Şakak ağrısı neden olur neyin belirtisi ve nasıl geçer?

Şakak ağrısı nedenleri ve tedavisi: Şakaklarda oluşan ağrı hemen hemen herkesin başına gelir. Bazen şakaklarda başlayan ağrılar başın üst ve arka kısmına kadar yükselebilir. Migren, alkol almak, temporal artrit, sinüs iltihabı ve gözlerde olan sorunlardan kaynaklanabilir. Uzun ve şiddetli olan şakak ağrılarında kesinlikle bir doktora gitmekte fayda vardır. Ciddi hastalıklardan kaynaklanabilen şakak ağrıları yaşanabilir. İşte, şakak ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Şakak ağrısı nedenleri;

Migren;

Migren ağrıları genelde şakağın bir tarafında oluşur. Bulantı ve kusma ile birlikte oluşan bu baş ağrıları, hormonlarda oluşan değişimler, alkol almak ve kaygı bozuklukları kaynaklı oluşabilir. Migren bir anda başlamaz. Yavaş bir şekilde başlayarak, zamanla çok kuvvetli ve hissedilir hale gelir.

Gerilim tipi ağrılar;

Kafatasında ve boyunda kasların gerilmesi ile ortaya çıkan ağrılardır. Uzun süre televizyon izlemek veya bilgisayara başında kalmak bu tarz ağrılara neden olabilir. Gerilim tipi ağrılar, uyku sorunları ve şakaklarda ağrıya neden olabilir.

Küme tipi ağrılar;

Başın bir tarafında başlayıp göze kadar inen ağrılardır. Uzun süre devam edebilirler.

Diğer nedenler;

Sinüslerde olan iltihaplar ve temporal artrit ( baş bölgesinde olan damarlardaki sorunlardır. Tek taraflı şakak ağrısı ve ateşlenmeye neden olur.)

Çene eklemi sorunları ve diş gıcırdatmak,

Yanlış ilaç kullanımında pek çok yan etkiye maruz kalınır. Sürekli kullanılan ağrı kesiciler şakaklarda ağrıya neden olabilir. Yeterince alınamayan potasyum, çinko gibi mineraller eksiklik yaratır ve şakaklarda ağrıya yol açar. Fazla alkol ve sigara tüketmek de şakak ağrısını tetiklemektedir.

Yüz nevraljisi, temporal lop tümörü ve cerrahi müdahale sonrası şakak ağrıları oluşabilir.

Şakak ağrısı nasıl tedavi edilir?

Şakak ağrısı genelde tehlikeli değildir. Bazı önlemlerle sorun ortadan kolaylıkla kalkabilir. İyi ve sağlıklı uyku çekmeye özen göstermek, öğün atlamadan ve sağlıklı beslenmek, şakaklarda ağrı başlayınca soğuk kompres yapmak, parasetamol gibi ağrı kesici almak, kusmak veya hafif kestirmek şakak ağrısına iyi gelir.

Her gün bir avuç kuruyemiş almak, şakaklara elma sirkesi ile kompres yapmak, gevşemek ve masaj ya da yoga yapmak, balık yağı almak, yeterince su içmek, dişlerinizin arasına kalem alıp ısırmadan beklemek şakak ağrıları için evde yapılabilecek olan çözümlerdir.

Migren ve gerilim tipi ağrılarda yapılacaklar;

Migrenin bilinen bir tedavisi yoktur. Fakat migreni tetikleyen durumlardan uzak durmakta fayda vardır. Karanlık bir odaya geçmek ve gözleri kapatmak, ılık duş almak ve ağrı kesici kullanmak migren tipi ağrılara iyi gelir. Gerilim tipi ağrılarda, kas gevşetici ilaçlar ve boyun bölgesine yapılan hafif masaj iyi gelir. Şiddetlenen ağrılarda ağrı kesici alınabilir.

Küme tipi ağrılarda, sıradan ağrı kesiciler etki etmez. Bu durumda hastalara oksijen tedavisi uygulanır. Yüz nevraljisinde antidepresanlar, temporal artritte ise aspirin kullanılır. Fakat bazen tümörler nedeni ile de ağrılar oluşabilir. Bu durumda, hastaya cerrahi uygulama yapılmak zorunda kalınabilir.

Kaynaklar:

multiyasam.com/sakak-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply