Yemeyi İçmeyi Azaltmak ve Daha az yemek için 8 Tavsiye

Daha az yemek için 8 öneri

Yemeyi İçmeyi Azalatmak ve Daha az yemek için 8 Tavsiye: Fazla kilolarınızdan kurtulmak için hedef tayin etmek ve bunu uygulamaya almak birbirinden farklı konulardır. Sağlıklı yemek veya sağlıklı beslenme konusu ise her zaman kolay olan bir şey değil. Çünkü, ne kadar ve neden yediğimiz değişik faktörlerden etkilenmektedir. Ev veya davet gibi yemek yediğiniz mekan, servis edilen yemeğin miktarı, açlık ve duygusal durumunuz gibi faktörlerin yanı sıra başka faktörlerle de uzayıp giden bir liste yapabiliriz.

İşte tüm bu faktörleri kontrol etmeniz mümkün aslında. Öncelikli olarak bütün bu faktörleri zihninizde yapıp, alışkanlıklarınız haline getirmenizdir. Yazımızda daha az yeme alışkanlıklarını kazanabileceğiniz öneriler vermeye çalıştık. Bu öneriler sizi zorlamayacağı gibi zaman içinde fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. İşte, daha az yemek için 8 öneri;

1- Yediklerinizden tat alın:

Bir an durup etrafınızdaki dünyanın tadını çıkarmalısınız. Nasıl ki çiçekleri kokluyorsunuz, aynı şeyi yemekleriniz ve atıştırmalıklar için de yapmalısınız. Her ısırıkta yediklerinizin tadına varmanız daha az yemenizi sağlayacaktır. Bu sayede de çok daha az kalori alırsınız. Rahat, yavaş ve daha çok çiğneyerek tükettiğiniz yemekler, daha huzurlu yemek manasına gelir. Yerken ne zaman durmanız gerektiğinin de farkına varabilirsiniz. Ayrıca sindirim sistemi sorunlarınız da minimuma iner. Bunu yapabilmek için yemeğinizi ne hızla yediğinizi hesaplayın. Çok hızlı yediğinizi gördüğünüzde bu süreyi 15 dakika 20 dakikalara yükseltmeye gayret edin.

2- Yemeklerinizde küçük tabak ve kaseler kullanın:

Yapılmış olan araştırmalarda büyük tabaklarda yenen yemeklerin çok daha fazla yemeye neden olduğu ortaya konulmuştur. Amerika’da yapılan bir çalışmada, deneklere değişik ebatlarda kaşık ve kaselere dondurma koymaları söylenmiş. Büyük kasesi olan denekler %31 oranında daha fazla dondurma koymuş, büyük kaşığı olan denekler %14,5 oranında daha fazla koymuşlardır. Büyük ebatlı tabaklar şık görünseler de özel anlarınızda kullanmaya çalışın. Çünkü büyük boyutlu tabaklarınızı farkında olmadan doldurmaya çalışacaksınız.

3- Porsiyonlar halinde yemek hazırlayın:

Hangi sıklıkla yemek yiyorsunuz? Şayet bunu ölçmezseniz ne oranda yediğinizi bilemezsiniz. Bundan dolayı yemeklerinizi tabağa koymadan kesinlikle yemeyin. Bir kutunun içinden veya çantanın içinden yemeye başladığınızda, normalden daha çok yiyeceğiniz büyük bir olasılıktır.

4- Zaaflarınızı iyi bilin:

Herkesin bir zaafı vardır. Özellikle dayanamadığınız bazı yiyecekler, yemeye başladığınızda kendinize dur diyemediğiniz yiyecekler kesinlikle var. Tabi ki sizin için en iyi olan şey, o yiyeceklere dokunmamak hatta yaklaşmamaktır. Bu nedenle zaafınızın olduğu yiyecekleri belirleyin. Bu yiyeceklerin neler olduğunu bildiğinizde kendinizi kontrol etmeyi başarabilir ve kendinizi kaybetmezsiniz.

5- Yeme günlüğü tutun:

Yiyeceklerinizin günlüğünü tutmak kilo vermede en iyi yollardan biridir. Yapılan araştırmalar da bu durumu tasvip eder yöndedir. Amerika’daki bir araştırmada yiyecek günlüğü tutanların tutmayanlara göre 2 kat daha fazla kilo verdikleri görülmüştür. Günlük tuttuğunuzdan dolayı yiyecekleriniz konusunda daha bilinçli hareket edecek, neleri yiyip neleri yemeyeceğinize kolaylıkla karar verebileceksiniz.

6- Gıdaların dağılımlarını doğru yapın:

Evinizde yediğiniz yemeklerle restoranda yediğiniz yemeklerin orantısı birbirinden farklı olur. Çok miktarda et ve karbonhidrat, çok az miktarlarda sebze. Tabağınızdaki sebzeler sadece garnitür niyetine duruyorsa fazla kalori alıyorsunuz demektir. Tabağınızın yarısını sebze çeyreğini de proteinle hazırlayın. Kalan çeyrek kısım ise tam tahıllı gıdalarla tamamlanabilir. Bu sayede çok daha fazla lif, vitamin ve mineral tüketirsiniz.

7- Protein almayı ihmal etmeyin:

Protein, iştah düzenlemede ve besin alımında önemli bir rol üstlenmektedir. Alacağınız proteinin sindirimi daha uzun sürdüğü için tokluk hissini arttırmaktadır. Yaptığınız öğünlerde proteini geri plana atarsanız açlık çanları hızlı çalmaya başlayacaktır. Dolayısıyla daha çok yeme ihtiyacı duyarsınız. Öğünlerinizde yumurta, fasulye, süt ürünleri ve beyaz et tüketmeye özen göstermelisiniz.

8- İyi bir kahvaltı:

Kahvaltının en önemli öğün olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda kahvaltısını düzenli olarak yapan kişilerin, çok daha az kilo aldıkları ve gün içinde daha az kalori tükettikleri görülmüştür. Bunun başta gelen nedeni; iyi bir kahvaltının tüm gün daha çok tokluk hissi meydana getirmesidir.

Leave a Reply