Gençleştiren 11 Mucize Besin


Gençleştiren 11 mucize besin

Gençleştiren 11 mucize besin: İnsan ömrünün giderek uzaması beraberinde nasıl genç kalınabileceği sorusunu da getirmektedir. Ömrün uzaması ile birlikte, hastalıkların tedavilerinin yanı sıra uzun ve kaliteli bir yaşamın da formülleri araştırılmaktadır. Bunun formülünü “Besinler ilacınız olsun” diyerek Hipokrat zaten vermiştir. Yazımızda sizlere genç kalmanızı sağlayan ve gençleştiren 11 mucize besin ile ilgili bilgiler vereceğiz.

1- Kakao:

Panama halkı üzerinde kalp hastalıkları ile ilgili yapılan araştırmalarda, Kunalıların diğer Panama halkına göre daha az kalp hastalıklarına yakalandıkları belirlenmiştir. Bunun üzerindeki çalışmalar sonucunda da Kunalıların kakao’yu daha çok tükettikleri belirlenmiştir. Kakao ile ilgili yapılan araştırmalarda da kakao’nun kalp hastalıkları, tip 2 diyabet ve demans riskini düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca damarları koruma etkisi olduğu da düşünülüyor.


2- Balık:   

Uzunca bir süredir Omega-3 yağ asitlerinin, birçok kronik hastalığa neden olan yangı ve iltihap durumunu minimize ettiği bilinmektedir. Balıktaki omega-3 yağ asitleri kişinin kendisini çok daha enerjik ve mutlu hissetmesini de sağlamaktadır. Vücuduna yeteri kadar Omega-3 alanların kilo kontrolünde çok daha başarılı oldukları da bir gerçektir.


3- Brassica sebzeleri:

Brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, mor lahana gibi sebzeler içeriklerindeki izotiyosiyanatlar sayesinde akciğer, prostat, mide, pankreas ve kolon kanserlerine karşı önemli bir koruma görevi yapmaktadırlar. Bu tür sebzelerin haşlanmasından ziyade buharda pişirilerek tüketilmeleri daha faydalı olmaktadır.

4- Küçük kırmızı meyveler:

Özellikle yaban mersini, böğürtlen ve ahududu gibi meyveler güçlü birer antioksidandır ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri bulunmaktadır. Bu küçük kırmızı meyveler ORAC puanlandırmasında ( anti-aging etkileri gösteren ölçülendirme ) listenin ilk sıralarında yer almaktadırlar.

5- Sülfür barındıran sebzeler:

Sarımsak ve soğan gibi besinler sülfür içermektedir ve sülfürün de anti-aging etkisinin olduğu önceden yapılan araştırmalarda belirlenmiştir. Anti-aging etkisi dikkate alındığında kuru sarımsak ilk sırada yer almaktadır. Taze sarımsak, taze soğan, kuru soğan ve pırasa da listede hemen arkalarından gelmektedir.

6- Zeytinyağı:

Zeytinyağının içeriğinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar kalp sağlığını korumaktadır. Bazı kanserlere karşı da koruduğu düşünülmektedir. Anti-aging özelliği olsa da 1 tatlı kaşığı zeytinyağı 50 kalori içermektedir ve tüketilirken dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir.

7- Karpuz:

İçeriğindeki sitrulin bağışıklığı güçlendirmekte ve vücuttaki toksinlerden arındırmaktadır. İçeriğindeki şeker nedeniyle tehlikeli gibi görünse de aşırı tüketilmediğinde faydalıdır.

8- Turuncu sebze çeşitleri:

Bal kabağı, havuç ve tatlı patates gibi besinlere turuncu rengi veren beta-karoten çok güçlü bir antioksidandır. Göz sağlığı ve deri bütünlüğü bakımından büyük öneme sahiptir. Bu sebzeler üzerindeki çalışmalar, kemik sağlığının yanı sıra kalp sağlığını da koruduğunu göstermiştir.

9- Zerdeçal:

İçeriğinde bulunan kurkumin antioksidanı Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca insülin direncini kırmaya yardımcı olduğu ile ilgili bir takım çalışmalar da mevcuttur.

10- Domates:

İçeriğindeki laykopen bileşiğinin prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğü belirlenmiştir. Bu bileşik, güneş ışınlarına karşı cildi de korumakta, kalojen maddesinin yıkımını da azaltmaktadır.

11- Avokado:

Bu meyvedeki yüksek sağlıklı yağ oranı kalp sağlığı bakımından çok önemlidir. Protein yönünden yüksek diyetlerin sonunda vücuttaki asit dengesini de korumaktadır. Avokado, antioksidan etkisi olan E vitamini yönünden de oldukça zengin bir meyvedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor