5 Adımda Yüksek Tansiyon için Beslenme


Yüksek tansiyonunuz varsa 5 adımda nasıl beslenmelisiniz

5 Adımda Yüksek için Beslenme: Kan basıncının normal değerlerden sürekli bir şekilde yüksek olması neticesinde oluşan yüksek tansiyon, kalbin vücudun tüm bölgelerine kan pompalarken zorluk yaşaması manasına gelmektedir.

Beslenme şekliniz kan basıncını çok ciddi oranda etkilemektedir. Yüksek kan basıncı veya yüksek tansiyon tedavisi, beslenme şekli ve yaşam tarzındaki değişikliklere bağlıdır. Sağlıklı beslenme, yüksek tansiyonun yol açtığı kalp krizi ve kardiyovasküler riskleri düşürdüğü gibi, böbrek yetmezliği ve felç gibi ciddi riskleri de önlemeye yardımcı olmaktadır. İşte, yüksek tansiyonu olanlar için 5 adımda beslenme yolu;

1. Adım:


Yediğiniz yemeklerde az tuz kullanın lezzetlendirmek için baharatlara ağırlık verin. Vücudun fazla tuz alması, içeriğindeki sodyum nedeniyle çok daha fazla su tutmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda da su kalp ve kan damarlarını baskıladığı için kan basıncını yükseltmektedir. Aşırı tuz kullanımı yapmaktan kaçınmalısınız. Alternatif olarak sarımsak, pul biber ve diğer başka baharatları deneyebilirsiniz.

Tükettiğiniz gıdaların besin değerlerine bakın ve özellikle düşük sodyumlu besinler tüketin. Yüksek tansiyonunuz varsa ve sağlıklı bir beslenme istiyorsanız 2.300 mg’den çok sodyum tüketmemeye çalışın.


2. Adım:

Beslenme programınızda sebzelere ve meyvelere daha fazla ağırlık vermelisiniz. Taze sebze ve meyveler sağlıklı beslenmenin temelini oluşturmaktadır. Bunun nedeni atardamarlarda tıkanma sebebi olan yüksek tansiyonun kaynağı olan kolesterol barındırmamalarıdır. Taze sebze ve meyve tükettiğinizde vitamin ve mineraller bakımından kendinizi takviye ederek sağlığınızı korursunuz.

3. Adım:

Özellikle yağlı gıdalar tüketmeyin. Yağlı et ürünlerinin yerine yağsız ete özellikle de beyaz et tüketmeye çalışın. Yağlı et ürünleri doymuş yağ içermektedir ve bunlar kanda hem kolesterol hem de trigliseridin artmasına yol açmaktadır. Beslenmenizde tavuk ya da hindi eti ile birlikte deniz ürünlerini tüketin. Omega 3 yönünden zengin balıkları tüketerek iyi kolesterolün yükselmesini sağlayabilirsiniz. İyi kolesterol ile yüksek tansiyondan kendinizi korumanız mümkündür.

4. Adım:

Günlük olarak daha fazla su alın, alkol ve kafein tüketiminizi azaltın. Su içerek vücuttaki tuzu çok daha rahat atabilirsiniz. Alkol ve kahve tüketiminin aşırı bir şekilde yapılması yüksek tansiyonun nedeni olabilir. Bu maddelerin yerine daha çok maden suyu veya taze meyve suları tüketebilirsiniz.

5. Adım:

Tam tahıllı ürünler tüketmeye özen gösterin. Bu ürünler sağlıklı kompleks karbonhidratlar, vitamin ve mineralleri almanızı sağlar. Özellikle beyaz ekmeği tüketmeyin, çünkü içeriğinde yüksek sodyum ve şeker değerleri vardır. Tam tahıllı ürünleri tercih ederek sağlıksız yağlardan ve kalorilerden kendinizi korumuş olursunuz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor