Anestezinin bulunuşu ve tarihçesi

anestezinin bulunuşu

Anestezinin bulunması tıp biliminde bir çığır açmıştır. Anestezinin bulunuşu ve tarihçesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Anestezinin bulunmasına kadar olan sürede hastalıklarda ameliyatlar yapılamadığından çok insan hayatını kaybetmiştir. Çünkü, anestezi olmadığı dönemde acil durumlarda hastalar uyuşmadan ameliyat ediliyordu. Hastanın kolu bacağı masaya bağlanıyor ve acı içinde ameliyatlar yapılıyordu. Pek çok hasta acıdan şoka giriyor ve hayatını kaybediyordu.

Anestezinin bulunması

Anestezi tesadüfen bulunmuştur. Dr. Crwford Long, tüm doktorların yaptığı gibi bayılan hastaları ayıltmak için eter kullanıyordu. Bir gün tesadüfen baygın olmayan bir hastaya eter uyguladı ve hastanın bayıldığını fark etti. Böylece, eterin hem ayıltıcı hem de bayıltıcı etkisi olduğu anlaşıldı. İlk anesteziyi, 1842 yılında yine Dr. Crwford Long bulmuştur. Bir öğrencisinin boynunda olan kisti almak için eter ile bayıltmış ve ameliyatı yapmıştır. Fakat, bölge halkı doktoru büyücülükle suçlayıp linç etmek isteyince dokuz ameliyat yapan doktor çalışmalarını bırakmıştır.1846 yılında Amerikalı bir dişçi diş çekimlerinde eteri kullanmaya başlayınca tekrar anestezi gündeme gelmiştir.

Anestezinin bugün kullanımı

Anestezi bugün hala hastalar arasında korkulan bir durumdur. İki tür anestezi vardır. Genel ve lokal anestezi. Genel anestezi dışarıdan verilen ilaçlar yardımıyla bilincin komple ortadan kalkmasıdır. Genel anestezi uygulamasında hastaya damar yolundan ilaçlar verilir. Tüm ameliyat boyunca anestezi uzmanı tarafından kontrolü yapılır. Genel anestezi uygulamasında, damar yolu açılarak sıvı verilir. Bu sırada, göğüs üzerinden kalp elektrosu çekilir, diğer koldan tansiyon ölçülür. Hastaya oksijen solutulduktan sonra, anestezik ilaç verilerek hasta uyutulur. Ameliyat sonrası, çeşitli ilaçlar hastaya verilerek kısa sürede uyanması sağlanır.

Lokal anestezi

Anestezik maddenin deride bulunan sinirlere yapılması ile bölge komple uyuşmaktadır buna lokal anestezi denilir. İlk olarak, 1885 yılında Dr. William Halstead tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Leave a Reply