Ağızdan su gelmesinin nedenleri nelerdir?

Ağızdan su gelmesinin nedenleri nelerdir?: Uyuduğunuz sırada ağzınızdan hiç su geldiği oldu mu? Ya da sabah yataktan kalktığınız zaman yastığınızın ıslak olduğunu fark ettiniz mi? Yazımızda, ağızdan su gelmesinin nedenleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Uyku sırasında ağızdan su gelmesi nedeniyle ağız kuruluğu meydana gelebilmekte ve bununla birlikte bazı sağlık sorunlarının da işareti olabilmektedir. Daha çok bebekler ve küçük yaştaki çocuklarda rastlanan bu durum, yetişkinlerde de görülebildiği için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaştaki insanda uyku uyurken ağızdan su gelmesi yaşanabilmektedir.

Ağızdan su gelmesinin nedenleri;

Ağızdan su gelmesi ağız açık şekilde uyumak, hatalı bir uyku pozisyonu, alerjiler, diş sorunları, Parkinson hastalığı, reflü, diş çıkarma, sinir sistemindeki bozukluklar, kullanılan ilaçların yan etkileri, kıl kurdu ve ağız anatomisindeki sorunlardan ötürü yaşanabilmektedir.

Ağızdan su gelmesi nasıl önlenir?

Ağızdan su gelmesi şikayetiniz varsa ve bu herhangi bir sağlık probleminin işareti değilse, kendinizin yapacağı bazı yöntemlerle önlemeniz mümkündür.

Mesela; Yastığınız alçak geliyor olabilir, bu ağzınızdan su gelmesine neden olabileceği için yüksek bir yastıkla değiştirebilirsiniz.

Burnunuzda anatomik bir bozukluk veya geniz etiniz varsa, Kulak Burun Boğaz doktoruna muayene olarak gereken tedavinin başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/agizdan-su-gelmesinin-nedenleri-pembenar-galeri-genelsaglik-2575554/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply