Dişlere zarar veren alışkanlıklar nelerdir?


dişlere zarar veren alışkanlıklar nelerdir

Dişlere zarar verenşeyler, dişe ne zarar verir. Günlük yaşantımızda bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız birçok şey diş sağlığımızı tehdit etmektedir. Diş sağlığı insanın genel sağlığında çok önemli bir yere sahiptir ve özen gösterilmesi gereken bir konudur. Rutin olarak yaptığımız ve dişlere zarar veren alışkanlıklarımız nelerdir? İşte cevabı;

1- Aşırı sigara ve kahve tüketmek:

Her gün fazla miktarda kahve tüketiyorsanız ve bunu alışkanlık haline getirdiyseniz, zamanla dişlerinizin renginde değişiklikler ve sararmalar oluşacaktır. Sigara ve diğer tütün ürünleri dişlerinizde lekelenme ve diş eti rahatsızlıklarına yol açabilir. Sigara akciğer kanserinin en önemli nedenidir, ayrıca ağız, dudak ve dil kanserine de neden olmaktadır.


2- Biberon kullanımı:

Bebeğinizi ağzında biberon varken uyutmak uyumasına yardımcı olabilir. Ancak biberon varken uyuması hem tehlikeli hem de dişleri için zararlıdır. Bebeğiniz uyuduktan sonra biberonu almak en doğrusudur.


3- Dişleri sıkmak ve gıcırdatmak:

Stresle alakalı gelişebilen diş sıkma alışkanlığı, gün içinde de kendisini belli edebilen bir durumdur. Bu durum, dişlerinizin aşınmasına, diş eti çekilmelerine ve diş çürüklerine neden olabilmektedir. Bu alışkanlıklardan kurtulmak için özel hazırlanan apareyler veya botoks uygulamalarına başvurabilirsiniz.

4- Asitli içecekler ve gıdalar:

Günlük yaşantınızda bol miktarda tükettiğiniz enerji içecekleri ve asitli gıdaların tüketilmesi dişlere asit ve şeker saldırısına sebebiyet verir. Bu tür yiyecek ve içeceklerin aşırı şekilde tüketilmesi dişlerin hızlıca çürümesine neden olmaktadır. Hazır meyve sularının yerine taze meyve yemek ya da meyvenin suyunu sıkmak çok daha iyidir. Hazır meyve suyu tüketecekseniz bile sulandırdığınızda dişlere daha az zarar verecektir.

5- Gün içinde sık atıştırmalar yapmak:

Gün içinde sıklıkla atıştırma yapmanız, dişlerin arasında gıda parçacıklarının kalmasına neden olur. Bu gıda parçacıkları temizlenmediğinde dişlerinizin çok daha hızlı çürümesine neden olabilir.

6- Şişe kapağını dişle açmak:

Bu eylem dişleriniz için çok zararlı olabilecek bir harekettir. Zorlama durumunda dişlerinizin aşınmasına, çatlamasına hatta kırılmasına sebep olabilir. Ayrıca sert kabuklu yemişlerin dişle kırılması da çok sakıncalı olmaktadır.

7- Sakızlı şeker:

Şekerli besinler diş sağlığı açısından negatif etkileri olan faktörlerdir. Şekerli sakız gibi ağızda uzun süreli kalan türleri diş çürüklerinin artmasını sağlar.

8- Dil piercingi yaptırmak:

Dile yaptırılan piercingler dişleri çatlatabilir ve de kırabilir. Metalin diş etlerine sürtünmesi zarar verebildiği gibi, zamanla da diş kayıplarına neden olabilir. Ağızdaki piercingler aynı zamanda bakterilerin yuva yapmaları için mükemmel bir zemin hazırlamaktadır.

9- Buz yemek:

Masum bir şey gibi görünse de dişlerinizin kırılmasına veya çatlamasına neden olabilir. Zamanla diş ağrıları da yapabilmektedir. Çok sıcak yiyecek ve içeceklerin dişlere zararı olduğu gibi, çok soğuk yiyecek ve içecekler de çok zararlıdır.

10- Dişle kalem çiğnemek:

Farkında olmadan bile yapılan dişle kalem çiğneme alışkanlığı, dişlerin minesine çok zarar verebilmekte, dişlerin de hızlı bir şekilde çürümesine neden olmaktadır.

11- Çok çekirdek yemek:

Sürekli olarak çekirdek yemek diş minesinde aşınma, diş aralarına takılan çekirdek kabuklarının diş etlerine zarar vermesine ve diş yüzeylerinde oyukların oluşmasına neden olabilmektedir.

12- Beslenme bozuklukları:

Dengeli ve doğru beslenmemek, özellikle tatlı ağırlıklı bir beslenme şekli benimsemek dişlerin çürümesinde büyük rol oynamaktadır. Yaşanacak mide problemleri ve bu durumdan kaynaklanan kusmalar dişleri eritmekte, aşınmalarına ve çürümelerine neden olmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor