Burun büyümesi neden olur tedavisi nasıl yapılır?

büyümesi neden olur tedavisi nasıl yapılır?: Tıp dilinde ismi olarak bilinen bir cilt sorunudur. Burunda bulunan salgı bezlerinin büyümesi nedeni ile burunda büyüme oluştuğu düşünülür. Tıpta burun büyümesi gül hastalığının bir evresi olarak kabul edilir. Bu nedenle de, gül hastalığına neden olan çeşitli risklerin burun büyümesine de neden olduğu kabul edilir. Genelde, erkelerde kadınlardan çok daha fazla görülmektedir. Burunda sarı ve kırmızı renkteki tonlar bu hastalıkla oluşabilmektedir. İşte, burun büyümesi nedenleri ve tedavisi;

Burun büyümesi neden olur?

Burun büyümesinin bugün tam olarak nedeni bilinmemektedir. Salgı bezlerinin büyümesi, alkol alımında olan artış gibi pek çok sebebin olduğu düşünülür. Fakat son yapılan araştırmalarda, gül hastalığının bir türü olarak kabul edilmektedir.

Uzmanlar; Fazla güneşe maruz kalmak, kaygı bozukluğu ve stres, sıcak, soğuk hava, rüzgar yemek, ağır egzersiz yapmak, sıcak banyo, buhara maruz kalmak, baharatlı yiyecekler tüketmek, nem, bazı cilt bakım kremleri, et ve süt ürünleri tüketmek burun büyümesine neden olabilir.

Burun büyümesi nasıl tedavi edilir?

Burun büyümesi tedavisinde, gül hastalığında kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat uzun vadeli bir araştırma yapılmadığından, hastalığı bu ilaçların sadece yavaşlattığı bilinir. Bu durumda; Metronidazol içerikli kremler, azelaik asit, tetraksiklin içerikli antibiyotikler ve retinoid kremler kullanılır. Fakat isotretinoin hapı en iyi sonuç veren haptır.

Evde, burna iki dakikada bir defa 5 kez salisilik asit ve sonrasında jojoba yağı sürülür. Burna karbonatlı su uygulanır. Bu uygulama, 4 -5 gün içinde burnun küçülmesini sağlamaktadır.

Ayrıca, salisilik asit 3-4 günde bir defa uygulanır, iki dakika sonra %70 glikolik asit uygulanarak 10 dakika kadar beklenir. Daha sonrasında, soğuk su ile burun yıkanır. Bu uygulama 3 defa yapıldığında burunda küçülme oluşur.

Şeker tüketimini sınırlayın ya da hayatınızdan çıkarın. Günde 9 çay kaşığından fazla kullanmayın.

Glisemik endeksi yüksek gıdalardan uzak durun.

Cerrahi uygulama;

Burun büyümesinden çok şikayetçi olunduğunda ve psikoloji bozulduğunda, en son baş vurulan uygulama cerrahi uygulamadır. Burun derisinin üst kısmı tıraşlanır ve kalınlaşan kısım alınır. Kalınlaşan bölgenin alınmasına dermabrazyon adı verilir. Dondurarak yakılma işlemi ile de çeşitli teknikler uygulanabilir.

Kaynaklar:

multiyasam.com/burun-buyumesi-nedenleri-ve-tedavisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply