Ağrı kesici kullanırken yapılan 9 yanlış

agri-kesici-kullanimindaki-9-yanlis

Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan ağrılar için sarıldığımız ağrı kesici, kullanım şekli, amacı ve zamanı itibariyle önem arz etmektedir, bu nedenle bizlerde daha çok bilinçlenmek için ağrı kesici kullanırken en çok yapılan yanlışları derledik işte detaylar. Hemen hemen hepimiz ağrı kesiciler kullanıyoruz. Fakat, uzmanlar ağrı kesicilerin yanlış kullanıldığını söylüyorlar. Aşırı doz almak, yanlış kullanmak, tarihi geçmiş ağrı kesici almak başlıca yapılan yanlışlardandır. 

Fazla doz ağrı kesici kullanmak:

Size bir muayene sonrası ağrı kesici yazılmış olabilir. Genelde doktorlar, reçeteye kullanacağınız dozu da verirler. Verilen dozu arttırmak sizin ağrınızı hemen kesecek diye bir şey yoktur. Doktorun önerdiği dozun üzerinde ağrı kesici kullanmak, ilacın yan etkilerini arttırmaktan başka bir şeye yaramaz. Üstelik bazı ilaçlar 2-3 tane alındığında özelliğini kaybetmektedir. Ağrı kesici aldınız ve size etki etmiyorsa mutlaka bu konu hakkında doktorunuza bilgi vermeniz gerekir.

Bazı hastalarsa farklı ağrı kesicilerden 2 tane almaktadır. Bu çok tehlikeli bir durumdur çünkü, iki ilaç birbiri ile etkileşime geçip sizi zehirleyebilir hatta hayatınızı kaybetmeye bile neden olabilir.

Reçetesiz ağrı kesici kullanmak:

Reçetesiz kullanılan ağrı kesicilerde doz aşımı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle reçetesiz ağrı kesiciyi bile doktora danışmadan almayın.

İlaçlarla birlikte alkol almak:

Alkol ilaçlarla birlikte alındığında etkileşime geçebilir. Bu durumda alkolün etkisini verebilecek olan ağrı kesiciler sizi yatağa düşürebilir, zehirleyebilir. Yan etkilerinin gücü artabilir.

İlaç etkileşimleri:

Doktorunuz size ilaç yazmadan önce mutlaka kullandığınız diğer ilaçlarla ilgili bilgi vermeniz gerekir. Çünkü, bazı ağrı kesiciler diğer ilaçlarla birleşerek etkileşime geçebilir. Şeker hastalığı ilaçları, antidepresanlar yan etkilere neden olabilir. Reçetesiz ilaç kullanıyorsanız mutlaka eczacınıza bu durumdan bahsedin.

Reçeteli ilaçları paylaşmak:

Reçeteli yazılan ilaçları başkaları ile paylaşmak çok hatalı bir davranıştır. Baş ağrınıza iyi gelen bir ağrı kesici başkasının baş ağrısını arttırabilir. Başka kişinin ilaca alerjisi olabilir. Sonuçta çok tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.

Eczacıya danışmamak:

İlaçların prospektüslerini okumakta ya da reçeteyi anlamakta zorlanıyorsanız mutlaka eczacıya danışın. Eczacılar ilaçlarla ilgili bilgi sahibi olan yetkili kişilerdir, bu nedenle rahatlıkla danışabilirsiniz.

İlaç depolamak:

İlaçların tedavi bittikten sonra evde depolanması en tehlikeli durumu yaratır. Son kullanım tarihi geçen ilaçlar bozulur ve kişiyi rahatlıkla zehirleyebilir. Bu nedenle evdeki ilaç deposu sürekli kontrol edilmelidir ve son kullanım tarihlerine göre atılmalıdır. Üstelik, evde ilaç depolamak çocuklar ve gençler açısından tehlikelidir. Pek çok çocuk siz farkında olmadan ilaç alabilir.

Hapları kırarak içmek:

Hapların ortasında kırma çizgisi yoksa kesinlikle kırarak içilmemelidir. Bazen bu ilaçlar kırılarak içildiğinde kana hızlı girer ya da aşırı doz alınmış gibi olur.

Leave a Reply