Yatmadan Hemen Önce Yapmanız Gereken 7 şey


yatmadan önce yapılacaklar

Yatmadan Hemen Önce Yapmanız Gereken 7 şey: Uykunun tam olarak alınması ve doyurucu olması vücudumuz için çok önemlidir. İyi bir gece uykusu, hücre yapılanmasına, enerjiye ve hormon salgısı için gereklidir. için yatak odanızın karanlık olması, sessiz olması gerekiyor. Birde yatmadan önce yapacaklarınız var. İşte, yatmadan önce yapmanız gereken 7 şey;

Egzersiz


Egzersiz yapmak sağlıklı olmanın başlıca anahtarıdır. Pek çok insan, yatmadan önce yapılan egzersizin rahat uyku uyumanızı sağlayacağını düşünür. Oysa bu yanlıştır. Çünkü, yatmadan önce yapılan egzersiz, vücudun çok fazla ısınmasını sağlar. Bu durumda uykuya dalmak güçleşir. Uzmanlar, iyi uyku için sabah erken saatlerde yapılan egzersizin çok daha faydalı olduğunu söylüyor.

Televizyon izlemek ve internette dolaşmak


Televizyon ve bilgisayarlar yoğun parlak ışık saçmaktadır. Bu ışık, uykuya dalmamızı sağlayan melatonin hormonunun salgılanmasını yavaşlatır. İşte, bu nedenle uykuya dalmanıza engel olur. Yatmadan yaklaşık 1 saat önce televizyon ve bilgisayarlar kapatılmalıdır. Yatak odanızda televizyon ve radyo, bilgisayar olmamalıdır.

Sıcak duş almak

Sıcak duş almak uykuyu rahatlatır ve kolaylaştırır. Fakat, sıcak duş yatmaya yakın saatlerde alınmamalıdır. Bu durumda vücut ısınır ve terlemeye başlar. Yatağa yatmadan yaklaşık 1 saat önce duş alınmalıdır.

Çok fazla sıvı tüketmek

Yatmadan 1-2 saat önce su ve sıvı almayı bırakmak gerekiyor. Çünkü, gece uykunuz tuvalet ihtiyacınız ile bölünebilir. Kafein ve alkol almak vücudu susatır. Bu durumda da gece uykunuz susuzluk nedeni ile bölünür.

Çalışmak

İş veya okul için gece uykunuzdan feragat ederek çalışmak zorunda olabilirsiniz. Fakat, uzmanlar uykusuz kalmayı önermiyor. Üstelik, uyanık kalmak için uğraştığınızda vücudunuz bol miktarda stres hormonu salgıladığından, konsantrasyon sorunları meydana gelmektedir.

Kitap okumak

Gece okumak istediğinizde sürükleyici hikayeler okumayın. Bu durumda, bir bölüm daha okuyayım derken gecenin ilerleyen saatlerine kadar okuyabilirsiniz. Bunun yerine, kitap okumayı, yatmadan 1 saat kadar önce bırakın asla yatakta yatarken kitap okumayın.

Ciddi tartışmalar

Yatmadan önce yapılan kavga ve sinirlenmeler, uykunuzda bile devam edebilir. Üstelik, rahatsız ve gergin uyku sağlar. Bu durumda sabah kalktığınızda daha gergin, yorgun ve bitkin hissedersiniz. Yatmadan önce sinirlenmeyin ve kavga etmeyin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor