Antibiyotiklerin yanlış kullanımı sizi riske sokar

antibiyotiklerin-yanlis-kullanimi-sizi-riske-sokar

Antibiyotiklerin yanlış kullanımı sizi riske sokar: Son yıllarda çok fazla duymaya başladığımız bir konu olan antibiyotiklerin yanlış kullanımı hepimizin ortak sorunu olmaktadır. Çünkü, antibiyotiğe karşı bağışıklık yaratan bakteriler bu sayede ortaya çıkmaktadır. Ne yazık ki yakın bir zamanda hiçbir antibiyotik hiçbir bakteriyi öldüremeyecektir. Bu nedenle, doktor size antibiyotik vermedikçe asla kullanmayın.

Antibiyotiklerin etkileri:

Antibiyotikler, mantar ve bakteri enfeksiyonlarında kullanılır. Virüslerde işe yaramazlar. Kulak enfeksiyonlarında, sinüs enfeksiyonlarında, idrar yolu enfeksiyonlarında, deri enfeksiyonlarında antibiyotik işe yarar. Soğuk algınlığında, grip, öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve mide enfeksiyonlarında antibiyotikler işe yaramaz.

Yanlış antibiyotik kullanma sonuçları:

Antibiyotikler, soğuk algınlığı gibi virüssel olan hastalıkların tedavisinde kullanılmazlar. Fakat, bu hastalıklarda alındıklarında bakterilerin üzerinde daha az etki etmeye başlarlar. Aynı etki, antibiyotiği kullanma şeklinde yapılan hatalar da yapmaktadır. İyileştim diyerek antibiyotiği kendi kafanıza göre bırakırsanız, bakteriler tekrar hastalığa neden olabilirler. Bu durumda aslında vücuttan tam atılmış olmayan bakteriler, antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanır ve antibiyotiğe dirençli bakteriler ortaya çıkar. Bakteriler, ilaca karşı bağışıklık kazandığında ölümler artar ve hastalıklar çoğalır. Üstelik bu bakterilere karşı olan tedavi çok zahmetli ve pahallıdır. Hatta pek çok enfeksiyonun tedavisi 2-3 yıl kadar sürebilir. Bu durum hem çok fazla para hem de zaman kaybetmenizi sağlar.

Antibiyotiğin etkisini kaybetmemesi için yapılacaklar:

Antibiyotikler hakkında mutlaka bilgilenin. Hasta olduğunuzda antibiyotik almaktansa doktora gidin ya da eczaneye danışın. Antibiyotikler, viral hastalıklarda işe yaramaz, bakteriyal enfeksiyonların tedavisinde kullanılırlar.

Virüs kökenli bir hastalığınız varsa, antibiyotik için doktora ısrar etmeyin. Akan burun için sprey, boğaz için nemli hava, gargara veya bitki çayı kullanın.

Antibiyotiği doktorun önerdiği şekilde kullanmak gereklidir. Genelde antibiyotiği her gün aynı saatte almak ve tedavi sonuna kadar kullanmak gereklidir. Antibiyotiği yarıda kesmek ve bırakmak bağışıklık kazanan bakteri oluşmasını sağlar. Bu durumda ise hastalığın tedavisi çok fazla uzun sürer.

Reçetesiz antibiyotik asla kullanmayın. Antibiyotik tedavi sonrası artarsa bir daha hasta olduğunuzda geride kalanları asla kullanmayın. Bu nedenle geride kalan antibiyotikler atılmalıdır.

Bakterilerin yayılmasını önleyin bunun için temizlik ve hijyen gereklidir. tuvalet sonrası, çiğ et ve tavuğa dokununca, dışarıdan geldiğinizde mutlaka ellerinizi sabunla iyice yıkayın. Yiyecekleri koyduğunuz yerleri hijyenik tutun.

Leave a Reply