Akupunktur tedavisi ve kuru iğne tedavileri nasıl yapılır?

tedavisi ve kuru iğne tedavileri nasıl yapılır?: Akupunktur, vücudumuzdaki bir takım ağrı kesicileri hareket geçirmektedir. Kuru iğne tedavisi de güvenli ve yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Yazımızda, akupunktur ve kuru iğne tedavilerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Akupunktur tedavisi ve fizik tedavi nedir?

Akupunktur tedavisi ya da iğneli uyarım, Çin tıbbında vücudun belirli noktalarına ucu çok ince olan iğneler batırılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Vücutta bulunan bir takım ağrı kesicilerin harekete geçmesini sağlar.

Akupunktur’un faydaları nelerdir?

 • Akupunktur’da vücudun belirli yerlerine batırılan iğneler endorfin hormonunun harekete geçmesini sağlamakta ve ağrı tedavisinde faydalı olmaktadır.
 • Vücutta doğal olarak bulunan kas gevşeticiler harekete geçmekte, ağızdan kas gevşetici ilaç almaksızın kas spazmının iyileşmesi sağlanmaktadır.
 • Akupunktur ile vücuttaki ödem çözücü maddeler de harekete geçirilebilmektedir. Böbrek üstü bezler iğnelerle uyarılarak kortizon hormonunun salgılanması sağlanır. Kortizon hormonunun ödem giderici etkisi olduğu için fayda sağlamaktadır.
 • Akupunkturun vücut direncini arttırdığı ve bağışıklığı güçlendirdiği gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarla ispat edilmiştir.
 • Dopamin ve beta endorfin salgılanmasını arttırarak hem sakinleştirici hem de rahatlatıcı bir etki yapmaktadır. Psikolojik problemlerin giderilmesinde etkilidir.
 • Akupunktur tedavisi esnasında beyin aktivitesi değişmekte, delta ve teta azalma göstermekte ve beta endorfin salgısı artmaktadır. Bu etkisi nedeniyle de kişinin uyuması ve stresten kurtulması sağlanabilmektedir.

Akupunktur hangi hastalıklarda kullanılabilir?

Daha çok ağrıların yok edilmesi amacıyla kullanılan akupunktur tedavisi;

 • Baş ağrısının giderilmesinde,
 • Bel ve boyun ağrılarının iyileştirilmesinde,
 • Romatizma ağrıları gibi ağrıların ortadan kaldırılmasında,
 • Uykusuzluk ve epilepsi gibi hastalıkların tedavilerinde de akupunktur uygulanabilmektedir.

Akupunktur tedavisi kaç seanstır?

Akupunktur tedavisi; haftada 2-3 kez ve toplamda 15-20 seans kadar uygulanmaktadır. Her seans 20-40 dakika kadar devam etmektedir. Akupunktur tedavisine başlanmadan evvel hastanın röntgen, MR ve diğer tetkiklerinin yapılması, akupunktur uygulamasını gerçekleştirecek olan fizik tedavi uzmanınca değerlendirilmesi ve muayenesinin yapılması gerekir.

Kuru iğne tedavisi nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olan doktorlar tarafından uygulanması gereken kuru iğne tedavisi güvenli, herhangi bir yan etkisi olmayan zararsız bir tedavi şeklidir. 12-15 yaşlarından başlayarak 80 yaşına kadar bütün herkes için uygulanabilmektedir.

Kişinin iğne fobisi olsa bile uygulanabilir ve engel teşkil etmez. Çünkü hasta kesinlikle ne arı ne de acı hissetmektedir. Kuru iğne tedavisinde iğneler, uzun süreli olarak batırılan yerde kalmaz. Genellikle birkaç saniye veya birkaç dakika kadar devam eder. Ayrıca uygulama sırasında hiçbir şekilde kanama sorunu da yaşanmaz.

Kuru iğne tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Akupunktur tedavisinde olduğu gibi, kişilerdeki ağrıların azaltılmasını sağlamak amacıyla uygulanan bir fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi özelliğini taşımaktadır. Kuru iğne tedavisi;

 • Miyopfasyal ağrı sendromunda (kas romatizmasında),
 • Bel ve boyun fıtığında,
 • Omuzlardaki ağrılarda, donuk omuz gibi durumlarda ve omuz impingement sendromunda,
 • Bölgesel ağrılarda,
 • Bazı tendinitlerde,
 • Bacak ve diz ağrılarında,
 • Kısalmış kas sendromunda,
 • Kireçlenme sorunlarında oldukça etkili olarak uygulanabilmektedir.

Kuru iğne tedavisi kas romatizmasında kullanılan en etkili tedavi yöntemidir. Eğer kanserli hastalarda eşlik eden kas ve tendon ağrılarına karşı uygulandığında, hastalarda çok ciddi oranlarda bir ağrı azalması olmaktadır. Kuru iğne tedavisi, gebeliğin ilk aylarında değil ilerleyen dönemlerinde ancak uygulanabilmektedir.

Kuru iğne tedavisi kaç seanstır?

Uygulamada kullanılan iğnelerde herhangi bir ilaç olmadığından kuru iğne tedavisi şeklinde isimlendirilmiştir. Kuru iğne tedavisinde seanslar, ağrının olduğu bölge ve yaygınlığına göre, hastanın yaşı ve başkaca bir hastalığın olup olmamasına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Kuru iğne tedavisi daha çok haftada bir gün olmak kaydıyla 3-5 seans arasında planlanmaktadır. Gerekli görülürse 8-10 seansa kadar çıkabilmektedir. Kuru iğne tedavisinde başarı oranı %90-95 kadar yüksek bir düzeydedir.

Kuru iğne tedavisi, akupunkturdan farklı bir uygulamadır. Akupunkturda iğneler cilde batırılarak sinir uçları uyarılmaktadır ve batırılan iğneler orada belirli bir müddet kalmaktadır. Kuru iğne tedavisinde, MR ve muayene ile ağrının yeri kesin olarak belirlenir ve iğne kasın içine kadar batırılır. İğne batırıldıktan sonra çıkarılmadan önce kasın içinde 1-2 manevra gerçekleştirilir. Bu sayede kas tam olarak uyarılmakta ve gevşemesi sağlanmaktadır. Bu işlem kısa sürer ve iğne bekletilmeden çıkarılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

 1. akupunktur 11 Temmuz 2018

Leave a Reply