Yüksek tansiyon varsa 5 adımda sağlıklı beslenme


Yüksek tansiyonunuz varsa 5 adımda nasıl beslenmelisiniz

Yüksek , atardamarlarda kan basıncının yüksek olmasıdır. Normal kan basıncı 7-11’dir. Bu değerlerin üzerinde olan kan basıncı değeri yüksek tansiyon olarak isimlenir. Kalbin kanı pompalamada zorlanması yüksek kan basıncı ile oluşur. Bazı yiyecekler kan basıncını etkilediğinden, yüksek kan basıncı beslenme düzeninizi değiştirmenizi sağlar. İşte, yüksek tansiyonda 5 adımda beslenme;

Yüksek

Yüksek tansiyon çok yüksek değerlere gelmedikçe bir belirti vermemektedir. Tansiyonun yükselmesi ile, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift ve bulanık görme, burun kanaması ve düzensiz kalp atışları oluşur. Bu nedenle düzenli olarak tansiyonun ölçülmesi gerekir. Yüksek tansiyon hayatı tehdit eden bir durumdur. Mutlaka tedavi yapılmalıdır.


1.Adım

Yapılan araştırmalarda fazla tuz, vücutta su tutmaktadır. Bu durumda su, kalp ve damarlara baskı yapmaya başlar. Hemen kan basıncında yükselme oluşur. Tuz kullanmayı sınırlamak onun yerine pul biber, sarımsak ve baharat kullanmak gerekir. Mümkün olduğunca düşük sodyumlu ürünler kullanın. Marketlerde satılan tüm işlenmiş gıdalar tuz oranı yüksek gıdalardır. Bu nedenle, tüketmeden önce mutlaka etiket okuma alışkanlığı edinin.


2.Adım

Beslenme sisteminde sebze ve meyveyi bol yemek, damar tıkanıklığının, yüksek tansiyonun önüne geçer. Kolesterol içermeyen meyveler bol vitamin ve mineral içerirler. Taze sebze ve meyve yemek bu nedenle çok önemlidir.

3.Adım

Yağlı et ürünleri kesinlikle yenilmemelidir. Bunun yerine, yağı düşük olan beyaz et tercih edilmelidir. Yağlı etler kolesterolü yükseltir. Tavuk, hindi eti ve balık, trigliserid ve kolesterolü yükseltmez. Omega 3 yağ asidi içeren balık ile beslenmek iyi huylu kolesterolü yükseltir. İyi kolesterol yükselince, kolesterol ve yüksek tansiyon düşer.

4.Adım

Bol su tüketmek ve alkol ile kafeinden uzak durmak tansiyona iyi gelmektedir. Su sayesinde vücuttan tuz çok daha kolay atılır. Bu sayede tansiyon dengeye girer. Kafein ve alkol yerine maden suyu ve meyve suyu tüketebilirsiniz.

5.Adım

Tam tahıllı ekmekler, vitamin ve mineral sağlarlar. Beyaz ekmekten uzak durulmalıdır. Çünkü beyaz ekmekte sodyum ve şeker bol miktarda bulunur. Beyaz ekmek yerine çavdar, kepek ve tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor