Uyumaya yardımcı mineral ve vitaminler


Uyumaya yardımcı olan 3 vitamin ve mineral

Uyumaya yardımcı ve vitaminler: Son yıllarda şayet bir şey doğru işlemiyorsa ya da yolunda gitmiyorsa endişelenmeyin! mutlaka bir hapı var. Bundan dolayı da konusunda bile sıkıntı yaşasak doktora gidip bir reçete yazmasını bekleriz. Şayet uykumuzda yürümeye başlamış olsak bile, en azından hala uyuyoruz değil mi? bu yanlış!

İlaçlar son çare olarak düşünülmeli. Hatta ciddi yan etkileri olan bazı ilaçlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. İyi uyku uyuyamamanızın temelinde pek çok sebep olabilir. Yaşanan stres genellikle uykusuzluk konusunda başrolü üstlenmektedir. Yapılan çalışmalarda doğru besin maddelerinin tüketilmesi iyi bir uyku uyumak için çok yardımcı olduğunu göstermektedir. Uyku uyuyabilmek için ilaçlara sarılmadan önce, neden doğru beslenme yollarını denemiyor ya da yönelmiyorsunuz?

Yazımızda ve mineral eksikliğinin neden olduğu üç farklı ve yaygın olarak görülen uyku sorununu inceledik. İşte, uyumanıza yardımcı olacak 3 vitamin ve mineral;


1- Magnezyum – Uykuya dalmakta zorluk yaşamak:

Kişinin uykusunu düzenleyen vücut fonksiyonlarında önemli bir rol alan magnezyum eksikliği insomniya yani uykusuzluğun başlıca nedenidir. 2006 yılında Medical Hypothesis dergisinin yayınladığı bir analizde, magnezyum eksikliğinin mental sağlık sorunlarına ve majör depresyona yol açtığı belirtilmiştir. Magnezyum insan vücudu için çok önemli bir mineraldir. Magnezyum alabilmek için yeşil yapraklı sebzeleri, susam, kabak çekirdeği, fındık, mercimek, kuru fasulye ve bazı balık çeşitlerini bolca tüketmeniz gerekmektedir.


2- Potasyum – sık aralıklarla uykudan uyanmak:

Gece uykuya dalma konusunda potasyum kişiye yardımcı olabilmektedir. Potasyum eksikliğinde uykunun kalitesi düşmekte ve gece sık sık uyanmanıza neden olabilmektedir. Haplarla potasyum eksikliği takviye edilebilse bile, doğal yollardan potasyum alımını öneririz.

Potasyum dendiğinde birçok kişinin aklına hemen muz gelebilir. Muz hakikaten çok iyi bir potasyum kaynağıdır ve günlük potasyum ihtiyacınızın %10’unu karşılayabilir. Fakat en iyi potasyum kaynağı sadece muz değildir. Yeşil yapraklı sebzelerle birlikte, fasulye, fırınlanmış patates ve avakado gibi besinler en iyi potasyum kaynakları olarak sıralanabilir.

3- D vitamini – Gün boyu yorgunluk hali:

İnsanın enerji için daha fazla D vitaminine ihtiyacı vardır. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, gün boyu uyku ve yorgunluk hali ile D vitamini eksikliği arasındaki ilişki ortaya çıkarılmıştır. Güneş ışığı D vitamini alabilmenin en iyi yolu ve en önemli kaynağıdır.

Güneş ışığından elde edebileceğiniz kadar olmasa da bazı besinleri tüketerek D vitamini almanız mümkündür. Özellikle somon, kılıç balığı, ton balığı gibi besinler iyi birer D vitamini kaynağıdır. Yeterli miktarda güneş ışığı alamayan biriyseniz, D vitamini takviyesi almanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü D vitamini yiyeceklerle yeterli miktarda alabilmeniz oldukça güçtür.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor