Akciğer enfeksiyonu nedir, belirtileri ve tedavisi


akciğer enfeksiyonu

Akciğer enfeksiyonu nedir, belirtileri ve tedavisi: Akciğer enfeksiyonu, bakteri, virüs ve mantar kaynaklı oluşabilen, tehlikeli bir hastalıktır. Hastalarda nefes alma sorunları, ateş, ağrı, çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu durumda hasta, hastanede bile tedaviye alınmak zorunda kalabilir. İşte, akciğer enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi;

Akciğer enfeksiyonu belirtileri ve nedenleri

Bakteriyal akciğer enfeksiyonu belirtilerinde;


Akciğerlerde iltihap, öksürük, ateş, titreme, balgam, nefes darlığı, ağrı, yorgunluk, idrar yolu enfeksiyonu oluşur. Bakteriyal olan akciğer iltihapları, staphylococcus aureus isimli bir bakteri nedeni ile olur.

Virüs kaynaklı akciğer enfeksiyonu belirtisinde;


Öksürük, boğaz ağrısı, hafif ateş ve burun akıntısı vardır. Çok ender olarak kulak ağrısı olabilir. Nefes almada güçlük, boğazda hırıltı ve terleme ilerleyen enfeksiyonda ortaya çıkar.

Mantar kaynaklı akciğer enfeksiyonu belirtisinde;

Hafif ateş, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, kas ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı ve balgam gibi soğuk algınlığı belirtileri vardır.

Genel olarak akciğer enfeksiyonu belirtileri

Ateş, nefes alıp vermede zorluk, kuru öksürük ve balgam, derin nefes alma ihtiyacı, göğüste olan basınç, nefes darlığı vardır.

Akciğer enfeksiyonu tedavisi

Antibiyotikler

Bakteriyal olan akciğer enfeksiyonunda hemen antibiyotik kullanımı başlar. Antibiyotik kullanılmaya başladıktan 3 gün sonra hastanın belirtileri yavaşlar ve rahatlar.

Antiviral ilaçlar

Virüs kaynaklı olan akciğer enfeksiyonunda antiviral ilaçlar kullanılır. 1-3 hafta içinde enfeksiyon rahatlar.

Ateş düşürücü ilaçlar, öksürük ilaçları ayrıca tedavide kullanılır. 65 yaş üzerinde olan hastalar genelde hastaneye yatarak tedavi edilir.

Akciğer enfeksiyonunda evde yapılacaklar

Havanın yeterince nemli olması sayesinde balgam azalır. Bu nedenle oturduğunuz yerin havasını nemlendirin. Bol ılık banyo yapmak, sıcak kompres, sigara içmemek, dinlenmek, derin nefes almak, yorucu aktivitelerden uzak durmak, ılık su içmek, sarımsak ve soğan yemek, karanfil ve zencefil, yeşil çay çok etkilidir.

Akciğer enfeksiyonunda riskli olanlar

Sigara içenler, KOAH ve kronik bronşit olanlar, astımı olanlar, cerrahi müdahale geçirenler, bağışıklığı düşük olanlar, hastane çalışanlarıdır.

Akciğer enfeksiyonuna yakalanmamak için sigara içilen ortamlardan uzak durmak, sigara kullanıyorsanız hemen bırakmak gereklidir. Evin temiz tutulması, mümkün olduğunca temiz havada yaşamak, küf, nem ve mantarların olmadığı ortamlarda olmak gereklidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 3,50 out of 5)
Loading...2 Yorum

  1. Mustafa 5 Kasım 2017
    • Nehir 17 Aralık 2017

Konu hakkında yorum yap veya soru sor