Bulimia Nervosa (Asabi oburluk) nedir? Belirtileri nelerdir?

bulumia nervosa nedir belirtileri nelerdir
Bulimia Nervosa (Asabi oburluk) nedir? Belirtileri nelerdir? tedavisi ve önlemler. Çok miktarlarda, aşırı bir şekilde patlayıncaya kadar yemek yeme nöbetlerine bulumia nervosa ya da asabi oburluk adı verilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler; belli bir süre içinde pek çok kişinin tüketebileceği besin miktarından daha fazlasının tüketilmesi bulumia nervosa’nın ilk belirtisidir. İkinci belirti ise; Yemek yerken kişide yeme kontrolünün kaybedilmesi, yani yemek yemeyi sonlandıramayacağı, miktarında aşırıya giderek kontrol sağlayamayacağı duygusunun yaşanmasıdır.

Bu durumdaki kişiler kilo almamak için isteyerek kusarlar, dışkılamayı arttırması için idrar söktürücü bazı ilaçlar alırlar ve yan etkisi zayıflama olan bazı ilaçları kullanırlar. Yemeyi yasaklayıcı tutumlar sergilerler, aşırı fiziksel aktivitelere veya yoğun egzersizler yaparak yediklerini kompanse edebilmeyi sağlayacak davranışlar sergilerler.

Asabi oburluk sorunu yaşayanlarda patlarcasına yeme durumu ve telafi edici davranışlar, minimum 3 ay haftada en az 2 kez tekrarlar. Bu kişilerin kendilerine bakışlarında kilo ve vücut şekli önemli bir yer tutmaktadır. Bu rahatsızlığın iki tipi bulunur. Birincisi; düzenli olarak isteyerek kusma, idrar söktürücü ve dışkılamayı arttırıcı ilaçlar kullanılmaktadır. İkincisi; Kişide yemek yememe veya aşırı fiziksel aktiviteler ya da egzersizler yaparak telafi edici davranışlar sergilemektir. Kişide çatlarcasına yemek yeme süreci genellikle iki saatten daha kısa bir süredir. Daha çok tatlı ve pasta gibi karbonhidratlı gıdalar tüketilmektedir. Kişi bu davranış şeklini saklamaya, kıyıda köşede kalmaya çalışırlar ve bu yeme durumu aniden ya da planlı da olabilmektedir. Kişideki yemek yeme ile ilgili eylem çok hızlı gerçekleşir. Yeme atakları çevresel faktörler, öfke, gerilim, depresiflik ve yalnızlık gibi duyguların yaşanması ile de tetiklenebilmektedir. Yeme sırasında gerilim biraz azalsa da, sonrasında daha çok pişmanlık yaşanır ve kişi isteyerek kusar ya da dışkılamaya yardımcı ilaçlar alır.

Asabi oburluk sorunu bulunan kişiler ileriki zamanlarda alkol bağımlılığı ve depresif durumlarla karşı karşıya kalır. Daha çok kişilik bozuklukları olur. Bulumia, genellikle evvelden şişman olan kişilerde olsa da, anoreksiya veya madde bağımlılığı ile de gelişmektedir. Bu hastalar anoreksiya hastalarından daha fazla vücutlarına olumsuz bakarlar. Bazen de kişi yiyecekleri çalarak elde etmeye çalışır.

Hastalığa genellikle depresyon da eşlik etmektedir. Alkol ve madde kullanımı da vardır. Kusma nedeniyle kişide tuz ve su dengesi bozulabilmekte, yemek borusunda hasar, tükürük bezlerinde büyüme, dişlerde de çürüme görülebilmektedir. Tedavisinde ilaç kullanıldığı gibi pisikoterapi de etkili olmaktadır.

Leave a Reply