Beş adımda Libido nasıl yükselir?

Beş adımda “Libido nasıl yükselir”: Birinci dereceden libidodan sorumlu olan hormon testosteron hormonudur. Testosteronun diğer görevleri arasında metabolizmayı, ruh halini ve enerjiyi kontrol etmek de bulunmaktadır. Testosteron hormonundaki azalma, hem erkeklerde hem de kadınlarda libidonun azalmasına yol açmaktadır. Yazımızda, libido nasıl yükselir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Libidoyu yükseltmenin yolları nelerdir?

Libidonuzu yükseltmek için şu 5 yöntemi uygulayabilirsiniz;

  • Ağırlık antrenmanı yapmak: Yaptığınız egzersiz esnasında mutlaka ağırlık antrenmanı yapın. Yağların yakılması, kişinin özgüvenini arttırması açısından mükemmel bir yoldur. Bununla birlikte gerçekleştirilen çalışmalarda, egzersiz yapan kişilerin kendi vücutlarıyla çok daha rahat temas kurdukları belirlenmiştir.
  • Çikolata, kabak çekirdeği, kereviz ve istiridye tüketin: Besinlerin bazıları testosteron hormonu üzerinde doğrudan bir etki göstermektedir. Örneğin; çikolata ve kereviz kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteği arttırıcı bir etki göstermektedir. İstiridye tüketmek de testosteronun artmasına imkan sağlamaktadır ve sadece erkeklerde etki göstermektedir. İçeriğinde bol miktarda çinko bulunan kabak çekirdeği de testosteron miktarını arttırmaktadır.
  • Stresi arttıran etkenleri azaltın: Bunun için, stresle baş etme teknikleri konusunda profesyonel destek alabilir ve üstesinden gelebilirsiniz.
  • Gece hayatınıza dikkat edin: Gece hayatı yüzünden yaşanabilecek olan kalitesiz ve düzensiz uyku alışkanlıkları hormonal dengenizi bozabilir. Yeteri kadar uyumadığınız zaman hormonlar dengesiz hale gelir ve zamanla cinsel istekte azalma meydana getirebilir. Sürekli alkol tüketmek, özellikle kadınların libidosunu ciddi boyutta azaltır.
  • Tarçın, karanfil, kimyon, elma suyu ve kahve: İçilen bazı içeceklerde afrodizyak etki bulunmaktadır. Elma suyunuzu tarçın ve kimyon ilave ederek de içebilirsiniz. Kahve ise en etkili libido güçlendiricilerdendir. Karanfil, Hindistan’da çok uzun yıllardan bu güne erkeklerdeki cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Testosteron hormonu nedir?

Hormonlar yalnızca üreme işlevlerinden sorumlu değildir. Aynı zamanda ruh halinden, uyku düzeninden, iştahsızlıktan, iştah artmasından ve libidodan da sorumludur. Vücutta aynı anda pek çok işlevin yerine getirilmesi amacıyla 200’den daha fazla hormon salgılanır. Bu hormonlardan biri de testosteron hormonudur.

Testosteron hormonu, birincil olarak libidodan sorumlu bir hormondur. Bunun yanı sıra metabolizmayı, ruh halini ve enerjiyi kontrol eden bir hormondur. Testosteron hormonundaki azalma, erkeklerde ve kadınlarda libidonun azalmasına, kilo alınmasına, anksiyeteye, depresyona, yorgunluğa, sindirimle ilgili problemlere ve hızlı şekilde yaşlanmaya yol açmaktadır. Bununla birlikte kişide genel hastalıklarla ilgili riski arttırmaktadır. Libido ile ilgili problemlerin sıklıkla yaşanması tesadüfi değildir. Buna göre aşağıdakilerin bilinmesinde fayda vardır;

Libido ne demektir?

Libidonun düşük olması, cinsel aktiviteyle ilgili isteğin azalması demektir. Bazen cinsel ilişkiye olan ilgi kaybolabilir, bunun nedeni libido düzeylerinin yaşam boyunca değişiklik göstermesidir. Uzun süreli libido düşüklüğü kaygı verici olabilmektedir. Düşük libido olması, temelde bazı sağlık sorunlarının olduğunu da göstermektedir.

Düşük libidonun nedenleri nelerdir?

Düşük libidonun en temel nedeni testosteron seviyesindeki düşüklüktür. Eğer testosteron seviyesi; desilitre başına 300 – 350 nanogram’ın altındaysa, düşük testosteron veya düşük T şeklinde kabul edilir. Testosteron seviyesinde yaşanan düşme, cinsel istekte de azalma meydana getirmektedir.

  • İlaçlar: Testosteron hormonundaki azalma, yaşlanmanın doğal bir sonucudur. Ancak testosteron hormonundaki ciddi düşüşler, libidoda azalma olmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, bazı ilaçlar da testosteron seviyesinde düşme yaratabilmektedir ve bu da libido düşüklüğüne yol açmaktadır. Mesela; ACE inhibitörleri ve beta blokerlar gibi bazı tansiyon ilaçları da ereksiyonu ve boşalmayı engelleyebilmektedir.
  • Huzursuz bacak sendromu (RLS): Bu sendrom, bacakların kontrol edilemeyen hareket ettirilme dürtüsüdür. Yapılan bir çalışmaya göre, RLS olan erkeklerin olmayanlara nazaran erektil disfonksiyon yani ereksiyon olmama hali riski daha yüksek çıkmıştır.
  • Depresyon: Depresyon hali, insanların bütün yaşamını etkilemektedir. Depresyonlu insanlar, daha önceleri keyif aldıkları aktivitelere karşı ilgisizlik göstermektedirler. Bu duruma cinsel istek de dahildir. Bununla birlikte alınan bazı antidepresan ilaçlar da libidonun azalmasına yol açabilmektedir.
  • Stres: Bu durum kişideki hormon düzeylerini dengesizleştirir, bozar ve arterleri daraltır. Oluşan daralma da kan akışını kısıtlar ve erektil disfonksiyona yol açar. Gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre, psikolojik belirtilerden ve ilişkideki kaliteden ayrı, yaşanan stresin cinsel problemlere direkt etki ettiği belirlenmiştir.
  • Uyku apnesi: Yapılan bir çalışmaya göre, obstrüktif uyku apnesi (OSA) olan erkeklerde testosteron seviyeleri daha düşük çıkmıştır. Bu çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, şiddetli uyku apnesine sahip olan erkeklerin hemen hemen yarıya yakınının, gece boyu oldukça düşük seviyede testosteron düzeylerine sahip olduklarını belirtmektedirler. Buna bağlı olarak uyku sorunlarıyla testosteron arasında önemli sayılabilecek bir bağlantı söz konusudur.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply