Yüz uyuşması nedenleri nelerdir?


yüz uyuşması

Yüz uyuşması nedenleri nelerdir?

Yüz uyuşması, yüzde hissetmemizi sağlayan sinirlerin sıkışması, yüz felci, sinir hasaraı ile oluşabilir. Yüzümüzde bulunan sinirler, yüz mimiklerini sağlayan kasları kumanda eder. Bu sinire trigeminal sinir denilir. İşte, yüz uyuşması neden olur?

Yüz uyuşması olası nedenleri

Uygun olmayan duruş


Uyurken yüzün anormal bir duruş içinde olması veya başın anormal şekilde pozisyonlara girmesi trigeminal sinirlerde baskı yaratarak, yüzde uyuşmaya neden olur. Bilgisayarda uzun süre çalışırken, okuma yaparken başın anormal bir pozisyonda sürekli kalması ile oluşabilir.

Sinir sıkışması


Yüz sinirleri yüzde 3 ana bölgeye ayrılır. Çeşitli travmalar ve yaralanmalarda yüz sinirleri sıkışarak yüzde hissizlik ve uyuşma yaratabilir. Dinlenme ile iyileşir. Sinir sıkışması olduğunda şiddetli ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma yaratır.

Nöropati

Yüzde ve boyunda, başta olan sinirlerin hasar görmesi ile yüzde uyuşma oluşabilir. Nöropatinin başlıca nedeni şeker hastalığıdır. Yüzde uyuşma, yanma ve karıncalanma, güçsüzlük nöropati kaynaklı oluşabilir.

Hafif felç

Felç, beynin bir bölümüne gitmeyen kan kaynaklı oluşur. Yüzün bir bölümünde güçsüzlük ver inmeler oluşabilir. Yüzün bir kısmında uyuşma ve güçsüzlük oluşur. Felç, hafif bir karıncalanma ile başlar, yüz sarkmasına neden olabilir.

Yüz felci

Yüz felci, yüzün bir kısmında inme ile oluşur. Çok nadir olarak yüzün iki kısmında oluşabilir. yüz uyuşması, yüz sarkması yüz felcinin belirgin özellikleridir.

MS hastalığı

Bağışıklık sistemi hastalığı olan MS (multipl skleroz), vücudumuzda olan sinir sistemine, yüz sinirlerine bağışıklık sistemi saldırır. Nedeni daha henüz bulunamamıştır. MS, uyuşma ile başlar. Yüz ağrısı, çift veya bulanık görme, ellerde ve ayaklarda uyuşma diğer belirtileridir. Bazı insanlarda hafif belirtilerle seyreden MS, bazılarında ağrı belirtiler yaratır. Hayatı zorlaştıran bir hastalıktır.

Vitamin eksikliği

Vitamin eksikliğinde, yüzde uyuşmalar oluşabilir. Özellikle, B12 vitamini eksikliğinde, mide ameliyatları sonrası, yetersiz veya düzensiz beslenmede, alkoliklerde sık rastlanılan bir durumdur.

Yüz uyuşmasına neden olabilecek, diğer nedenler..

Yüzde uyuşmaya pek çok şey neden olabilir. Kaygı, depresyon, stres, migren, yüzde zona, reçeteli ilaçlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, lupus, tümörler, kansızlık, şiddetli yüz ağrıları, yüzde uyuşmaya  neden olabilir. Yüzde oluşan en ufak uyuşma, karıncalanma durumunda hemen doktora başvurmak gereklidir. Bunun nedeninin anlaşılması için pek çok tahlil yapılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor