sindirimine katkıda bulunmaktadır.

Ispanak ve avokado:

Diyetisyenlerin en sevdiği ikililerden biri de ıspanak ve avokadodur. Ispanakta bol miktarda A vitamini ve lütein bulunmaktadır. Avokado’da da sağlıklı yağlar vardır ve bu besinler birlikte tüketilirse sindirim sistemine oldukça faydası olmaktadır.

Limon ve yeşil çay:

Limonlu olarak yeşil çay tüketirseniz, hem susuzluğu gidermekte hem de enerji yüklemektedir. Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin güçlü bir bağışıklık sistemi için kişiye yardımcı olmaktadır. Yeşil çaya limon eklendiği zaman içerisindeki C vitamini sayesinde etkisi çok daha fazla olmaktadır.

Zeytinyağı ve domates:

Bu ikili herkesin severek tükettiği lezzetli besinlerdir. Domatesin içinde likopen bulunmakta, kalp ve damarları iyileştirip bununla birlikte damar tıkanıklığı ile tümör oluşmasının da önüne geçmektedir. Domates zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde içindeki likopen çok daha kolay sindirilmektedir.

Biberiye ve kırmızı et:

Kırmızı et tam bir protein kaynağıdır. Ancak doğru bir şekilde hazırlanarak tüketilmesi gerekmektedir. Beslenme uzmanları kırmızı etin daha çok haşlanarak veya yavaş pişirilerek tüketilmesini önermektedirler. Kırmızı etin fırınlanması ya da kızartılması, kanserojen bileşimlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kırmızı etle ilgili bu sorunları, pişirmeye geçmeden evvel biberiye ile ovarak engelleyebilirsiniz. Biberiye tek başına oldukça sağlıklı bir bitkidir ve içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde, pişirme sırasında ortaya çıkan sağlıksız bileşimlerin oluşmasının önüne geçmektedir.

Leave a Reply