Beş Dakikada Burun Kanamasını Durduran Etkili Yöntemler

Beş Dakikada Burun Kanamasını Durduran Etkili Yöntemler 1

Burun kanaması bazen basit bir nedenden bazende ciddi sorunların habercisi olabilir, en doğrusu uzman bir hekime görünmektir ancak biz yinede burun kanamasının olası nedenlerini birlikte inceleyelim. kan burnun iç kısmına veya arka tarafına doğru akabilmektedir. Burnun arka tarafında doğru kanın akması tehlikeli olabilmektedir. Bunun nedeni, kanın boğaza akarak boğulmaya veya kusmaya yol açmasıdır. Ama bundan korkmaya gerek kalmayacak. Çünkü sizlere vereceğimiz burun kanamasını 5 dakikada durduran yöntemler ile burun kanamasını durdurmanız mümkün. İşte, detaylar;

Burun kanaması nedenleri;

Burun kanamaları, genellikle yaralanma ve travma gibi durumlardan kaynaklanan bir durumdur. Bu sırada aşırı kan kaybı yaşadığınızı düşünebilirsiniz, ama tipik burun kanamalarında aşırı kan kayıpları söz konusu değildir.

Burun kanamasını durdurmak için uygulanabilecek yöntemler;

1- Buz sıkıştırmak; Burun kanamalarının durdurulmasında kullanılan en etkin yöntem bu kullanmaktır. Yapılacak olan buz kompresi, burun kanamasının hemen durmasını sağlamaktadır. Burnunuz kanadığında hemen burnunuza bir buz kompresi uygulayın. Öncelikle rahat pozisyonda oturun. Başınızın kalp seviyesinden yukarıda olmasına özen gösterin. Kanın burnunuzdan akmasını sağlayabilmek için başı öne doğru eğmelisiniz. Bu sayede kanamanın azalmasını sağlarsınız.

2- Kese kağıdı kullanmak; Kese kağıdı kullanarak kan damarlarına basınç uygulayabilirsiniz. Rulo haline getirilen kese kağıdını burnunuzun deliklerine dayayın ve üst dudağınız yardımıyla kese kağıdını itip yaklaşık 10 dakika süreyle bekleyin.

3- Sıkıştırma; Burun kanaması esnasında burna baskılama yaparak kan pıhtılaşmasını sağlayabilir ve kanamayı durdurabilirsiniz. Öncelikle rahat pozisyonda oturmalı, başparmağınız ve işaret parmağınızla 10 dakika süreyle burnunuzun kemik yapısının alt kısmından sıkıştırın. Bu sırada ağzınızda nefes alıp verin. Ayrıca kanın boğazınıza doğru akmasını engellemek amacıyla başınızı öne eğin. Yaklaşık 5 dakika içinde kanamanın durduğunu göreceksiniz.

4- Biber kullanmak; Burun kanamasını 5 dakikadan daha az bir zamanda durdurmayı sağlayacak diğer bir yöntem de biber kullanımıdır. Biberi ağız yolu ile aldığınızda vücudun kan akışının kontrolünü sağlamada fayda sağlayacaktır. 1 çay kaşığı kadar biberi 1 bardak ılık suya ilave ederek karıştırın ve için. Kanamanın hemen durmasını sağlamak isterseniz, bu karışımı kanamanın olduğu yerin üzerine de uygulama şansınız var.

5- Vazelin kullanımı; Burun kanamasının durdurulmasında vazelin de kullanabilirsiniz. Vazelinin az bir miktarı bile akciğerlere kaçarsa, pnömoni gibi sağlık problemleri meydana gelebilir. Dolayısıyla, vazelin kullanılırken burnun derinliklerine kadar sokulmaması gerektiğini belirtelim. Sadece ince bir tabaka halinde burnun içine uygulamanızın yeterli olduğunu söyleyelim.

6- Elma sirkesi kullanımı; Hemen her şeye faydalı olan elma sirkesi, burun kanamaları konusunda da etkili olduğu kanıtlanmıştır. Elma sirkesi, kanın pıhtılaşmasını sağlamakta ve kanamayı birkaç dakika içinde durdurabilmektedir. Elma sirkesini bir pamuğa dökün ve burun deliğinize bastırın. Maksimum 10 dakika sonra kanamadan eser kalmayacaktır.

Eğer mevsim geçişleri yüzünden burun kanaması sorunu yaşıyorsanız, 2 çay kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suya ekleyip karıştırın. Bu karışımı da soğuk dönemlerde günde 3 defa tüketin. Bu burun tıkanıklığına da iyi gelecek ve kilo vermenize da katkı sağlayacaktır.

7- Hindistan Cevizi Yağı; Zorlu hava şartları nedeniyle sıklıkla burun kanamasından şikayetçiyseniz, Hindistan Cevizi Yağını burun kanamasının önüne geçmek amacıyla tedbir mahiyetinde kullanabilirsiniz. Temelde bir yağ olduğu için, Hindistan Cevizi Yağı akciğerlere giderse komplikasyonlara yol açabilmektedir. Dolayısıyla kullanırken burnun içine çok fazla sokmamaya gayret edin.

8- Soğuk para ve anahtarlar; Bu tür soğuk malzemelerle, bu kompresinde olduğu gibi kan damarlarının sıkışmasını sağlayarak kanamayı durdurabilirsiniz. Soğuk bir metali boynunuzun arka kısmına yerleştirin ve bir sür bu şekilde kalın. Kanamanın kısa süre içinde durduğunu görürsünüz.

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Durdurulur?

Burun kuruluğu neden olur, Burun kuruluğunun tedavisi

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/burun-kanamasini-5-dakikada-durdura-pembenar-galeri-saglik-2581079/?PAGE=1 kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply