Adale Romatizması Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Adale Romatizması Nedir? Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?: Kaslarımızın, eklemlerimizin şişmesi ve ağrıması hastalığı olarak bilinmektedir. Adale romatizması, hareket etmemizi sağlayan eklem ve kaslarda hareket kabiliyetini azaltır. Tıp dilinde adı fibromiyalji olan adele romatizması, kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Kas ve eklemlerde orta şiddette ağrılar ile başlayan hastalık, zamanla kuvvetli ağrılara neden olmaktadır. İşte, adale romatizması nedir ve nedenleri;

Adale romatizması belirtileri nelerdir?

Eklem ve kaslarda sürekli olan ağrılar, uyku sorunları, yorgun ve halsiz olma, uzun uyku uyunmasına rağmen uykusuz kalmak, şiddetli baş ağrısı, sersemlik, konsantrasyon sorunları, el, kol ve sırt bölgesinde karıncalanma hissi, sık idrara çıkma, kulaklarda çınlama, gözlerde kızarıklık, çarpıntı ve adale kasılması başlıca adale romatizması belirtileridir.

Adale romatizması neden olur?

Adale romatizması, sıklıkla soğuk bölgelerde yaşayan insanlarda ortaya çıkmaktadır. Soğuk algınlığı adale romatizmasının başlamasında en etken hastalıktır.

Spor ve egzersiz sırasında vücutta oluşan terlemeler, vücudun soğuk alması, diş iltihapları, sinüzit, aşırı kilolu olmak ve yaşın 60 yaş üzerinde olması başlıca nedenlerdir.

Adale romatizması teşhisi ve tedavisi:

Doktora gidildiğinde yapılan belirli testler vardır. Yapılan testler sonucunda hastalığın aşaması ortaya çıkmaktadır. Tedavi genelde kortizonlu ilaçlar ve ağrı kesiciler ile yapılır. Tedavinin başarılı olması için, hastaların doktorun dediklerine harfiyen uyması gerekmektedir.

Hastanın öncelikli olarak iyi bir uyku düzenine girmesi sağlanır. Uyku alınmasını engelleyen çay, kahve ve kafein alımı sınırlanmalıdır. Yakınmaları engelleyen ağrı kesiciler, hastaya verilir ve stresten uzak kalması istenilir. Günlük yapılması gereken egzersizler hakkında hastaya bilgi verilir. Bazen, ağrının hafiflemesi için hastaya lokal enjeksiyon uygulaması yapılır.

MSG ve aspartam gibi katkı maddeleri, sinir uçlarında kuvvetli uyarımlar yapar ve ağrıyı arttırır. Fibromiyaljisi olan hastalara, içinde bu katkı maddesi olan gıdaların alınması yasaklanır. İşlenmiş gıdaların hepsinde bu katkı maddeleri vardır ve bu nedenle, yiyeceklerin etiketleri okunmadan alınmamalıdır. Fast food’dan uzak durulmalıdır.

Somon, ceviz ve keten tohumu gibi içinde bol Omega-3 yağ asidi olan yiyecekler iltihabı azaltır. Fibromiyalji hastalarına bu nedenle Omega-3 desteği verilir. Alkol  ve kafein tüketimi azaltılmalı, hatta bırakılmalıdır. Bu gıdalar, fibromiyaljide yakınmaları ve belirtileri çok fazla arttırır.

Adale romatizması tedavisinde, yaşam tarzında yapılacak olan değişimler çok önemlidir. Yürüyüş, bisiklet, yüzme en önemli egzersizlerdir ve yaşama katılmalıdır. Çünkü, egzersizler sayesinde kaslar kuvvetlenir, ağrılar azalır ve uyku düzeni sağlanır.

Adale romatizmasından korunma yöntemleri:

Soğuk havadan korunmak birinci derece önemli yoldur. Kış aylarında soğuklarda, adeleleri ve kasları sıcak tutan kıyafet seçimi yapılmalıdır. Sigara ve alkolden uzak durmak, günlük düzenli egzersiz yapmak, masaj yaptırmak ve iyi uyku düzeni oluşturmak önemli korunma yollarıdır.

Kaynak: Bu yazı bilgiustam.com/adale-romatizmasi-hastaligi-nedir-belirtileri-nedenleri-nelerdir/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply