Vicks kremin bilinmeyen faydaları

vicksin bilinmeyen faydaları

kremin az bilinen 8 faydasını sizler için derledik

Vicks kremin bilinmeyen faydaları, neye iyi gelir, vicks krem hangi durumlarda kullanılır. Evde basit tedavi yöntemi olarak haricen kullanılan bir kremdir. Öksürük ve soğuk algınlığının etkilerini azaltması ile bilinen vicks, mentollü ve ferah bir kokuya sahiptir. Vicks’in içeriğinde okaliptüs, kafur yağı ve mentol gibi maddeler barındırmaktadır. Ayrıca çam terebentin yağı, sedir yağı, lanolin ve Hindistan cevizi yağı da içermektedir. Yazımızda vicks kremin bilinmeyen faydalarını sıralamaya çalışacağız.

1- Kas ağrıları:

Kas ağrısı için bir çok merhem bulunmaktadır. Vicks’in çok bilinmese de kas ağrılarını hafifletici özelliği bulunmaktadır. Bacak ve baldırlardaki kasları gevşetir. Fazla yorulan kasların dinlenmesini sağlayan vicks, ağrılı bölgeye masaj yapılarak uygulanır ve kas ağrıları hafiflettiği gibi gevşemesini de sağlar. Vicks’in kan dolaşımını düzenleyici etkisi de vardır ve tüm vücudu rahatlatır. Gece yatmadan önce vicks uygulanırsa rahat bir uyku uyunur.

2- Baş ağrısı:

Daha çok soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkisi olduğu bilinen vicks, baş ağrısını giderici özelliğe de sahiptir. Baş ağrısı nedeniyle yaşanan baskı ve sıkıntılı durum vicks sayesinde hafifler. Başın ağrıyan yerine masaj yapılarak haricen uygulandığında ağrıyı giderir ve rahatlatır.

3- Soğuk algınlığı:

Göğüs tıkanmaları ve soğuk algınlığı durumlarında kullanılan vicks oldukça etkilidir. Çocuklarda boğaz ve göğüs ağrısının tedavisinde oldukça faydalı olan vicks, boyun, sırt veya göğse sürüldükten sonra bir havlu ile kapatılırsa çok daha etkili olmaktadır. Vicks’teki kafur yağı ve mentol sayesinde burun tıkanıklıkları ve sinüslerin açılması sağlanır.

4- Cilt:

Cilde uygulandığında cilt kuruluğuna iyi gelmekte, cildin nemlenmesini ve yumuşak olmasını sağlamaktadır. Vicks’in diğer bir özelliği de kepek oluşmasının önüne geçmesidir. Yumuşatıcı etkisi nedeniyle saç derisinin de yumuşamasını sağlar. Rahatlıkla yıkanabilen bir krem olduğundan cilt üzerinden kolayca çıkar.

5- Tırnak mantarı:

El ve ayak tırnaklarında meydana gelen tırnak mantarına karşı da etkilidir. Tırnaklarınızın rengi mavimsi siyah ve sarımsı yeşil bir renk almışsa tırnak mantarına işaret edebilir. Vicks bu durumlarda en önemli yardımcınız olabilir. Bitkisel bileşn içeren vicks’i iki hafta süreyle el ve ayak tırnaklarınızda kullanırsanız, tırnak mantarı sorunundan kurtulursunuz. Araştırmalarda, vicks’in tırnak mantarına neden olan enfeksiyonların etkisini %15 oranında azalttığı belirlenmiştir.

6- Böcek ve sivrisinekler:

Yaz aylarında hepimizi rahatsız eden sivrisinek sokmaları kaşıntı yaşamamıza neden olmaktadır. Vicks’i vücudumuzun açıkta kalan yerlerine sürdüğümüzde hem sivrisinekleri hem de bazı böcekleri yaklaştırmamaktadır.

7- Uyku kalitesi:

Oda parfümlerinin birçoğunun içinde okaliptüs yağı ve mentol bulunmaktadır. Bunların amacı havadaki ağrılığı almak ve rahat nefes almayı sağlamaktır. Yatak odasının bir yerine vicks koyduğunuz zaman rahat bir uyku için ortamınızı hazırlamışsınız demektir.

8- kötü kokular:

İçeriğindeki mentol, okaliptüs yağı ve kafur nedeniyle kötü kokuları gidermede de yardımcıdır. İster vede ister kapalı işyerlerinde kullanılan vicks ortamdaki kötü kokuları bertaraf etmektedir.

Evde vicks krem yapılışı

Ayrıca şu videoya da gözatabilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12 Oy, Ortalama puan: 4,08 out of 5)
Loading...

3 Comments

  1. sağlık 26 Şubat 2018
  2. vicks faydaları 2 Mart 2018
  3. Sergen German 30 Temmuz 2018

Leave a Reply