Vitaminler Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey


vitaminler

hakkında bilinmesi gereken 10 şey: in hayatımıza olan etkisi kuşkusuz çok önemlidir. Fakat, vitaminlerin kullanılması en az kendileri kadar önemlidir. Bazen yanlış dozda alınan vitaminler vücudumuza zarar vermektedir. Doğru koşullarda saklanmaları, doğru seçimi çok önemlidir. Her şeyden öncede asla doktora danışılmadan kullanılmamalıdırlar. İşte, vitaminler hakkında bilmemiz gereken şeyler;

Isı


Yağ içeren vitamin takviyelerini kesinlikle buzdolabında saklayın. Isı, ışık ve oksijen içeriğinde yağ olan vitaminleri bozar. Probiyotiklerin ölmesine neden olur.

İlaç etkileşimi


Günlük olarak aspirin ve doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, takviyesi alınmalıdır.  Aspirin ve doğum kontrol hapı kullananlar, vücutlarından C vitaminini idrar ile kaybederler. Östrojen hormonu da vücutta C vitaminini azaltır.

Sentetik mi yoksa doğal mı kullanılmalıdır?

Folik asidin sentetik olanını kullanın. Hamilelikte çok önemli olan bu vitamin, sentetik olduğunda emilimi vücut tarafından çok daha kolaydır.

Et yemiyor ya da vejetaryenseniz mutlaka B12 takviyesi alınmalıdır. Folik asidin emilimine yardımcı olan B12, sinir sistemini korur işte bu nedenle çok önemlidir. Vejetaryen olanlar, bitkilerle B12 aldıklarını söylüyorlar fakat, vücudumuz bitkisel B12’yi kullanmamaktadır.

Dozaj

Aşırı C vitamini almak ishale neden olabilir, diğer vitaminlerin fazlası çok zarar verebilir. A vitamini fazlası, karaciğere zarar verir. Bu nedenle doktora danışmadan ve doktor tarafından doz ayarı yapılmadan vitamin alınmamalıdır.

Demir

Demir takviyesi alıyorsanız, tavsiye edilen tutarın altında ya da üstünde kullanmayın. Fazla miktarda alınan demir takviyesi, erkeklerde karaciğer, kalp ve pankreasta tamiri zor hasar yaratır. Bu nedenle demir ile ilgili test yapmadan, doktor tarafından doz verilmeden kullanılmamalıdır.

Gıda eşleşmesi

A,D,E ve K vitaminleri, içeriğinde yağ olan yiyeceklerle alınmalıdır. Böylece etkileri çok daha fazla olacaktır.

Emilim

Bazı ilaçlar vitaminlerin emilimini etkiler. Bazı ilaçlar, vücutta depolanmış olan vitaminleri bile yok edebilir. Sürekli ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktora danışın.

Etiket

Vitamin alırken mutlaka etiket okuyun. Doktorun tavsiye ettiği ürünleri alın. Vitamin konusunda inanılmaz bir sahtekarlık olduğunu unutmayın.

Beslenme

Vitamin kullanıyorum diye sakın yediklerinize önem vermemezlik yapmayın. En iyi vitamin yediklerimizden gelir unutmayın. Üstelik, yemeğimize dikkat etmezsek, vitamin takviyeleri vücutta işe yaramazlar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 4,33 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor