Serotonin ve Dopamin Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Serotonin ve dopamin seviyemi nasıl yükseltirim

ve Dopamin Seviyesi Nasıl Yükseltilir: Dopamin seviyesi nasıl artar, serotonin seviyesi nasıl yükselir, dopamin eksikliği tedavisi, dopamin içeren yiyecekler hepsi bu yazıda. Kompleks bir sistem olan beyin nöronlardan oluşmaktadır ve bu nöronlar arasındaki iletişim de nörotransmitter denen kimyasallar sayesinde gerçekleşmektedir. Serotonin ve dopamin bu nörotransmitterlerden sadece iki tanesidir.

Serotonin ve dopamin bireyin ruh hali, uyku, iştah ve hareketlerin düzenlenmesi gibi oldukça önemli eylemlerde baş rolü üstlenmektedir. Kullanılan antidepresan ilaçlar serotoninin nöronlara geçişini önlemekte ve büyük bir kısmını kullanıma hazır olarak tutmaktadır. Bu durum kişinin ruh halini pozitif hale getirmekte ve depresyonun etkilerini minimuma indirmektedir. Dopamin, insanın ruh hali üzerinde çok önemli bir rol üstlenmektedir. Haz duygusunun tadılması ve diğer bazı duyguların yaşanmasında dopaminin etkisi çok önemlidir. Kendi yaşantınızda gerçekleştireceğiniz bazı değişiklikler sayesinde serotonin ve dopamin seviyesini yükseltme şansına sahipsiniz. Bunu sağlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Adım:

Egzersiz veya spor aktivitelerine haftanın beş günü minimum 30’ar dakikalık zaman ayırın. Yapılan araştırmalarda egzersiz yapmanın kişilerin ruh halini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Bunun, büyük olasılıkla beyinde meydana gelen serotonin artışından meydana geldiği düşünülmektedir. Periyodik olarak yapılan egzersizler serotonin salgılanmasında görev alan triptofan adlı aminoasit düzeyini arttırmaktadır. Sağladığı etkiler egzersiz sonrasında dahi sürmekte ve serotonin seviyesini yüksek tutmaktadır.

2. Adım:

Gün ışığından daha çok faydalanın. Hayvanlar üzerinde laboratuar ortamında yapılan çalışmalarda güneş ışığından daha çok faydalananların retina tabakalarında çok daha yüksek dopamin seviyesi olduğu görülmüştür. Yayınlanan bazı makalelerde de gün ışığının serotonin seviyesinde artış sağladığı belirtilmektedir. Eski zamanlarda tarım kültüründeki insanlar dış ortamda daha fazla yaşamışlardır. Bugün modern insanlar kapalı ortamlarda daha çok zaman geçirmekte ve depresyonun da buna bağlı olarak çağın hastalığı olması kaçınılmaz hale gelmektedir.

3. Adım:

Mutlu olabileceğiniz aktiviteler gerçekleştirin. Mutluluk ile beynin sentezlediği serotonin düzeyi arasında direkt bir ilişki bulunmaktadır. Pozitif bir düşünce yapısına sahip olmak ve bunun için çabalamak serotonin seviyesini arttırmaktadır. Mutlu olabileceğinizi düşündüğünüz bir aktivite yapmanız veya terapist desteği almanız size fayda sağlayacaktır.

4. Adım:

Dopamin salgısını arttırmaya katkı sağlayan gıdaları tüketin. Yani dopamin üretimini önleyebilecek besinlerden uzak durun. Dopamin seviyesini arttırmak için badem, kabak, avakado, süt ürünleri gibi gıdaları beslenme programınıza alın. Özellikle şeker ve yağlı hazır gıdalardan da uzak durmaya gayret gösterin.

5. Adım:

Stres ile mücadele edin. Bunun için özellikle yoga ve meditasyon gibi tekniklerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede stresin zararlı etkilerini en aza indirme şansını yakalayabilirsiniz. Aşırı stres dopamin düzeyinde düşüşe neden olmaktadır. Stresin kişideki ruh halinde ve uyku düzeninde ortaya çıkardığı olumsuzluklar, serotonin ve dopamin düzeylerinde azalmaya yol açmaktadır.

One Response

  1. Mehmet Akın 30 Nisan 2018

Leave a Reply