Uykusuzlukla baş etmenin 8 formülü


uykusuzluk

Uykusuzlukla baş etmenin 8 formülü: hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. sayesinde vücudumuz kendini tamir eder ve dinlenir. Yetişkin bir insanın günde, yaklaşık olarak 7 saat kadar uyuması sağlığımız için önemlidir. Fakat, ülkemizde pek çok insan gece uyuyamaktan veya uykusunu alamamaktan bahseder. Ülkemizde uyku sorunları çok fazladır. Uykusuzluğun hastalık derecesinde olmasına insomnia denilmektedir.

İnsomnia yani hastalığı yaşayanlarda, dikkatsizlik, yorgunluk, kaza eğilimli, uykulu hal, baş ve mide ağrısı gibi sorunlar yaşamaktadır. , kalp krizi ve felç gibi hastalıklara bile neden olabilmektedir. Bu nedenle, uykusuzluğun kronik hale gelmeden tedavi edilmesi gerekmektedir.


Uykusuzluğun zararları

Kalp ve beyinde sorunlar yaratıyor, damarlarda bozulmalar yaratıyor,


Uykusuzluk nedeni ile obezite ve diyabet oluşuyor,

Hafıza zayıflıyor, dikkat ve öğrenme güçlükleri oluşuyor,konsantrasyon zorluğu,

Sinirlilik ve hayal görme, kekeleme sayılabilir.

Uykusuzlukla baş etmenin 8 formülü

Uyku düzenin oturması için akşamları aynı saatte yatmalı ve sabah aynı saatte kalkmalısınız.

Akşamları ya da gündüzleri, televizyon başında koltukta şekerleme yapmayın. Uykunuz geldiğinde yatak odasında yatın. Gündüz uyku uyumazsanız, gece daha rahat uyursunuz.

Yatak odanızda televizyon olmasın, yatakta yatarken kitap ve dergi okumayın.

Uyumakta zorlanıyorsanız, yataktan kalkın ve sizi meşgul edecek bir uğraşı ile yarım saat geçirin. Daha sonra tekrar yatak odasına yatmaya gidin.

Ne kadar yorgun olursanız o kadar zor uyursunuz bu nedenle, yorucu aktiviteleri uyku saatinizden 4-5 saat önce bitirin.

Öğleden sonra çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri içmeyin. Kafeinli içeceklerin etkisi yaklaşık olarak 12 saat kadar sürmektedir.

Yatak odanızı iyi havalandırın. Uykuya dalmanız için melatonin hormonu salgılanmalıdır. Bu salgı için, ortamın karanlık olması gerekir. Bu nedenle, yatak odanızda kalın perdeler kullanın ve sessizlik oluşturun.

Gece ne kadar uykusuz olursanız olun, ertesi gün uyku saatinize kadar uyumayın bu durum uyku ritminizi bozabilir. Gündüz uyunan 1 saat bile uyku kalitenizi bozar ve uykusuzluk yaratabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Yorumlar

  1. Hüseyin Serdar Tanal 23 Mart 2016

Konu hakkında yorum yap veya soru sor