Klima astımlı çocuğa zarar verir mi?

klima astımlı çocuğu etkiler mi

astımlı çocuğa zarar verir mi? çocukları etkiler mi? Anne ve babaların çocukları için en fazla korktukları hastalıkların ilk sıralarında astım gelmektedir. Özellikle çocuklarda yaygın bir şekilde görülen astım, solunum yollarından kaynaklanabildiği gibi alerjik bazı durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Çocuklarda görülen astım daha çok alerjik kaynaklı olan bir durumdur.

Astım nasıl oluşmaktadır?

Çocukta alerjik astım belirtisi varsa yaşanabilecek hassasiyetle göz önünde bulundurulmalıdır. Astım sorunu daha çok öksürük, nefes darlığı, hırıltı gibi belirtilerle gelişen ve kendini gösteren bir hastalıktır. Özellikle alerjik astımlar kendini çok daha çabuk göstermektedir. Genellikle de toz, koku, sigara ve hava kirliliği gibi etkenler alerjik astıma neden olmaktadır.

Astımı olan çocuklar için nasıl bir ortam hazırlanmalı?

Astımı olan çocukların bakımlarına çok büyük özen ve önem gösterilmelidir. Astımı olan çocukların yaşadıkları ev ortamlarında özellikle dikkat edilmesi gereken bir takım konular bulunmaktadır. Bunların başında evin havalandırmasının pencerelerin açılarak yapılması gelmektedir. Ev ortamındaki temiz hava astımlı çocuk için çok büyük öneme sahiptir.

Klima çözüm mü?

Bazı aileler evin havalandırılması, sigara dumanının temizlenmesi, kötü kokuların giderilmesi amacıyla klima taktırmakta ve astımlı çocuklarının rahat etmesini sağlamaya çalışmaktadırlar. Klima çok hatalı bir çözüm yoludur. Çünkü astımı olan çocukların klimalara karşı aşırı hassasiyetleri vardır. Astımı olmayan sağlıklı çocuklar için bile zararlı olabilirken, astımlı olan bir çocuğun klimalı ortamda yaşaması astımı tetiklemekle eşdeğer bir durumdur. Evlerde kullanılan klimalar öncelikle ortamdaki pis havayı, tozu ve dumanı toplamakta, sonrasında da ortamı havalandırırken topladığı tüm pislikleri yeniden ortama üfleyerek sağlıksız bir hava oluşmasına neden olmaktadır.

Astımlı çocuğunuzun ya da sağlıklı olan çocuğunuzun zarar görmesini istemiyorsanız, klima kullanmak yerine doğal yollardan havalandırma yapmanız önerilmektedir. Ortamdaki nem dengesinin klimalarla sağlanması oldukça zordur. Nem dengesinin sağlanamaması, yani az ya da çok nemli ortam oluşturması astımlı çocukları rahatsız edebilmektedir. Klimalı evlerde oldukça dengesiz bir nem dengesi oluşmaktadır. anne ve babalara düşen görev astım hastası olan çocuklarını klimalı ortamlarda fazla tutmamaları mümkünse uzak tutmalarıdır. Her gün pencereler açılarak havalandırmanın sağlanması ve ortam havasının tazelenmesi sağlanabilir. En ideali de budur.

Astımlı çocukları olanlar için nem dengesini sağlayabilecek buhar üreten cihazlar da tavsiye edilmektedir. Ancak bu cihazların da periyodik temizliklerinin aksatılmadan yapılması önemlidir. Buhar cihazıyla çocuğunuzun rahat nefes almasına ve rahat uyumasına imkan sağlayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply