Zihinsel ve Fiziksel Olarak Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Yol

Daha iyi hissetmek için 5 kolay adım, Hem zihinsel hem fiziksel olarak

Zihinsel ve Fiziksel Olarak Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Yol: Kendinizi yorgun ve motivasyonsuz mu hissediyorsunuz? Vücudunuzun eski formunu kaybettiğini mi düşünüyorsunuz? Bu tür düşünceler içindeyseniz, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz.

Ülkemizdeki yetişkin nüfusun neredeyse yarısından daha fazlası her gün yeterli miktarda meyve tüketmiyor ve sebze yemiyor. Vitamin, mineral ve antioksidanlar yönünden eksik bir beslenme, kişinin hem zihinsel hem fiziksel olarak sağlıksız olmasına yol açıyor. Kendimize spor yapmak için zaman ayırmadığımızı da düşündüğümüz zaman, enerjik hissetmememiz gayet normal bir durum.

Bu konuda yapabileceğiniz ve başvurabileceğiniz bazı kolay adımlar var. Bu adımlar zinde olmanızı ve kendinizi canlı hissetmenizi sağlayacaktır. İşte, daha iyi hissetmek için 5 kolay adım;

1- Süper bazı yiyecekleri beslenmenize dahil edin:

Beslenmenize dahil edeceğiniz yiyeceklere süper demek için kolesterolü ve kalp hastalıkları riskini düşürmeli, ayrıca ruh durumunuzu pozitife çevirmelidir. Tahminimize göre bu süper yiyecekleri yeteri kadar tüketmemektesiniz.

Süper yiyecek diyebileceğimiz besinler olarak;

  • Yaban mersini
  • Çilek
  • Ahududu
  • Kuru yemiş çeşitleri
  • Brokoli, Brüksel lahanası, kara lahana ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
  • Somon, sarsunya ve ton gibi yağlı balık türleri
  • Turunçgiller ve baklagiller sayılabilir.

2- Omega-3:

Her hafta en az 3 öğünde balık tüketin veya Omega-3 hapları alın. Omega-3 ile ilgili yüksek tansiyonu ve trigliserit seviyesini düşürdüğü bilgisi kesin. Buna ek olarak kendinizi daha iyi hissetmenize, çok daha enerjik ve zinde olmanıza katkı sağlamaktadır.

3- Güneşe çıkın:

Her insanın günlük olarak 30-60 dakika süreyle doğrudan güneş ışığı alması gerekmektedir. Yeterli miktarda güneş ışığı alınamaması durumunda ruh halinde negatif değişimler ve depresyon gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Güneş ışığı, kişilerdeki ruh halini doğrudan etkileyen dopamin ve serotonin hormonlarını arttırdığı var sayılmaktadır. Bu hormonlar yükselişe geçtiğinde kendinizi çok daha iyi hisseder ve pozitif olursunuz. Bu nedenle güneş ışığından daha çok faydalanmaya çalışmalısınız.

4- Düzenli egzersiz ve spor:

Rutininize egzersiz gibi aktiviteleri eklemek sizde çok önemli değişimlere yol açacaktır. Fazla ve aşırı bir egzersiz yapmak durumunda hissetmemelisiniz. Araştırma sonuçlarına göre haftada minimum 1-2,5 saatlik orta yoğunluklu aerobik aktiviteleri de yapsanız yeterli olacaktır. Yapılan çalışmalarda egzersiz aktivitelerine başlandığı zaman, çok geçmeden bunun bir alışkanlık haline gelmesi söz konusudur. Hayatınızdaki küçük değişiklikler size zamanla büyük katkılar sağlayacaktır.

5- Egzersize hemen başlayın:

Sağlığınızı ve enerjinizi yükseltmek düşüncesindeyseniz, yaşamınızı aktif hale getirmelisiniz. Bunu da hemen bugün başlayın. Kaybedebileceğiniz zamanınız yok ve acilen bir egzersiz programı yapmalısınız.

Daha iyi hissetmek için bazı kötü ve lüzumsuz alışkanlıklarınızdan feragat etmeniz gerekmektedir. Gün içinde gereğinden fazla hareketsiz kalıyor ve dengesiz bir beslenmeniz varsa size aktardığımız yöntemleri mutlaka uygulayın. İnanın kendinizi kısa sürede daha iyi hissedeceksiniz.

Leave a Reply